על עננים, ומה שמעבר להם

באחת התגובות לפוסט הקודם נכתב שזה נראה כאילו אני עכשיו בעסקי עננים.  שזה נכון,  בעיקר בהתחשב ב-'בין כוכבים', (Interstellar),  שעליו כבר כתבתי די והותר.  אז כדי להשלים את העננות,  הלכנו השבוע לראות גם את 'להציל את מארק וואטני' (The Martian) (שנשאר לבדו על המאדים ושרד כמה שנים על תפוחי אדמה,  כאילו המאדים היה באירלנד.  וזהירות,  ספויילרים.  קצת).

אז מה אני אגיד?  יחסית ל-'בין כוכבים',  בעיניי  –  אין מה להשוות.  'להציל(וכו')' הוא סרט אופטימי ומותח,  עשוי היטב,  תכופות גם מאוד משעשע  –  וגם מזכיר במידה לא מבוטלת את הסרט המצוין על הצלתה של אפולו 13 ; אבל לעומת 'בין כוכבים' הוא נראה לי שטוח במקצת,  למרות כל הרי המאדים ומכתשיו.   אפשר אולי לסכם את ההבדל בהערה השולית שבמקום השיר של דילן תומס (Do not go gentle into that good night), מתנגנת ברקע של 'להציל' להקת אבבא (ויש לזה,  במכוון,  אפקט מאוד מצחיק,  לא אכחיש).  בכלל הפסקול לא מאוד מיוחד ולא נחרת בזיכרון (כלומר,  בזכרוני) .   או שזה אולי רק אני וטעמי  המוזר בשל גילי המופרז,  מי יודע.

משהו על קורקטיות פוליטית:  ראש הממשלה החדש של קנדה הסביר לאחרונה,  כשהציג את ממשלתו עתירת-הנשים,  שאחרי הכול,  זה 2015.  נחמד לראות את זה גם בשני הסרטים האמורים.  מי שמצילים את המצב ב'בין כוכבים' הן,  בסופו של דבר,  שתי נשים.  גם ב-'להציל (וכו')' יש לנשים תפקיד מפתח,  ושם גם הגדילו לעשות והקפידו שהגברים לא יהיו רק 'לבנים פריבילגים' (אוי,  אני שונאת את המונח הזה),  אלא גם…  ובכן,  לא אגלה.  אבל זה חמוד להפליא שם,  אפילו אם את 'בין כוכבים' אני אוהבת יותר.

ב'להציל' משחקים שניים ששיחקו גם ב-'בין כוכבים'   –  ומה שנחמד בו מאוד הוא העובדה שאחד מהם,  מאט דיימון,  מצליח לעשות בו (בתפקיד הראשי) תיקון מושלם לדמות הבעייתית ששיחק ב-'בין כוכבים'.  ברור שמדובר רק בסיפורים שאין לקחת אותם ברצינות יתרה   –    ובכל זאת  חשבתי על זה כל זמן ההקרנה:  הו,  אבל הוא כל-כך,  כל-כך השתפר!

 

18 מחשבות על “על עננים, ומה שמעבר להם

 1. כפי שאת ודאי יודעת, סרטים בדיוניים, הם לא בדיוק הז'אנר החביב עלי, אבל את מצליחה לשכנע אותי בכדאיות הצפייה בסרט ואפילו בא לי לפנק את בעלי ו"לתת לו לבחור". איכשהו תמיד אני זו שבוחרת והוא נאלץ להתאים את עצמו אלי.

  אהבתי

  • שני הסרטים המדוברים הם בעיניי "בדיוניים לייט", כי הם נטועים בתוך מציאות מוכרת ומשכנעת. במיוחד 'להציל את-', שכמעט אין בו פריטים בדיוניים. אני חושבת שמה שמתואר בו הוא בר ביצוע כבר עכשיו, ואם לא מיד, אז בעוד שנים מועטות. ואף על פי כן אני מעדיפה את 'בין כוכבים', שיותר משהוא מדע בדיוני, הוא הרהור (חכם) על המצב האנושי העכשווי. עכשיו נשאר לך רק לבחור בין השניים 🙂

   אהבתי

 2. הלכת לראות בקולנוע? זה משהו שלא עשיתי עידנים, ופתאום ממש ממש מתחשק לי.
  ועננים הם נושא נפלא. יש בהם משהו מושך, במהות המתחמקת שלהם, הממשית והבלתי נתפסת בו זמנית.

  אהבתי

 3. העובדה שנשים תופסות מקום – בממשלה , גיבורות סרט בדיוני….היא החשובה וצריך להבליט את המקום….)

  אהבתי

 4. הזהרת ביושר רב מספויילרים, ומיד הפסקתי לקרוא. אני רוצה ללכת לראות את הסרט. חבל שלא הזמנתם אותנו לבוא איתכם!

  אהבתי

 5. אלה שני סרטים שאין סיכוי שאראה כי אני לא אוהבת את הסוג הזה של הסרטים. למרות זאת נהניתי לקרוא את הפוסט שלך..:)

  אהבתי

  • לפחות על אחד מהם כבר כתבתי כל כך הרבה, שאם עקבת אחרי הפוסטים את יכולה להיות מומחית בנושא גם בלי לראות אותו (:

   אהבתי

 6. דווקא פיתרון גידול תפ"א בספר היה נחמד.

  אני מרגישה מה-זה אנכרוניסטית בגלל שכל מה שאני יודעת על סרטים עכשווים זה את העלילה בספר.\זה כמו להגיד שמכירים את חלף עם הרוח בלי לראות את הסרט.

  אהבתי

  • גידול תפוחי האדמה היה נחמד גם בסרט. אבל לא ידעתי שעשו את הסרט הזה לפי ספר! את 'בין כוכבים' כתבו ישר כתסריט, לצערי. ודווקא הייתי שמחה לקרוא את הספר, לו היה.
   ובכלל, אם את מכירה את 'חלף עם הרוח' מהספר זה אומר שאת מכירה אותו היטב מאוד. הוא הרבה יותר טוב מהסרט.

   אהבתי

 7. אני רואה שאת בקטע של סרטי חלל…עוד לא ראינו את האיש ממאדים, והאמת שלא הייתי בכלל משווה סרט כזה לאינטר סטלר. הייתי משווה אותו לסרט ההוא עם סנדרה בולוק או "המשימה מאדים" מלפני כמה שנים….כי זה סוג אחר של סרט, לדעתי. לא יודעת בעצם. אדע כשנראה ….

  אהבתי

סגור לתגובות.