פרידה מרקפת בודדת

בחצר של העבודה בירושלים כבר רואים בכל מקום את מרבד העלים הירוקים-אפורים של הרקפות.  עוד כמה שבועות, או פחות,  יופיעו גם הפרחים.  אבל הרקפת האחת ההיא,  שאני פוגשת כבר כשמונה שנים בפינה אחת מבודדת ברחוב בדרך לעבודה, ושכבר כתבתי עליה כמה פעמים בבלוג הקודם   –  הרקפונת ההיא נעלמה.

כמובן,  היא הייתה נעלמת כל קיץ.  אבל בחורף פתאום היו מופיעים העלים,  יש מאין,  ואחרי כמה שבועות  –  גם פרח אחד,  או שניים.  כל שנה היו הפרחים קצת יותר קטנים,  והעלים קצת יותר מועטים,  והשנה  –   בדקתי כמה פעמים   –   היא פשוט איננה.  בעבודה יש המון רקפות,  וזו תמיד אטרקציה גדולה לבת-המישורים שאני,  אבל האחת הקטנה הבודדה ההיא תחסר לי. וגם הביטחון ההוא,  שלא-משנה-שלא-רואים-אותה-עכשיו-כי-בחורף-היא-תמיד-תחזור,  נפגם.

לפני סיום   –  כמה הפניות.  בימים האחרונים השתתפתי בדיון בלוגוספרי-ישראבלוגי מרתק בשאלה למה בלוגרים לא כותבים יותר על אקטואליה ופוליטיקה: זה התחיל כאן. אז הנה למה אני לא כותבת היום על אקטואליה: כי כתבתי על העניין הבוער הנוכחי בחודש אוגוסט,  כאן. והיות שדעתי לא השתנתה מאז באופן  מהותי,  לא אכתוב על כך שוב,  כי זה מביך אותי לחזור על עצמי,  מהטעם שהזכרתי כאן.

ושלום לרקפת.  תערב לך מנוחתך הבודדת.

רקפת בודדת

31 מחשבות על “פרידה מרקפת בודדת

 1. בדקתי ברב-גוגל, וגיליתי שרקפת יכולה לחיות עשרות שנים, ובתנאי חממה אפילו עד מאה. כלומר היא יכולה בהחלט להאריך שנים כמו בן אדם. כנראה הרקפת שלך היתה כבר מבוגרת כשהכרת אותה, רקפת ותיקה שהכיר עוד את ירושלים בימי המנדט. או שקרה דבר מה, והאדמה שבה נאחזה שוב לא היתה מנוקזת היטב. זכתה לחברה טובה שתזכור אותה, ובזכותה גם אנחנו. הרישום יפה ובהחלט עושה לה כבוד.

  אהבתי

 2. אם אפשר להתקנא ברקפת, זה הזמן.
  איזו תשומת לב נדירה היא קבלה ממך.

  אהבתי

 3. הרבה עצבות עלתה מתוך המלים שלך, על היעלמותה של הרקפת. על עוד משהו שכבר אי אפשר לסמוך עליו….
  והנה ברישום המקסים שלך הנצחת אותה לעד 🙂

  את דווקא מהווה דוגמא (ומופת) בעיני כמישהי שמצליחה לכתוב על אקטואליה בלי שזה יהפוך לשדה קרב מדמם כמו בטוקבקים האכזריים ברשת, בפייסבוק וכו

  אהבתי

  • אני חושבת שמהבחינה הזאת הבלוגים מתנהלים על מי מנוחות, לפחות יחסית לפייסבוק. מי שאין לו סבלנות לפוסטים שאינם חד-משמעיים ומיידיים בכלל לא מגיע לכאן. אני לא אשבע שבכמעט-עשר שנותיי בבלוגוספירה לא התווכחתי קשות אף פעם, אבל זה לא קרה הרבה פעמים, ואני משתדלת להימנע מזה. כי ויכוח מדמם כזה אינו מקום של הקשבה, ולכן מבחינתי אין בו שום טעם.
   ותודה.

   Liked by 1 person

 4. היא אולי עוד תחזור בשנה הבאה, אלא אם נפגעו השורשים, מה שלא סביר אם היא שוכנת שם שנים על גבי שנים. כי לא היה דבר יוצא מן הכלל בשנה שחלפה. חמוד ביותר הקשר ביניכן.

  אהבתי

 5. הרישום שלך מכבד גם את זכרה וגם את התחושות שלך. אני מכירה גם רקפות כאלה, שפורחות מחדש באותם המקומות, ונותנות לי תחושה של מחזוריות וסדר בעולם, לצד הנאה מהיופי שלהן.
  רבות מהרקפות הבודדות האלה שורדות בגלל שהפקעת שלהן נחבאת בתוך גומחה בסלע או בין אבני בניין – ואז בעלי חיים לא יכולים לחפור את האדמה סביבן ולאכול אותן. מצד שני, בגלל מגבלת האבן הן גם לא יכולות לגדול.
  אז אולי באמת היא סיימה את חייה, אולי דורבן עקשני נשנש אותה, אולי נפגעה חזק מדי מהחום בקיץ.
  תיהני מהרקפות בחצר העבודה, ואני מאחלת לך שתמצאי עוד רקפות בודדות ליהנות מהיופי שלהן

  אהבתי

 6. יש לי שלושה עציצי רקפות, 2 תרבותיות ו2 בר (שאספתי לאחר שנעקרו משורש בגשמים והתגלגלו לשביל בהר) התרבותית הראשונה מלבלבת אצלי זו השנה השלישית ברציפות, לא יודעת שהיא אמורה להיות חד עונתית ומחזיקה עלה- שניים כל הקיץ עד ללבלוב הסתיו. התרבותית השניה היא חדשה מהשנה, נראה אם גם היא תתמודד עם הקיץ.
  ושתי רקפות הבר, אחת חזקה ונהדרת שולחת עלים עזי צבע , רבים ויפים, השניה מזן אחר , עם תחתית סגלגלה לעלים, אולי לא תפרח השנה, כי זו בעצם השנה הראשונה שהיא מלבלבת אצלי בעציץ והיא קטנטונת ותינוקת, אולי השנה יהיו רק עלים.
  ובכל פעם, בכל פעם שאני יוצאת להביט עליהן, אני חושבת עלייך.

  אהבתי

 7. ואולי מדובר בוירוס שתקף את הפקעת ואולי גורלה היה כמו שתי פקעות בר (באישור החברה להגנת הטבע) שהטמנתי ולמרות שאמורות להיות רעילות נאכלו על ידי חיית השדה.

  אהבתי

 8. יודעת שאת אוהבת רקפות
  גם אני הרקפת – הפרח האהוב עליו
  כוח וענווה יחדיו !
  הרישום נפלא !
  ובעניין נושאים אקטואליים את בין הכותבות את דעותייך גם אם במשפטים קצרים , אך מאוד ברורים.

  אהבתי

 9. בהרים, אפילו הקרובים ממש לירושלים, כבר פורחות הרקפות 🙂 אבל אין כמו אחת שאת מכירה מקרוב. חבל שהלכה לה…

  אהבתי

 10. פינגבק: נחמות קטנות | עוד בלוגיעדה

סגור לתגובות.