סופ"ש בירושלים

(יום 77)

שנים רבות עברו מאז שהייתי בירושלים בשבת,  אם בכלל הייתי.  השקט הזה ברחובות (הסואנים בדרך כלל) בשישי בערב ובשבת בבוקר מוכר לי מהעיר שלי רק ביום הכיפורים.  יש מי שזה עולה להם על העצבים,  אבל אני מודה שדי נפעמתי.

*

המדרחובים החמודים,  והשווקים/ירידים של שישי בבוקר.  וגם פרפרי הנייר שהוצמדו לכל גזעי העצים.  וגם מזג האוויר הנוח שנפל עלינו במקרה.  אנחנו יודעים היטב שזה לא יישאר כך הרבה זמן.

*

שוק מחנה יהודה שובה לב אפילו כשהוא הומה אדם בשישי בצהריים.  עד אפס מקום.  כמעט אפשר לשכוח שירושלים זה לא המקום הכי בטוח בעולם בשביל מרחבים צפופים.  בין השאר קנינו ירקות בכמות חד פעמית,  עד כדי כך זעירה,  שהמוכר אפילו סירב לשקול אותה ופסק בביטול:  שני שקל.

*

ציורי הקיר במרכז העיר: על קיר שלם של אחד הבניינים בבן-יהודה צויר… קיר שלם של בניין.  כולל חלונות,  מרפסות, יונים עפות,  הכול.  ההתבוננות בו מרתקת.  הוא נראה תלת ממדי לגמרי,  למרות שהוא רק דו.

*

מעיון בחלונות הראווה של חנויות הבגדים הגעתי למסקנה שלו הייתי חיה בעיר הזאת,  לא הייתי מתקשה למצוא בגדים שמתאימים לי.  החצאיות והשמלות,  למשל,  בדיוק באורך שאני אוהבת.  הראיתי לראש המשפחה והוא קצת עיקם את אפו:  נדמה לי שהוא שמח שבשבת הכול סגור.

*

יואל משה סלומון הוא 'הרחוב של המטריות'.  בחורף נפרשו שם,  במרומיו,  עשרות (או יותר) מטריות צבעוניות.  עכשיו הן כבר לא שם,  ובמקומן יש קישוטים אחרים:  לא מאוד מרהיבים בשעות היום,  אבל מאוד יפים בתאורת לילה.  כפרס ניחומים,  בסמטאות הצרות שיוצאות משם,  נותרו כמה מטריונות קטנות,  בגובה נמוך יותר,  כדי שנזכור איך זה היה.  ובכלל,  הסימטאות הצרות והסופר-צרות (יש בכל מיני גדלים) הן בשבילי אטרקציה.  לו הייתי צלמת,  הייתי מוצאת מה לעשות שם.

*

באחד הירידים של שישי בבוקר ראיתי פיל שצויר על נייר בקו אחד.  אותה אמנית גם עשתה תליון-פיל מפס/חוט (מתכת?) אחד.  עכשיו יש לי על מה להתאמן:  איך מציירים פיל בקו אחד,  בלי להרים את העיפרון מהנייר.  ניסיתי,  והוא יצא כמו נחש-הבריח (בּוֹאַ!) של הנסיך הקטן.  אחרי שהוא בלע את הפיל.

23 מחשבות על “סופ"ש בירושלים

 1. איזה כיייף! הייתם בחופשה בעיר שלי, שאני מזמן לא מגיעה אליה ללא מטרה מוגדרת. שמחה שהוסיפה לך הרבה זכרונות יפים!

  אהבתי

 2. הבעיה שאם רוצים למצוא מסעדה פתוחה בשבת צריך לחפש הרבה כי כפי שכתבת הכל סגור.
  ובגדים מהאורך הזה ניתן למצוא גם בבני ברק ובפתח תקווה…

  אהבתי

  • כירושלמי אני יכול לומר שיש הרבה מסעדות פתוחות בשבת והאורחים יכולים להעזר באפליקציה למצוא אותם בקלות וללא מאמץ.

   אהבתי

   • מעניין היה לקרוא התרשמות של מבקר.
    אפשר להבין מדוע לא עזבנו את ירושלים לאחר הלימודים האקדמאים. פשוט התאהבנו בה.

    אהבתי

    • אבל רבים מהירושלמים שאני אומרת להם שאני אוהבת את ירושלים אומרים לי שזה בגלל שאני לא באמת גרה בה. לו הייתי גרה ומכירה הכול, וכו' וכו', אזי הייתי פחות נלהבת.
     אולי זה גם עניין של גיל. למדתי בה שנה שלמה, אי אז, ורק רציתי לברוח. היום אני הרבה יותר סבלנית ומקבלת, גם את הרע, יחד עם הטוב. ויש גם הרבה טוב.

     אהבתי

 3. הכי כיף להגיע לעיר בארץ שלך כמו תיירים. ככה לא מתרגזים מכך שהחנויות סגורות אלא מקבלים את זה כחלק מהחווייה (וראש המשפחה יכול ללכת לwindow shopping בלי חשש), ולא ממהרים, ואפשר להנות מהכל. חשבתי שאת מגיעה לירושלים די הרבה גם ככה, אבל כנראה שלא בצורה הזו, בסופש.

  אהבתי

  • לפחות פעמיים בשבוע. אבל אני בדרך כלל בקו של תחנה מרכזית לבית הכרם וחזרה, ושם אני לא מכירה הרבה חלונות ראווה – חוץ מאשר במרכזית עצמה.

   אהבתי

 4. עדה, את כל כך ירושלמית!!! כתבת כזה מהנה עד שבא לי גם קצת ירושלים (אחרי שהתגוררתי בא 7 שנים כמעט ולא חזרתי בשבילה, אלא רק לביקור חברה, דוך. אבל כן. יש איזה געגוע 🙂

  אהבתי

 5. אני אוהבת לטייל בירושלים, תמיד מוצאים משהו חדש
  מזמן לא בקרתי שם
  זוכרת את הקיר המצויר
  ואת המטריות ראיתי רק בצילומים שהופיעו הרבה בקבוצות צילום בפייסבוק
  יופי שנהניתם !

  אהבתי

  • המטריות היו ממש הברקה. גם אני ראיתי אותן בהמון צילומים, ואז, לפני כמה חודשים, כשהייתי שם, התפלאתי לראות עד כמה הן נראות כמו בצילומים, ובכל זאת יפות יותר.

   אהבתי

 6. הפוסט שלך החזיר אותי לתקופות אחרות של שוטטות נינוחה בעיר. מרגישה שאני כל הזמן מפסידה אירועי תרבות ומיצגי רחוב שנעשים שם. ממש עשית לי חשק לבלות בעיר שבשבילי כיום היא בעיקר עיר עבודה.

  אהבתי

 7. כבר החל פסטיבל האור ? הרבה זמן לא היית בירושליים ? ואני זוכרת כאילו אתמול סיפרת על המינזר או משהו דומה שלנתם שם

  אהבתי

  • אני נמצאת בירושלים כל הזמן לרגל עבודה, אבל בדרך כלל לא חורגת מהמסלול הקבוע של תחנה-מרכזית-עבודה-תחנה-מרכזית.

   אהבתי

 8. יש בירושלים אווירת חו"ל, אולי זה הנוף ואולי מזג האוויר הנוח , כך אומרת בתי. לי לא יוצא לבקר בה ולא נעים לי להודות, אני לא "מתה" עליה .
  שמחה שנהניתם ומהתיאור שלך אפשר להשתכנע בקלות שכדאי להגיע לשם.

  אהבתי

 9. איזה ציור יפה של ירושליים ציירת פה. עשית לי חשק לבקר ובעיקר בשוק, אני מאד אוהבת שווקים. 🙂

  אהבתי

סגור לתגובות.