דיווח מבית המשוגעים

שתיקה ארוכה נפלה עליי.  אבל באמת,  מה כבר אפשר לומר בימים הטרופים האלה,  שבהם נדמה שהעולם כולו השתגע  –  החל בנשיא ארצות הברית,   עבור דרך שועי עולם כאלה ואחרים שמנהלים את ענייני תבל ויושבֵי-בה בציוצים בני 140 תווים בטוויטר, וכלה במסרבים להתפנות מעמונה,  שיודעים בדיוק איך ייגמר הסיפור,  ואף על פי כן מתעקשים לעבור דרך כל שלביו המייגעים-עד-מייסרים.  ואני מוכרחה להרהר בעצב על ההערה שהעיר בהיסח הדעת אחד הכתבים,  שאמר שאולי המתנגדים לפינוי יתפנו כשהמצלמות יעזבו את המקום. שיטוט מהיר בפייסבוק מגלה שיש מי שמשווה את הפינוי לאונס ויש מי שמשווה את ההתנחלות לאונס,  אבל לא מצאתי מישהו שישאל איך גלשנו למערכת הדימויים החולנית הזאת.   ואי אפשר שלא לתהות איך זה שהשוטרים,  שגילו היום איפוק מרשים,  לא קיבלו הוראות לנהוג באיפוק דומה גם באום אל חיראן לפני כשבוע. ואיך,  בכלל,  אם עושים טעות,  איש לא מודה בה ואיש לא מתנצל.

הדבר היחידי שברור הוא שכולם בכל מקום צודקים מאוד ובטוחים מאוד,  מה שעלול לפגוע בצמיחת הפרחים (על פי עמיחי). ובאמת,  הרקפונת המפורסמת,  אף שהוציאה לאוויר העולם כבר יותר מעשרה עלים ירוקים,  עדיין מתמהמהת.  מצד שני,  יש כבר שקדיות פורחות בשער הגיא.  אמנם לא רבות,  ועדיין לא מאוד-מתפצחות כזיקוקים,  ואת אלה של סיבוב מוצא כבר לא רואים בגלל הגשר החדש  –  אבל הפריחה כבר החלה.

איך שלא יהיה,  אליבא דאותו עמיחי,  'ספקות ואהבות עושים את העולם לתחוח כמו חפרפרת,  כמו חריש'.  שזו אולי נחמה פורתא.  לא אתחייב בנוגע לאהבות,  אבל ספקות יש לי מספיק  בשביל כל החפרפרות שבעולם.

13 מחשבות על “דיווח מבית המשוגעים

 1. אני בעד ספקות. זה הבטוחים בעצמם ובאמת הבלעדית שלהם שמפחידים אותי. מכל הכיוונים.
  ותני אמון ברקפת. היא יודעת מה היא עושה.

  אהבתי

 2. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יעשו הרקפות?

  (מצד שני, אולי הפריחה מתעכבת כי שנה שעברה היתה שנה מעוברת, והרקפות בדרך כלל פורחות מתישהו באמצע שבט תחילת אדר)

  אהבתי

  • בירושלים הן תמיד מאחרות לעומת אזורים אחרים. אף פעם לא הצלחתי להבין למה. הן כבר התחילו שם במקומות שונים, אבל בינתיים באופן מינורי למדי. עוד חזון למועד.

   אהבתי

 3. מזמן הפסקתי להבין (או לנסות להבין) את אותם שועי עולם שדיברת עליהם. גם אנשים רגילים אני לעיתים מתקשה להבין. אבל על הרקפת שלך אני דווקא סומכת שהיא תדע בדיוק מתי לזקוף את ראשה היפהפה הוורדרד….מחכה איתך לרגע הזה

  אהבתי

  • העניין הזה של טוויטר משתלב יפה בעידן שלנו שבו לא חשוב בכלל מה באמת קרה וקורה – חשוב רק איך מציגים את זה. מה שנקרא פוסט-אמת. וזה משגע אותי כשאפילו לא מנסים לקיים מראית עין של היגיון והגינות.
   בעניין הרקפת – אדווח (:

   Liked by 1 person

 4. אוי……ממש בית משוגעים……..להשתמש במילה אונס בכל הזדמנות זה אחד הסימפטומים ….
  מרגיז היחס השונה של המשטרה כשמדובר ביהודים יקירי השלטון או כשמדובר בערבים.
  וזו אסתי

  אהבתי

 5. העולם כבר מזמן השתגע, עכשיו כל המשוגעים פורצים את הגדר בניסיון להראות שלתמונה המעוותת שאנו רואים יש גם צד נוסף, הם הנורמליים. . אך זה מחירה של הדמוקרטיה. לא רק כשהיא מתאימה לדעותינו אלא גם כשלא.
  ולרקפות המתמהמהות יש את הסיבות שלהן ככל הנראה ותמיד זה יישאר בגדר סוד.

  אהבתי

  • שוב ושוב מתברר שהדמוקרטיה איננה שיטה מושלמת. צריך ללמוד לקבל את זה, גם כשאיננה מתאימה לדעותינו, כפי שכתבת. מצד שני הפחד הזה: לאן כל המטורפים האלה עלולים עוד לדרדר את כולנו.

   אהבתי

 6. ויקיפדיה מספרת לי, שמספר הקולות שקיבל דונאלד טראמפ הוא 62,985,105.
  כמעט 63 מיליון מצביעים.
  לעניות דעתי, בתוך אותם 63 מיליון אנשים, ישנם כאלה שחכמים יותר ממני ויותר ממך ויותר מרבים אחרים כאן. רק עניין של הסתברות סטטיסטית, את יודעת. ובכל זאת הם הצביעו עבור טראמפ. כל אותם 63 מיליון מצביעים הם אכן משוגעים? אני חושב שלא. אנו זקוקים, כך נראה לי, לקצת ענווה וצניעות, בטרם אנחנו מגדירים אותם. אני חושב, שלדעתם טראמפ איננו הבעיה אלא הפתרון. האם הם צודקים, או שהצדק עם 65 מיליון מצביעיה של קלינטון? אף אחד לא יודע – ורק הזמן יגיד. אישית, אני מקדם את בחירתו של טראמפ בברכה. אני חושב, שהעולם היה זקוק לניעור הזה.
  בכל מקרה, היכולת לשקר בפרהסיה, היכולת להיצמד ל"מציאות אלטרנטיבית" שאיננה קיימת – היכולות האלה בהחלט מוציאות מהדעת. אבל בעוד טראמפ צועד את צעדיו הראשונים כנשיא ארה"ב והוא עדיין בודק את גבולות הגיזרה ואת מהות התפקיד – בנימין נתניהו כבר רב ניסיון בתפקידו. היכולת שלו, להגיב בנושא הציוץ שלו (בעד הגדר שבין ארה"ב ומכסיקו), מעוררת השתאות: גם להגיד "לא אמרתי" על מה שכן אמר, גם להאשים באותה הנשימה גם את השמאל וגם את התקשורת – לגמרי מָפעים. אני לגמרי מקווה, שביבי יעבור הפרדה מכס השלטון. בחירות וקלפיות, משפט וכלא – הכל בסדר מצידי. רק שיעזוב אותנו כבר!

  אהבתי

  • אם תקרא בתשומת לב את מה שכתבתי בפוסט הזה (וגם בפוסט ישן יותר, שכותרתו 'אמריקה אמריקה'), תראה שלא כתבתי שבוחרי טראמפ הם משוגעים או מטומטמים. תחושת השיגעון שעליה כתבתי אכן קרובה למה שהגדרת כ'יכולת לשקר בפרהסיה/להיצמד למציאות אלטרנטיבית' – ולעובדה שכבר לא באמת חשוב מה קרה, אלא רק איך זה נראה/מוצג.

   אני מוצאת שיש דמיון מפתיע בין ההתנהגות של טראמפ ושל נתניהו בכל מה שתיארת. בכל הנוגע לטראמפ יצטרכו האמריקנים להחליט מה טוב בשבילם, אבל באשר לנתניהו אני מסכימה שהוא צריך ללכת – לא בגלל הסיגרים אלא מפני שהוא מנהיג גרוע ומזיק. הצרה היא שמי שיבוא במקומו עלול להיות גרוע ומזיק לא פחות.

   אהבתי

   • גם אני חושב, שנתניהו הוא מנהיג גרוע ומזיק. למיטב הבנתי, עיקר הרע שהוא מביא על ראשינו נעוץ בעובדה שהאיש איבד כל סולם ערכים שהוא. הסיגרים אינם יותר מאשר סימפטום לָחולי. מהות החולי? – שלאיש כבר לא אכפת בכלל מהאזרחים. כל מה שאכפת לו – זה להישאר על כס השלטון. וכדי לעשות זאת הוא מוכן למכור כל אחד ואחד מאזרחי המדינה הזו לשטן. מצד שני, הסיגרים יזכו לחשיבות עצומה, אם בזכותם (ובזכות הצוללות, ובזכות השמפניה הורודה, ובזכות נוני מוזס ו"ידיעות אחרונות", ובזכות מה שעוד יתגלה) – האיש הזה יושלך לבסוף לכלא.

    אהבתי

סגור לתגובות.