גשר הבמבים

בכביש מספר אחת בואכה ירושלים,  אי שם בין שער הגיא לשורש,  נמתח מעל לדרך הראשית גשר חדש שנבנה במסגרת העבודות המסיביות של השנים האחרונות.  כשעברתי תחתיו בזמן הבנייה,  בדרך כלל תקועה באחד הפקקים המייגעים שהצטברו שם,  תמיד תהיתי מה מטרתו.  הוא הרי לא מחבר כביש אחד למשנהו, וגם אין היגיון בהשערה שהוא מיועד להולכי רגל,  כי דומה שאיש אינו מהלך שם.

עד ששמעתי או קראתי איפשהו שהוא בכלל מיועד להולכי-על-ארבע,  כלומר שזה גשר מעבר לחיות,  מן היער שבצדו האחד של כביש אחת אל היער שבצידו השני (ושני היערות,  כזכור,  התרחקו זה מזה מאוד בזמן העבודות על הכביש,  כי ההרים נדחקו הצידה).  זה הסבר יפה,  וכמובן מצית את הדמיון.

בינתיים הסתיימו העבודות,  הפקקים התמעטו,  והגשר ניצב במלוא תפארתו מעל לכביש.  כשאני נוסעת תחתיו אני מנסה לגלות חיות שעוברות עליו ולא רואה:  או שהן גבוה מדי מעליי,  או שהן עדיין לא התרגלו אליו,  או שהן עוברות רק בלילות,  או שהעיניים שלי לא משהו.

אבל אתמול חשבתי שיהיה יפה לקרוא לו גשר האיילות.  לא יודעת אם יש שם בכלל איילות,  אבל נחמד לחשוב עליהן חוצות אותו 'ברגליהן הקלות',  אלה שהן 'שולבות בלילות' (וע"ע לאה גולדברג).  ואחר כך חשבתי,  אם כבר איילות,  אז שיהיו במבים,  שמדלגים על הגשר ברגליהם הדקיקות כדי לשחק עם הבמבים שבצד השני.  ואחר כך האיילות קוראות להם לשוב לצד הראשון,  ואז הם כולם נעלמים בתוך היער (כמובן,  'יער' הוא שם קצת מפואר.  זה בעיקר חורש).  וגם חשבתי שאולי עכשיו,  עם הגשמים הראשונים, מתכסה העפר שעל הגשר בצמחייה,  וגם הרקפות מוציאות שם כבר את עלעליהן הראשונים,  ומתכוננות לשלוף גם את הפרחים מתוך עטיפותיהם.  אני רק מקווה שהבמבים לא מזיקים לרקפות.

בקיצור,  בשבילי עכשיו זה גשר הבמבים,  ולא מאוד מפריע לי שאף אחד מלבדי לא קורא לו כך.

12 מחשבות על “גשר הבמבים

 1. הרעיון של הגשר מקסים ונכון מאוד מבחינה אקולוגית. אני אהיה נוקדנית ומעצבנת: כיום אין בארץ אַיָּלים, איילות ובמבים. אתר על השפה העברית כותב: "למעשה, אין כמעט איילים החיים בארץ בטבע, פרט לרמת הגולן, ולמספר פרטים שמושבים לטבע במסגרת החי-בר." בעבר היו יחמורים ואיל הכרמל. אם תראי חיה מסוג זה חוצה את הגשר היא תהיה צבי או צביה, והבן שלה נקרא בשם המתוק עופר. כמו שכתוב בשיר השירים: דּוֹמֶה דוֹדִי לִצְבִי אוֹ לְעֹפֶר הָאַיָּלִים. אז למרות שגשר הבמבים מתוק והמחשבה על רקפות שפורחות עליו מעוררת חיוך, אולי עדיף גשר העופרים. וזה כבר מזכיר לי אותם:

  אהבתי

 2. יש לי הרגשה שאף אחד לא ספר לבמבים על הגשר ולכן הם לא חוצים אותו כי לא יודעים על קיומו.
  הזכיר לי חידה שצריך להעביר בעלי חיים מצד אחד של הגדה לצד שכנגד.
  אבל העיקר שהרקפות מצאו את דרכן לפוסט שלך בדרך לא דרך 😜.

  אהבתי

 3. שמעתי על הפרויקט הזה ושמח לשמוע שקרם עור וגידים.
  בכמה מקומות בארץ יצרו גם מעברים תת-כבישיים לצורך אותו עניין.
  במבי משיב אותי לילדות ואני איתך!
  שנה טוב מלאת יצירה ואהבה 🙂

  אהבתי

 4. שם מעולה לגשר! גם גשר העופרים (בהצעתה של מניפה) מתקבל בברכה. והעיקר שהופיעו בפוסט שלך רקפות……

  אהבתי

 5. איילים וצבאים, הכל עניין של קרניים – קבועות או כאלה שנושרות ומתחדשות מדי שנה. לעולם לא נתתי דעתי למטרתו של הגשר הזה ואם הוא נבנה והשקיעו בו תקציב למטרה אקולוגית מקודשת, הרי כל הכבוד. והרקפות … הן רעילות למאכל והצבאים יודעים את זה 🙂

  אהבתי

סגור לתגובות.