דקדוקי עניות

ראיתי בטלוויזיה צילומים של מטוס חיל האוויר שהופל בשבת בבוקר בגליל.  בין החלקים המרוסקים/מפויחים:  כלניות.  כלניות!  זוקפות את ראשן למרות הכול.

*

כבר כתבתי לא פעם על אושיות פייסבוק שצופות בערך מאז מאי האחרון שבכל רגע עלולה לפרוץ מלחמה שמטרתה לעצור את חקירות נתניהו.  הן התבדו כבר עשרות פעמים,  מה שלא מונע מהן להמשיך ולהתנבא באותה רוח גם עכשיו,  בעקבות אירועי שבת בבוקר.  הבקיאות המופרזת שלהן בתיאוריות קונספירציה,  ובכלל במה שהיה,  ובעיקר במה שעוד לא היה,  לא מפסיקה להתמיה אותי.  כמובן,  מלחמה עלולה לפרוץ,  מסיבה זו או מסיבה אחרת,  את זה אי אפשר להכחיש כלל;  אבל אני זוכרת ולא שוכחת את כל המקרים שבהן לא פרצה,  על אף התחזיות המלומדות.  הצרה היא שהאושיות הנ"ל אינן זוכרות (או לפחות מתנהגות כאילו אינן זוכרות).

*

מטוס נוסעים רוסי התרסק אתמול אי שם ברוסיה ועשרות האנשים שהיו על סיפונו נהרגו.  ראיתי תמונות שלו (או של אחד אחר כמותו) מימים טובים יותר:  מטוס סילון בגודל בינוני,  אבל בכל זאת בעל הופעה קומפקטית,  וצבוע כולו בכתום.  כאילו יצא מאיזה סיפור ילדים.  או כמו צעצוע,  כתמתם ושמנמן.  התרסקות כזאת היא דבר נורא בכל מקרה,  אבל הקומפקטיות הילדית הכתומה הזאת איכשהו מוסיפה לעצב.

*

התרגלנו לצפות כמעט כל ערב בפרק נוסף מתוך שתי סדרות שונות:  סדרת הריגול 'האמריקאים' (שעניינה מרגלים רוסים בוושינגטון),  ומיד בעקבותיה הסדרה-לענייני-משפחה Parenthood,  ששמה תורגם משום מה לעברית כ'הורים במשרה מלאה'  (אגב, לא אחת ולא שתיים מדובר בה על ילדים שמגדלים את הוריהם).  הראשונה דורשת ריכוז מוחלט,  אחרת אני מאבדת את החוט המקשר בין המאורעות המדוברים.  השנייה קלילה הרבה יותר ומאפשרת לסרוג בנחת תוך כדי צפייה.

מה שיפה בשתיהן הוא שהן בעצם הרבה יותר מורכבות,  או שמא אומר עמוקות,  ממה שתיאורן הראשוני מעיד עליהן.  והחלקים המעניינים ביותר בסדרת הריגול הם,  בעיניי,  אלה שעוסקים דווקא בשאלות לא פשוטות של הורות (כאילו התערבבו בסדרה השנייה).

אתמול אמרתי לראש המשפחה בתום הצפייה שאנחנו עושים עוול לאמריקאים:  תמיד אנחנו מתמוגגים ממצוינותן של סדרות בריטיות  –  אבל בעצם,  האמריקאים יודעים לעשות סדרות לא-רעות בעצמם.

*

שוב נפלה עליי צננת.  היא לא מספיק גרועה כדי להיחשב לשפעת,  אבל לא מספיק זניחה כדי שאצליח להתעלם ממנה לגמרי.  עכשיו שאלת השאלות:  האם היא תירוץ מספיק משכנע כדי לא לבדוק מבחנים?

22 מחשבות על “דקדוקי עניות

 1. אז אני אחת מ'אושיות הפייסבוק'. הטיעון הוא לא 'ביבי יפתח מלחמה כדי לצאת מהכלא'. הוא 'אין לו תחת חקירות את קור הרוח ושיקול הדעת הראויים כדי לקבל החלטות במנותק מהחקירות נגדו'. אז זה לא שאני 'מתבדה פעם אחר פעם' כי אין לי מושג איזה החלטות התקבלו ומה עמד מאחוריהן. אני רק רואה חימום עקבי של שתי הגזרות – בצפון ובדרום, עם דיבורים מופקרים. ועוד משהו – רובי ריבלין ראה בגרמניה מסמך חתום על ידי אדם רם דרג שמאפשר העברת צוללות מתקדמות למצרים. מי שחותם על זה – אם זה ראש ממשלתנו למשל , ולמשל בשביל שבן דודו יגזור קופון מהעניין – בבירור מעמיד את ענייניו האישיים מעל האינטרס הביטחוני של מדינת ישראל. אחרי שאיפשרו מכירת צוללות מתקדמות למצרים בשביל כסף, מלחמונת בצפון קטנה עליהם. הם ישבו בבונקרים שלהם בהר איתן או איפה שלא יהיה ואני אספוג טילים. אין יותר 'אינטרס של מדינת ישראל'. יש 'אינטרס המשפחה הקיסרית שלוחותיה, שלוחיה ועושי דברה' ולפעמים לא רק שהאינטרסים הללו לא זהים, אלא שהם מתנגשים. הרגיעי אותי שבעת פקודה תתקבל החלטה המבוססת על אינטרס מדינת ישראל. אני די בטוח שאינך יכולה.

  אהבתי

  • ודאי שאינני יכולה להרגיע אותך, שהרי אין שום דבר מרגיע במה שקורה. אני לא יודעת מה אתה כתבת בפייסבוק, אבל אושיות הפייסבוק שאני קראתי דווקא כן כתבו בפירוש שחימום הגזרות השונות נועד למנוע את פרסום המלצות המשטרה נגד נתניהו. על הצוללות אני לא יודעת כלום, וגם לא יודעת מהו המסמך החתום שאתה מדבר עליו. יש לי רק ההתרשמות (שמבוססת על כמה וכמה שנות התבוננות) שנתניהו, עם כל מגרעותיו, איננו חובב מושבע של מלחמות, וגם איננו גיבור גדול (וטוב שכך). והתרשמות נוספת שיש לי היא שהתפיסה לפיה כל מה שקורה במזרח התיכון הוא תוצאה ישירה של מדיניות (פנים) ישראלית, היא די שטחית. במגרש הזה משחקים כל מיני כוחות, עם כל מיני אינטרסים. מסכימה אתך שעדיף היה לו ראש הממשלה שלנו היה אדם פחות מושחת ויותר פנוי לעבודה ולשיקול דעת חסר-פניות ממה שהוא היום – אבל גם אז ההצלחה לתמרן בבית המשוגעים הזה איננה מובטחת.

   אהבתי

   • אינו חובב מושבע של מלחמות ובכל אופן יש לנו מלחמונת אחת לשלוש ארבע שנים תחת הנהגתו. 'התפיסה שכל מה שקורה במזרח התיכון היא תוצאה של מדיניות ישראלית' ודאי שלא. אבל גם ההיפך אינו הנכון, ולהתנהגות שלנו יש תוצאות. אם מחממים גיזרה היא מתחממת.

    אהבתי

    • ברור. אני אמנם חושבת שיש עוד מחותנים בשמחת חימום הגזרות, אבל זה לא מאוד משנה את העובדה שצריך להיזהר, ושלא בטוח שישראל נזהרת מספיק. מה שניסיתי לומר בפוסט הזה הוא שהטענה שמישהו מחרחר מלחמה רק כדי לפתור את בעיות הפלילים שלו היא כל כך חמורה, שהיא דורשת הוכחות. תחושות בטן ואופנות של רשתות חברתיות אינן נחשבות להוכחות.

     מעבר לזה נראה לי שיש עכשיו מספיק הוכחות בעניינים אחרים, מה שעשוי להביא סוף סוף לפרידתנו מנתניהו גם בלי להידרש לנושא חימום הגזרות. הגיע הזמן.

     אהבתי

 2. אני כל הזמן חוששת ממלחמות. חוששת מטראמפ חוששת מביבי חוששת ממחחרי מלחמה למיניהם. מלחמה זה בטוח דבר טפשי בו נהרגים אנשים חפים מפשע ללא שום תועלת. אבל זה משהו שפורץ מדי פעם אצלינו. הלוואי ולא יתרחש!!
  וכנראה שמבחנים צריך לבדוק ככל האפשר…

  אהבתי

  • ונוסף לכל זה אפשר גם להתחיל לחשוש מפוטין, שהוא הכי מפחיד בעיניי מכולם.
   הלוואי, אמן.
   וכן, אבדוק…
   היי אסתי מהנייד (:

   אהבתי

 3. עושה רושם שפוטין הפעם הוא המבוגר האחראי כאן, ובשיחת טלפון הרגיע את נתניהו. ולעצם הענין – מי שהיה מוכן ללכת לבחירות בשביל שלא יגבו שקל כל גליון של ישראל היום, לא יהיה מוכן לחמם את הגזרה בשביל להסיט את תשומת הלב מפשעיו? האיש הרי לא בוחל בשום אמצעי

  אהבתי

  • היות שאני לא חושבת שנתניהו טיפש, אני בספק אם הוא היה מוכן להסתכן במלחמה שאת תוצאותיה אין לשער. מן הסתם גם הוא יודע שתוצאות לא טובות שלה (ומי יכול להבטיח תוצאות טובות?) יזיקו לו הרבה יותר מחקירות בענייני סיגרים וצוללות. מכל מה שלמדנו על נתניהו עד היום, חיבת-מלחמות איננה אחת מתכונותיו הבולטות.
   והלוואי שפוטין ישחק את תפקיד המבוגר האחראי, זה יהיה מאוד מרגיע.

   אשר למוצרי חלב – אני נמנעת מרובם באופן קבוע (בגלל ענייני לקטוז).

   אהבתי

 4. אני אדלג ישר לעניין הסדרות האמריקאיות: זה נכון שאפשר למצוא בהן גם הרבה דברים טובים. וכמו כל דבר, האמריקאים הולכים על כמויות, ומבין הכמויות אפשר גם למצוא פה ושם איכויות. ובכל זאת אני עדיין סבורה שבציפורן הקטנה של מורשת הסרטים הבריטית יש יותר כשרון מהגוף האמריקאי כולו שאחראי לסרטים. הם שאבלוניים ומאמינים גדולים בחזרה על נוסחה מצליחה, בבחינת if it ain't broke – why fix it. לאחרונה ראיתי סידרה עתידנית חדשה 'פחמן משודרג' מושקעת מאוד, ולאורך כל הדרך חשבתי איזה פספוס, איך הם מטביעים רעיונות טובים בהמון פירוטכניקה ועירום וטקסטים שטוחים לגמרי. עדיין, הם מסוגלים לעשות דברים מרהיבים באמת, בסגנון ראוותני כמיטב המסורת הרומאית.

  אהבתי

  • אין בסדרות שסיפרתי עליהן הרבה דברים מרהיבים או ראוותניים, אבל שתיהן מעוררות הרבה מחשבה, ואת זה אני מאוד מעריכה בהן.

   אהבתי

 5. יש לי חבר, דווקא איש חכם, שמצדד בשלטון הליכוד ובבנימין נתניהו.
  אחד מהטיעונים שלו לטובת ביבי היה "ראה את שיתוף הפעולה שביבי זוכה לו מצד פוטין. כיצד ההפצצות בסוריה מתואמות עם הרוסים".
  עם הפלת המטוס הישראלי, הקנטתי אותו בנוגע לגדוּלת ביבי המדינאי.
  כי המציאות שוב הוכיחה, שפוטין לא רואה אף אחד ממטר. הוא דואג רק לאינטרסים של רוסיה – ובעיקר לאינטרסים של אחד, פוטין. כך, שאני מסכים איתך, שפוטין הכי מפחיד.
  אין היום אף אחד בעולם, שמסוגל לעמוד בדרכו של פוטין. אף אחד לא מסוגל להתייצב נגדו. וכך, ברצותו הוא פולש לחצי האי קרים ומספח אותו. כך, ברצותו, הוא עוזר לאסד להישאר על כסאו ומבסס את אחיזת רוסיה בסוריה. כשמתאים לו – הוא מאפשר לנו לתקוף בסוריה. כשמתאים לו, הוא מאפשר להפיל מטוס ישראלי בטילים מתוצרת רוסיה. והכל לפי רצונו ולפי האינטרסים המִשתָנים שלו. אין לו מוסר – ואין לו נאמנות כלפי אף אחד.
  אכן, מפחיד.

  אהבתי

  • כן, גם אני רואה את זה כך. יש לו הרבה מאוד כוח ומעט מאוד עכבות, שלא לדבר על מוסר. זה שילוב לא סימפטי. והכי גרוע הוא שאין באזור שלנו שום משקל נגדי (בשאיפה אמריקאי) שיאזן אותו.

   אהבתי

 6. כמה חכמות הכלניות שזוקפות ראשן בלי קשר לטמטום של בני האדם!

  את יודעת שאני מקפידה להדיר עיני מאושיות הפייסבוק האלה שאת מספרת עליהן, אבל נדמה לי שהן מתבססות על כך שהציבור נוטה לשכוח, ולכן אין להן בעייה להתעלם לחלוטין מדברים שאמרו בעבר והתבדו……

  התרסקות המטוס הרוסי היתה טרגדיה בעיקר בכך שהיא הוזכרה כאילו כלאחר יד. לא שאני אוהבת כאשר מתחילים לחפור ולחפור באמצעי התקשורת על כל אסון כזה….ובכל זאת השקט הזה: "התרסק מטוס, כולם נהרגו" זה היה עצוב.

  הסדרות שסיפרת עליהן ממש מצוינות, שמחה שהגעת אליהן. ראיתי את כל העונות של שתיהן (אני קצת מקווה של"אמריקאים" יהיה המשך אבל אני די בטוחה ש-Parenthood הסתיימה לגמרי). parenthood מדברת על נושאים אמיתיים שהורים ומשפחות נתקלים בהם ומתמודדים איתם, ולדעתי מטפלת בנושאים האלה בצורה מאד יפה.
  האמריקאים נותנת הצצה למרגלים הרוסים האלה שחיים כאמריקאים לכל דבר בארה"ב של שנות התשעים, שניה לפני הגלאסנוסט, ואני אוהבת בעיקר את האנושיות של כל המעורבים בדבר. בהחלט עשויות היטב.

  מעצבנת הצננת, מקווה שתעבור יותר בקלילות הפעם. תרגישי טוב. 🙏😘

  אהבתי

  • דווקא דיברו לא מעט על המטוס הרוסי – גם בטלוויזיה וגם בYNET, ואפילו סיפרו סיפורים אישיים, על אף המרחק.

   מסכימה עם מה שכתבת על שתי הסדרות. אני במיוחד אוהבת את הטיפול של 'האמריקאים' בשאלת החינוך של הבת שלהם. הם נותנים שם הצצה יפה לנפש האדם ולהתמודדות שלה עם ההתנגשות בין טובת הכלל וטובת הפרט.

   תודה, נקווה בהחלט שתעבור מהר, אין לי זמן בשבילה עכשיו (:

   Liked by 1 person

 7. השינויים הקיצוניים במזג האוויר בהחלט תורמים לצננת. מאחלת החלמה מהירה.
  לא מאמינה שיש מנהיג שהיה בוחר במלחמה בכדי לעצור מאי אילו חקירות שאליהן נקלע. לא משנה מאיזה צד של המפה הוא. מלחמה יודעים אולי כיצד היא מתחילה אבל אף אחד לא יכול לנבא כיצד תסתיים.
  לא צופה בסדרות, אין לי את הסבלנות הנדרשת לכך אך תמיד זוכרת לטובה את הסדרות הבריטיות שבהן צפיתי בעבר.

  אהבתי

  • מסכימה מאוד בנוגע לחוסר הידיעה של איך תתפתח מלחמה שמתחילים בה. שומר נפשו ירחק. מנהיג צריך להיות מושחת ללא גבול כדי לבחור באופציה כזאת, ולא השתכנעתי שזה מה שנתניהו יוזם, למרות שזה מה שמפמפמים בפייסבוק כל הזמן (עד שאפילו זהבה גלאון נזעקה להגיד לאנשים שיפסיקו כבר).

   אהבתי

 8. בשכונה שלנו, מלחמה זה רק עניין של זמן, כך שהאושיות יצדקו בסופו של דבר, לפחות בעיניהן.
  בשבת בבוקר זה נשמע קרוב מתמיד.

  מה שמפריע לי בפייסבוק הרבה יותר מהחכמים ויודעים בעיני עצמם, זה אנשים שכותבים משפטים מוארים ומלאי כוונה, יוגה חברתי קוראת להם משפטי בית שימוש ,לדוגמא: הנוגדן האמיתי ל"פחד" הוא האהבה לכל מה שהחשבת – כלקוי ! ! !
  תגידי את האמת, לא מעצבן?

  תרגישי טוב, יש המון אנשים חולים עכשיו.
  וכן זה בהחלט סיבה טובה להמנע מקריאת עבודות.

  אהבתי

סגור לתגובות.