ציד ירחים

אחרי עשר בליל-אתמול יצאנו לצפות בליקוי הירח.  לא תמיד קל לראות ירח בעיר,  כי הבניינים מסתירים.  ואם לא הבניינים,  אז העצים.  מסתבר שיש רבים אצלנו,  משני הסוגים. אז הלכנו קצת ובסוף הגענו לקרחת-היער/העיר וראינו אותו.

השמיים בסביבתו הוורידו קצת,  כולל העננים,  והוא שט מעליהם,  בתחילה כשחלקו עוד מואר בצורת חרמש דק,  ובהדרגה החרמש נעלם ונשאר רק הכדור המואפל,  האדמומי.  הראייה שלי לרחוק היא לא-משהו,  אבל איכשהו,  כשהוא אפל,  תלת-הממדיות שלו גלויה יותר לעין.  אפילו לעיניי.

חלק מן ההצגה נגנב על ידי כוכב גדול למדי שזרח במרחק מה מתחתיו(?),  גם הוא באור צהבהב,  קצת פחות בוהק מכרגיל. אינני יודעת מה הכוכב ההוא,  אבל ראיתי אותו גם בכל הצילומים שהועלו לרשת מאתמול בלילה.  אני אוהבת לחשוב שזה כוכב נֹגַהּ.  בכלל אני אוהבת את המילה הזאת,  את הצליל שלה ואת משמעותה, ואת האור שכאילו זורם ממנה, לאיטו.  ואת ניקודה (עם מפיק!),  ואת השם הזה,  של אנשים וכוכבים.

הרחובות היו די ריקים,  פרט לצעירים שהיו בדרכם לבילוי ליל שבת,  וכמה מבוגרים עירוניים תמהונים כמונו,  שירדו לרחוב בכפכפים ומכנסיים קצרים,  עם סמרטפונים-מצלמים או בלעדיהם,  ונשאו עיניהם השמימה.  ראש המשפחה התעצל לקחת מצלמה,  ומצלמת-הסמרטפון התגלתה כלא מספיק מתוחכמת,  אבל אני אמרתי,  אין דבר,  העיקר שאנחנו רואים.

מדי פעם כיסו העננים את הירח ואז הוא נעלם מעינינו,  מותיר מאחוריו רק את נוגה(?).  שאז חשבתי,  הנה ליקוי בריבוע:  כדור הארץ מסתיר את השמש מן הירח,  והעננים מסתירים את הירח מכדור הארץ.  אבל אז נסעו העננים והירח שב ונגלה,  והשמיים לבשו גוון כחול כהה,  עמוק מאוד,  ועם הוורוד של הליקוי זה היה ממש מושלם,  בדיוק בשילוב הצבעים שאני אוהבת.

טעימת-סמרטפון לקינוח,  באדיבות ראש המשפחה.  אפשר להקליק להגדלה.  ואיך מתאים לי שנוגה(?)  יצא יותר ברור מהירח:

dav

13 מחשבות על “ציד ירחים

 1. אמש יצאנו לחפש ת'ליקוי , והרבה אנשים הסתובבו בסוקולוב הלוך וחזור עם העינים בשמים
  לא ראיתי אפילו כוכבים אז הבנתי שמעונן
  ועעשיו אני רואה שהצלחת ואני מקנאה
  הולכת לחפש באינט צילומים
  כאן אצלי המסגרת הצילומית שלך שחורה לגמרי , אבל אולי זה רק אצלי

  אהבתי

  • אולי איזו תקלה. את גולשת ממחשב, או בסמרטפון?
   מכל מקום, יש בתמונה הרבה שחור, זה נכון.
   נסי להקליק עליה, תראי מה קורה. את אמורה לראות בית, עץ, ירח וכוכב.
   אנחנו ראינו הכי טוב באזור של גן בן שפר ומזרחה משם.

   אהבתי

 2. הכוכב שראית היה מאדים. בדרך כלל הוא לא כל כך קרוב לכדור הארץ אבל יצא שבדיוק בעת ליקוי הירח הוא היה קרוב מאוד וזהר באור חזק מהרגיל.

  אהבתי

 3. למדתי לדעת שאי אפשר לצלם מהסמרטפון צילום טוב למרחוק.זה לא עובד.דרושה מצלמה מקצועית טובה לצורך העניין הזה ,המון תמונות שציחמתי םמשל בגיאורגיה התגלו כלא ניתנות להעברה כי איכותן ירודה וחבל.
  לא זכרתי את ליקוי הירח ומן הסתם לא צפיתי בו אבל התאור שלך כרגיל עושה את זה כאילו הייתי שם

  אהבתי

  • תודה. וכן, מסתבר שעדיפה מצלמה רצינית יותר. אם כי את מה שלא רואים בבירור בתמונת הסמרטפון אני משלימה מהזיכרון (:

   אהבתי

 4. היינו אצל בתי בארוחת ערב וניסינו לראות את הירח דרך חלון הסלון – אבל העננים והבנינים הסתירו. כיף לך שהצלחת ותודה על התמונה. הכוכב הזה (נדמה לי שהוא אכן נוגה אבל אינני בטוחה) מאיר כל כך חזק ונראה כל לילה…..מכל מקום. מרשים ביותר.

  אהבתי

  • גם אני לא הצלחתי ממרפסת הכביסה בבית, העצים הסתירו לי. לפעמים אין ברירה אלא לצאת ולהתרחק ממצבורי בניינים ועצים.
   אשר לכוכב – ראי תגובתה של ב' כאן למעלה: יש מצב שזה מאדים. חיפשתי שוב בגוגל ומצאתי באיזה מקום שאכן כך.

   אהבתי

 5. אתמול הליקוי והיום כשהלכתי עם אמא שלי לגינה ליד הבית שלה ירד עלי גשם של טיפות כבדות וריח חזק של אבק רטוב מילא את נחירי. אני בטוחה שלפני כמה מאות שנים הייתה חרדה ממלאת את לבותם של האנשים בצירוף מבשר האותות הזה, אבל אנחנו יודעים יותר טוב: זהו דווקא אות לכך שהכל כשורה. אף אל לא כועס עלינו, או לפחות לא כך נראה הכעס שלו.

  אהבתי

 6. צילומי ליקוי הירח שהסמיק כולו מופצים אצל (כמעט) כל הצלמים ובקבוצות צילום שונות. מהמרפסת אצלנו לא ראיתי דבר ולכן ירדתי לרחוב. המחזה היה מדהים .למרות שאין לי עדשה מיוחדת ולא לקחתי חצובה כפי שמייעצים המומחים צלמתי ( פרסמתי אצלי , יש כמובן צילומים איכותיים במיוחד ברחבי פייסבוק) .
  כפי שכבר נכתב הכוכב הוא מאדים ואהבתי מה שכתבת על נֹגָהּ ( גם אני אוהבת את הצליל הזה ולכן בחרתי בו לכינוי שלי ) וכהרגלך התאור שלך נפלא וממחיש את מה שראית.

  אהבתי

  • נכנסתי עכשיו לראות אצלך, ואכן, הצליח לך! כדורי, אדמדם ויפה. בליקוי הבא ( 🙂 ) אנדנד לראש המשפחה שייקח גם הוא מצלמה. מסתבר שהסמרטפון לא מספיק.
   תודה.

   אהבתי

סגור לתגובות.