לא קשורים

צריך לפעמים להגיד גם מילה טובה על פייסבוק (זה לא קורה לי הרבה).  אחותי שיתפה שם סרטון של ילד קטן שמאכיל ציפורים.  אני בדרך כלל מדלגת על סרטונים כי אין לי סבלנות,  אבל האחד הזה נראה מאוד מבטיח,  אז צפיתי בו.  מאז צברתי כבר הרבה צפיות נוספות,  כי זה ילד ממיס.  הסבלנות המרוכזת שבה הוא מאכיל את הציפורים הפצפונות באיזה אוכל דייסתי מתוך צלחת זעירה,  בעזרת מה שנראה כענף קטן.  והישיבה המתוקה הזאת שילדים קטנים מומחים בה  –  נראה לי שקוראים לה 'ישיבת כריעה',  כשרק כפות הרגליים מונחות על הרצפה.  נזכרתי שבטירונות לימדו אותנו שצריך לשבת בדיוק כך כשיורים (!) אחרי (או בזמן) מתקפה כימית (!):  שרק הסוליות יבואו במגע עם הרצפה הנגועה.  אצל ילדים קטנים כל השרירים שממונים על ישיבה כזאת פועלים היטב,  אבל בשנים שאחרי הילדות זה מסתבך.  מילא,  כשאין מתקפה כימית וכשלא מאכילים ציפורים,  אפשר לבחור פוזת-ישיבה אחרת.

והנה הקישור.

*

קריאתי את האחרון בסדרת הרומנים הנפוליטניים מתקדמת בעצלתיים.  האירוע העיקרי בינתיים הוא (זהירות מספויילרונים) שאלנה עומדת סוף סוף על טיבו האמיתי של נינו (לילה הגיעה לתובנה הזאת בערך 1000 עמודים לפניה).  חוץ מזה היא מוסרת לפרסום כתב-יד חדש-ישן,  ועורך ההוצאה אומר לה עליו:  "זה רומאן אכזרי… הייתי אומר גברי,  אך פרדוקסלית גם מעודן" (עמ' 256 – 257).  גברי!  והרי כבר דיברנו על זה.  אני תוהה אם אלנה פרנטה מנסה לרמוז על משהו,  או שזה רק במקרה.

*

בבחירות המקומיות,  לראשונה בחיי,  ניסיתי ממש להתעמק בחומר:  גלשתי בדפי הפייסבוק של המועמדים שעניינו אותי (אפילו בסרטונים צפיתי!),  קראתי ריאיונות במקומונים,  הקשבתי בתשומת לב לרשמים של ראש המשפחה מאספת בחירות שבה נכח.  בקיצור,  השקעתי,  כי עצוב בעיניי כשמתייחסים לבחירות כאלה כלאחר יד. מצד שני,  היכולת שלנו לדעת מה אמת ומה לא היא די אפסית.  כך או כך,  בסוף הצבעתי שוב בעד ראש העיר המכהן,  כי נראה לי שהעיר מנוהלת בסדר ולא מצאתי סיבה מיוחדת להתלונן.  זה קצת כמו הילד ההוא שהתחיל לדבר רק בגיל עשר,  כי רק אז,  לראשונה,  השוקו שלו היה חם מדי.

נקווה שטמפרטורת השוקו תמשיך להיות בסדר.  ושייגמר כבר החמסין הזה,  התייבש לי המוח לגמרי.

24 מחשבות על “לא קשורים

 1. אהבתי את הסיום 🙂
  הסרטון ממש מקסים ואפילו הציפורים מבינות שאין לחשוש מפניו ומתקרבות. רואים שיש לילד התכווננות לספק את רעבונן והוא עושה זאת במסירות ובסבלנות אין קץ.
  אגב אני יושבת לפעמים כך כשרוצה לנוח ולשחרר את הכאב בגב התחתון.

  אהבתי

  • בדרך כלל לא עולה על דעתי לשבת בפוזה הזאת, אבל ילדים קטנים מסוגלים לשבת כך לאורך זמן, זה בכלל לא משהו מיוחד בשבילם. והם נורא חמודים כשהם יושבים כך – שלא לדבר על איך שהם חמודים כשהם מאכילים בסבלנות ובמסירות כמו הילד הזה.

   אהבתי

 2. הילד באמת שובה לב. הריכוז, תשומת הלב לפעולת ההאכלה, החיוך הקטן ההורי שלו כשהוא מצליח. בסופו של דבר רוב האנשים בוחרים מהבטן ולא מהראש. ודאי בבחירות הכלליות, אבל אולי קצת גם באזוריות. לכן יפה שהשקעת וניסית להבין מי נגד מי ומה ולמה. בעיקרון זה תמיד משעשע אותי: כל המועמדים מבטיחים אותו הדבר, ניקיון, חינוך, וכל מה שממילא באמת תחת אחריותן של העיריות. בסופו של דבר צריך לבחור מנהל טוב, בניגוד לבחירות הכלליות, שם מחפשים תכונות של מנהיג.

  אהבתי

  • בעניין 'החיוך הקטן ההורי': בנקודה מסוימת בהאכלה הילד אפילו פוער את פיו הקטן, כאילו מזדהה עם האוכלים, ואומר פעם אחת 'אָה'. כמעט כאילו הוא אומר: 'פה גדול, אווירון' וכו', כפי שהיינו אומרים כדי לזרז את הילדים לאכול.

   בבחירות המקומיות יש אלמנט מסוים של אפרוריות: בעצם מדובר על פינוי אשפה וניהול מסודר של תקציב, לא בהרבה יותר מזה. זה נורא חשוב, אבל לא סקסי בכלל.

   אהבתי

 3. ראיתי את הסרטון הזה ויכולה להתבונן בו שוב ושוב . יש סרטונים חמודים מאוד בפייסבוק , במיוחד הקשורים לילדים ובעלי חיים . היום צפיתי בחילזון הלוגם מים כשהוא מונח על כף יד של מישהו .

  אהבתי

  • נכון, אני נזכרת עכשיו בכמה וכמה מתוקים: התאומות הזעירות ששרות כשאבא שלהן מנגן, הברווזה שמחכה שכל אפרוחיה יצליחו לקפוץ מדרגה, חיות המחמד שדורשות ליטופים וגירודים בגב. והילדה הקטנה שספרה 0ne-two-three-five תוך דילוג על four, והגנה על עמדתה בחירוף נפש 🙂

   אהבתי

 4. באמת ילד מתוק , אין ספק שבעלי חיים וילדים גונבים את ההצגה 🙂
  לגבי הבחירות המקומיות, באמת שאין דרך לדעת מה אמת ומה שקר במערכת בחירות, אבל זה נכון גם לבחירות לממשלה. אז נוטים להסתמך על המעשים, אבל לא באמת יודעים מה עשה המועמד ומה לא, איזה בקשות הוגשו לו, מה הוא קיבל ומה דחה.
  בשנת בחירות תמיד צובעים את הכבישים ומשפרים את הסביבה, אז מה זה אומר על המועמד המכהן?
  ומי יודע מה יעשה המתחרה שעוד לא הוכיח את עצמו…

  בבחירות המקומיות החלטתי מה לבחור בגלל שני דברים:
  א. המתחרה הפיץ סרטוני הכפשה איומים, כולל איומים מרומזים, וגם אם התומכים שלו הפיצו ולא הוא, הוא לא טרח להוקיע את מה שפורסם.
  ב. הוא מקושר לראש המועצה הקודם שהוכח כמושחת ברמות על.

  צריך להגביל כהונה לשתי קדנציות, ככה תמנע השחיתות, או לפחות תפחת קצת.

  אהבתי

  • גם לי נראה שעשר שנים זה מספיק. ראש העיר האפרורי-משהו שמכהן אצלנו כיהן עד כה חמש שנים, ועכשיו התחרתה מולו מישהי חדשה, רהוטה מאוד ומרשימה, צעירה ונבונה ונחמדה. הכפשות לא ראיתי מאף אחד משניהם (אם כי היו הכפשות ממתמודדים נוספים שאחריהם בין כך ובין כך לא עקבתי. את הסמס-ים של תעמולת הבחירות אני מוחקת בלי להתעמק בהם). אין דרך לדעת באמת חוץ מאשר לעקוב אחר הנעשה בחיי היום יום במשך השנים – ובחמש השנים שעברו לא הייתה לי סיבה מיוחדת להתלונן. הרושם היה שהעניינים והתקציבים (ופינוי האשפה!) מתנהלים באופן מסודר, וכשאני מטלפנת למוקד של העירייה הם תמיד זמינים ויעילים. ילדים במערכת החינוך כבר אין לי, אז נשארים רק הדברים הכי פרוזאיים, והם נראו בסדר. בעוד חמש שנים יהיה מקום לשקול להחליף ולו רק בשל העובדה שצריך לתת הזדמנות גם לכוחות חדשים ורעננים.

   Liked by 1 person

 5. לא רואה הקישורית משום מה אבל את "מציירת" כל כך יפה בתיאורייך
  למדתי אב"כ במסגרת צבאית , לא זכורה לי ישיבת הכובסת עם רובה ביד.
  😜 היום רק אגחיך את עצמי אם אפילו אנסה

  אהבתי

  • הקליקי על המילים 'והנה הקישור', זה ייקח אותך לפייסבוק. חכי בסבלנות, זה לוקח כמה שניות עד שהסרטון עולה.
   brachelb בתגובתה למעלה אומרת שישיבה כזאת דווקא משחררת כאבי גב תחתון, אולי כדאי לנסות בשעת צרה (:

   אהבתי

   • כן , בהחלט , זה מצוין להרחקת חוליות עמוד השגרה זו מזו זה מקל על הלחץ בין החוליות שכוח המשיכה המתמיד מפעיל עליו .
    ראיתי הילדות והוקסמתי כ-ל כך , אשתף בפייס שלי
    מעניין בן כמה הוא כי עם כל הריפודים (שאני קוראת להם פוקלסים על שם הפולקעס) הוא נראה בן שנה וחצי חצד שני הקואורדינציה שלו מפותחת כמו של בן שלוש

    אהבתי

 6. התמוגגתי מהילד. בכלל, לסרטונים כאלה שכוללים ילדים מתוקים ו/או בעלי חיים (נו, כן, בעיקר חתולים אבל לא רק) דווקא יש לי סבלנות.
  עדיין יושב לי על המדף הספר השני של אלנה פרנטה…לא הגעתי אליו. אגיע.
  גם בתי וחתני הצביעו בעד ראש העיר המכהן, כנראה שבסך הכל הוא עושה עבודה טובה, וגם עדיין לא מכהן יותר מדי קדנציות. גם אני בעד להגביל לשתי קדנציות, גם במקומי וגם בראשות הממשלה…..זה מרענן את המערכת ומפחית מעט את הסיכויים לשחיתות או אפילו התנוונות.
  באחד מסיבובי הבחירות הקודמים אצלנו היו כמה מועמדים, שאחד מהם היה רהוט מאד וכאופוזיציונר היה פעיל מאד ובולט מאד. אנחנו לא הצבענו בעדו אבל הוא נבחר, ואז התברר שאין מעשים מאחורי הדיבור הרהוט שלו, ובנשמה שלו הוא נותר אופוזיציונר גם כשהיה אמור ליטול את המושכות…………בקיצור, אי אפשר לדעת על סמך הפרופגנדה….

  אהבתי

  • גם לי נראה ששתי קדנציות זה מספיק, וגם אני חשבתי שאחרי שבקדנציה בודדת הדברים נראו סבירים ומעלה, אין סיבה של ממש לקטוע לראש העיר המכהן את כהונתו ולבחור מישהו אחר. בעוד חמש שנים נחשוב שוב, ייתכן מאוד שאז דווקא יגיע הזמן לשנות.

   אהבתי

 7. השנה הבן שלי וכלתי עשו עבודה רצינית והלכו לחוגי בית של כל המועמדים. ליוויתי אותם בחוג בית אחד ויצאתי באמצע. נראה לי שקשה לדעת מי יוכל לתפקד כראש עירייה טוב ומי פחות, וההבטחות שהמועמדים מפזרים אינם מעידים על שום דבר.
  אבל התנדבתי לספור קולות באחת מהקלפיות ונהניתי מהתהליך והמתח שבו.

  אהבתי

  • נראה לי שאפשר לדעת רק לפי בחינת המצב הנוכחי – אחרי הכול, אנחנו חיים בעיר כל הזמן ורואים מה קורה בה. אם הכול פחות או יותר בסדר, לא חייבים להחליף את ראש העיר המכהן. אם לא בסדר, כדאי לנסות מישהו חדש. כמובן, כל אחד שופט אחרת את מה שבסדר ומה שלא.

   אהבתי

 8. ואני סקרנית למה מתארכת קריאת הספר האחרון בסדרת הרומנים הנפוליטניים – האם כי קשה או כי את לא רוצה שזה ייגמר…

  אהבתי

  • כי זה כבר 500 העמודים האחרונים מתוך כאלפיים, וזה ארוך-ארוך-ארוך ומייגע, ואלנה פרנטה לא אוהבת או לא יודעת לתמצת… בקיצור, עייפתי קצת (:

   Liked by 1 person

 9. גם אני בחרתי השנה ללמוד ולהעמיק במועמדים ומצעים לראשונה בבחירות מקומיות (לי לפחות). בחרתי דווקא במועמד שונה מהמכהן (שזכה שוב).

  אהבתי

  • אולי ישבת כך בילדותך הצעירה ואינך זוכרת? נדמה לי שלא רק במזרח הרחוק – ילדים קטנים יושבים כך לא פעם. ומה שמפליא זה שזה מאוד נוח להם (:

   אהבתי

   • לא זכור לי שאי פעם נתקלתי בזה, אבל יכול להיות. (בעלי ביקר בסין וכשהראיתי לו את הוידיאו זאת היתה התגובה שלו – שזאת ישיבה שמקובלת שם. ולא רק ילדים.)

    אהבתי

סגור לתגובות.