בושה. בושה.

אז בהמשך לקודם – הפור נפל. בחירות. במהלך ההצבעה אמש בחצות התחלתי לצעוק על הטלוויזיה כאילו היא אשמה. לכל מי שהצביע בעד קראתי בכל מיני שמות גנאי שלא ראוי להעלותם על הכתב. זה לא השפיע עליהם.

זהו, אז נכנסנו ללימבו. לא מן הנמנע שהם לא התכוונו להגיע לתוצאה המטורללת הזאת, אבל במשחק הפוקר שלהם הם אולי טיפסו על ענף מאוד גבוה ופחדו לרדת. ככה גם פורצות מלחמות: איש אינו רוצה בהן, והן בכל זאת קורות. אז עכשיו שוב נעצר הכול עד ספטמבר, ואז עד שמישהו ירכיב ממשלה. אני אפילו לא רוצה לחשוב מה יקרה אם הוא לא יצליח.

היות שאני לא מאמינה שמשהו יכול להשתנות בבחירות הבאות, כלומר הגושים מן הסתם יישארו כשהיו, אני אפילו לא מעיזה לקוות שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא. אז התקוות שלי הרבה יותר צנועות:
האחת, שליברמן יירד סוף סוף מתחת לאחוז החסימה.
השנייה, שמרצ והעבודה יתאחדו.
השלישית, שכל עזי הנפש שהצביעו בעד הקדמת הבחירות יתקשו להירדם בלילה כשיחשבו על נזקי מעשיהם היפים ועל פחדנותם שאין לה שיעור.

מילה על כותרת הפוסט: בהפגנה שבה השתתפתי אי אז ברוטשילד צעק הקהל בקול אחד: 'בושה! בושה!'. אני אהבתי את הסיסמה הזאת. מתברר שהיא יפה לכל כך הרבה מצבים בפוליטיקה שלנו. גם עכשיו היא מתאימה בול. והיות שאני לא אוהבת סימני קריאה, החלפתי אותם בכותרת בנקודות. זה בגלל שקראתי באיזה מקום שבכתיבה אינטרנטית, נקודה בסוף משפט מסמנת אי שביעות רצון. אמנם אי שביעות רצון זה understatement לעומת מה שעובר לי עכשיו בראש, אבל זה יותר טוב מכלום.

32 מחשבות על “בושה. בושה.

 1. באמת בושה. אבל לא בטוח שהבעיה במצביעים בעד פיזור הכנסת. מה היה קורה לו לא היה רוב לפיזור? ליברמן לא היה מתקפל וגנץ לא היה מצליח להרכיב ממשלה. פשוט נורא. ומה יהיה אחרי הבחירות הבאות? מפחיד, אבל כנראה דומה.

  אהבתי

  • לולא היו מתפזרים, היו מקיימים את החוק כלשונו: אם פלוני לא מצליח, נותנים לאלמוני לנסות. אבל החבורה הזאת, למרות הצהרותיה הבומבסטיות, מזלזלת בהחלטת הבוחרים, ומשחקת עם החוק כראות עיניה.

   אהבתי

 2. אכן בושה. וגם חרפה. לא סופרים אותנו, האזרחים, בכלל. שכחו שהם משרתים אותנו ולא ההיפך. עושים הכל כדי למחוק את שלטון החוק. אוי לנו

  אהבתי

 3. מודה ומתוודה שלא חשבתי שנגיע לבחירות חוזרות. הייתי בטוחה שברגע האחרון מישהו יסוג מהמשחק המטופש ויתגמש , לא ידיעתי מי, ניחשתי שנתניהו.
  ועוד לא הבנתי למה לא העבירו את המנדט להרכבת הממשלה למישהו אחר, כמו שהיה בבחירות שציפי ליבני ניצחה אבל לא הצליחה להקים ממשלה.

  אהבתי

  • על זה בדיוק אני כועסת: על שעקפו את האופציה להעביר את המנדט למישהו אחר על ידי כך שפיזרו את הכנסת. כדי שחס וחליליה לא יקרה שמישהו מלבד נתניהו יצליח.

   אהבתי

 4. ליברמן הוא לא כוס התה שלי, אבל אני דווקא שמחה על ההתעקשות שלו. מישהו צריך לשים סוף לשופינג הפרוע של החרדים ושל ביבי ולצערי אף מפלגה לא מעזה לעשות זאת. קיוותי בכל זאת שהמנדט יחזור לנשיא ושהשמאל מרכז (או אפילו הליכוד בראשות גדעון סער, עד כדי כך נואשתי! – סימן קריאה מוצדק בחלט) יתעשתו ויאחדו כוחות.

  אהבתי

  • אני חוששת שזה לא ישים קץ לסחטנות של אף אחד. אף פעם לא האמנתי לליברמן, ואני לא מאמינה לו גם עכשיו. זה הכול משחק פוקר ציני, סחטני וחסר אחריות – שלו, של נתניהו, של החרדים ושל כל השאר.

   וכן, גם אני הייתי מוכנה שיתנו את המנדט לגדעון סער או למישהו אחר מהליכוד. בלי נתניהו בראש, היה אפילו סיכוי שכחול-לבן יסכימו לשבת עם הליכוד, והיינו מקבלים קואליציה של 70 ויותר. שזה, לא נעים להודות, בדיוק רצון הבוחר.

   אהבתי

 5. פניו האפורות של נתניהו, אמש, אמרו הכל: תסכול, כעס, חשש ופחד. אני חייב להודות: המחזה נעם לעיניי.
  לראות איך ליברמן מנתץ את כל החישובים והתכנונים של ביבי – ובכן, זה עונג בעיניי. אז שוב אין חוק צרפתי, פסקת התגברות, חוק חסינות. לפחות לא בינתיים. ושעון החול, של האישומים נגד ביבי, ממשיך לתקתק.
  ההצבעה של חברי הכנסת היתה כמו לצפות בעדר ליוויתנים שמבצע התאבדות קולקטיבית בעלייה על החוף. מרתק.

  ואין אף אחד – פשוט אף אחד – שעושה חישובים מעבר לקצה אפו. לא רק ביבי, שלא רואה אף אחד ממטר. גם גבאי וטל רוסו, ששקלו ברצינות להצטרף לקואליציה עם ביבי. גם המפלגות הערביות, שרק חושבות איך לקושש עוד מנדט שניים באמצעות איחוד מחדש – והצביעו עם ביבי. וואללה? לא עדיף לנסות להכשיל את פיזור הכנסת, כך שמישהו אחר – אולי טוב יותר עבור הערבים עצמם, כמו גנץ – יצליח להקים ממשלה.

  בהיותו חשוד בעבירות על החוק בעצמו – ליברמן הוא לא בדיוק כוס התה שלי. עדים שנעלמו, כספים שהופיעו בחשבון הבנק של ביתו, כאלה סוכריות. יחד עם זאת, בהיותו זכאי מבחינת החוק, אמש דווקא התחשק לי לנשק אותו. לא רק בגלל פניו האפורות של נתניהו – גם בגלל פניהם של דרעי וליצמן. וצריך גם להקשיב ל"עליצות" בקולם, לא רק לפניהם המכורכמות.

  אני לא מפחד מהעלויות של בחירות חדשות. לטעמי, מיליארדי השקלים, שהחרדים והמתנחלים היו מוצצים מתקציב המדינה בהנהגת ביבי, גדול פי כמה מעלות הבחירות. בינתיים, התברר מה באמת מעניין את ביבי – מילוט עצמו ממשפט – למרות הכחשותיו הגורפות לפני הבחירות. החלק העצוב באמת, הוא שאף אחד לא ראוי בעיניי. לא אנשי הליכוד שכולם – ללא יוצא מהכלל – עשו כרצון ביבי. לא גבאי, שכמעט בגד בכל מה שהבטיח. לא גנץ המגומגם, לא לפיד הפזיז (שהתחיל לפקפק במנהיגותו של גנץ בבחירות הבאות), לא אף אחד. פשוט אף אחד. משבר מנהיגות כללי.

  אם כל מה שקרה אמש – וכל מה שקרה אחרי הבחירות הקודמות – לא ישפיע על בוחרי ביבי – הפסדנו כולנו. את תהיי מלאת אמפתיה לשיקולים של מצביעי ביבי, כי יש להם את הסיבות שלהם – ואני אשקול בכלל לא להצביע. אם זו הדמוגרפיה, אם אנחנו חיים ב"ערס-לנד" – אז זה מה שיש. ישחקו הנערים לפנָי.

  אהבתי

  • זה שביבי נלחץ מזה – זה נחמד מאוד, אבל לא מנחם אותי.
   את ההצבעה של המפלגות הערביות אני לא מצליחה להבין בכלל.
   גם אני לא רואה אף מנהיג פוטנציאלי מצודד נפש (אף פעם לא ראיתי) – לכן אני מצביעה בעד מי שמעצבן פחות.
   בוחרי ביבי מן הסתם יצביעו ביבי, השאלה מה יעשו כל האחרים – ויש די הרבה מהם.

   אהבתי

   • אה, זה בדיוק המשפט הזה שלך, שאני לא מבין:
    "בוחרי ביבי מן הסתם יצביעו ביבי".
    מדוע, לעזאזל, הם עדיין יצביעו ביבי? למרות כל מה שראו, למרות כל מה ששמעו?
    בעינייך, יש להם את הסיבות שלהם – בעיניי, אנו עוסקים בהצבעה חסרת היגיון.
    אין לי דרך להילחם – גם לא בקלפי – עם אנשים רבים כל כך, שהם חסרי היגיון, בלתי ניתנים לשכנוע.
    הרוב קובע? – אז שיקבע. ויחיה עם קביעותיו.
    ובצער רב, גם אני אאלץ לחיות עם קביעותיו.

    אהבתי

 6. היתה לי תחושת בטן שזה לא יצלח. מכעיס אותי שמדברים על דמוקרטיה ובעצם לא יודעים שאין מדובר בססמאות בלבד.
  אינני בעד מדינת הלכה, אבל כמה מנדטים ליברמן קבל לעומת המפלגות החרדיות? קצת פרופורציה (אולי רוסיה עומדת מאחורי המהלכים, סתם הרהור זדוני).

  אהבתי

 7. כמו שכתבתי אצלי, מסתבר שביבי מוכן לעשות הכול כדי להימלט מהכלא. וזה הפך אותו ללא רציונלי בניהול המדינה. והכבשים שהצביעו על פיזורם אינם רציונליים. וחברי הכנסת הערבים עוד יותר לא רציונליים, ואני רוצה לקוות שהפעם לפחות הבוחרים יהיו רציונליים. עוד אכתוב על כך אצלי – איך להפוך את הלימון ללימונדה. למרות הכאב על שנגררנו לכך – אני דווקא אופטימי יותר לגבי תוצאות הבחירות הבאות.

  אהבתי

 8. מצטטת השיר שהזכירה הערב גאולה אבן ב"גאולה ולונדון"
  פוליטיקה
  אריק איינשטיין
  מילים: אריק איינשטיין
  לחן: מיכה שטרית

  פרנצ'סקה פוליטיקה, את זונה לא קטנה
  פותחת רגליים ללא הבחנה
  אומרת שלום ועושה מלחמה
  אין מה לומר, את זונה לא קטנה

  הו, אלוקים, זאת הייתה אהבה
  היינו כמו זוג משמים
  אהבנו עד כלות, עד כלות הנשמה
  אהבתי אותך, כי היית רק שלי
  הסתלכלת לי ישר בעיניים
  אמרת לעולם תישאר אהובי
  ואז בלי בושה פתחת ת'רגלייים

  פרנצ'סקה פוליטיקה, את זונה לא קטנה
  פותחת רגליים ללא הבחנה
  אומרת שלום ועושה מלחמה
  אין מה לומר, את זונה לא קטנה

  אהבתי

 9. עד מתי הקיסר יעשה מה שבא לו? עד מתי חבורה של חסרי עמוד שדרה בכנסת יפרסו שטיח אדום לדחפור שלו בדרכו לרמוס את בית המשפט והדמוקרטיה?

  אני ממש מקווה לשינוי בבחירות הקרובות ושלא נמשיך במדרון החלקלק לאבדון.

  אהבתי

 10. אני כנראה חוטא בציניות ובהנמכת ציפיות, אבל איני מתפלא על מה שקרה. אמנם לא צפיתי שכך יקרה, אבל אני חושב שבמדינה שבה רצחו ראש ממשלה, וראש ממשלה ונשיא נכנסו לכלא, ועוד כהנה וכהנה, יכולות להיות גם בחירות חוזרות מהירות כאלה – פעם בשבעים שנה זה לא נורא. ואגב, ברוח התקופה, גם הקריאה "בושה! בושה!" שנראתה לך מקורית והולמת כל כך, היא בסך הכל ציטוט מסצנה מפורסמת בסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס".

  אהבתי

  • לא מכירה את הסצנה ולא כל כך צופה בסדרה, אבל תוהה: שם זו מילה בת הברה אחת? כי אם כן, זה לגמרי משנה את המקצב של הקריאה.

   אהבתי

   • אכן. זה מתוך סצנה קשה מאוד, שבה המלכה השליטה נדרשת להתפשט ולצעוד, עירומה ומושפלת, בין בני עמה, המטיחים בה Shame Shame! כך שההקשר בהחלט מתאים לביקורת על השלטון…

    אהבתי

 11. מסתבר שאין שום בושה.
  לא הבנתי דווקא את האמירה של ריבלין שאמר שיעשה הכל כדי למנוע את הקדמת הבחירות. מה יכול היה לעשות, ואם יכול מדוע לא עשה.

  אהבתי

  • זה אכן נשאר תלוי באוויר ואפוף מסתורין. ועוד דבר שלא הבנתי הוא לאן נעלם הפיליבסטר שהבטיחו. המהדרים אפילו הבטיחו שימשיכו אותו עד כניסת השבת! בסוף הכול התאדה בקול ענות חלושה.

   אהבתי

 12. אישית, אני לא חושבת שהעבודה ומרצ יתאחדו, מרצ לצערי הלכו לצד הקיצון יותר במפה הפוליטית (כן הם שינו את המצע שלהם) והם יותר קרובים לחד"ש באידיאולוגיה שלהם מאשר למפלגת העבודה.
  אם העבודה יתאחדו איתם הם יפסידו, ולא שהיו להם הרבה קולות בבחירות האחרונות

  אני לא מבינה למה תמיד ה"שותפים הטבעיים" של הליכוד, שמגדירים את עצמם כמפלגה ציונית הם החרדים והמפלגות הדתיות. אלה שחיים על חשבון המדינה, מקבלים זכויות יתר (כל החרדים אגב, מקבלים הנחות בארנונה, חשמל, מים, מיסים, תחבורה ציבורית ומוצרים שנמכרים בסופרים שלהם זולים יותר) ועוד לא הזכרתי את הקצבאות
  למה אף פעם אין פניה למפלגות אחרות ויצירת ממשלה בלי חרדים? הרי זה לא MUST

  נתניהו הציע הצעות מאוד יפות למפלגות אחרות שסירבו לו
  כי הם לא ישבו עם נתניהו, פרנציפ
  זכותם, לא אומרת שלא

  יכלו לתת את המנדט למישהו אחר שיקים ממשלה – גם את זה לא עשו

  אני אישית מקווה שאנשים יתעוררו וילכו להצביע
  האחוז של האנשים שלא הצביעו ברוב הארץ היה 30%-40% שזה לא מעט
  זו לא סתם זכות להצביע זה חובה כי בסופו של יום זה מה שמשפיע על הדברים שקורים פה במדינה

  אהבתי

  • זה בדיוק העניין – היו צריכים לתת המנדט למישהו אחר שינסה – אבל נתניהו עשה מחטף והוביל להצבעה על פיזור הכנסת לפני שהספיקו לעשות זאת (אפשר להתחיל את התהליך של העברת המנדט רק לאחר שנגמר זמן הניסיון של נתניהו). זו הבושה, וזה מה שמרגיז כל כך.

   גם אני מקווה שאנשים ילכו להצביע – אבל אני חוששת שדווקא הבחירות הסמוכות כל כך לקודמות יגרמו להם להתעצל ולהישאר בבית.

   אהבתי

   • אני מקווה שאנשים יראו שיכולה להיות אלטרנטיבה אחרת גם אם היא לא מושלמת, וילכו להצביע
    כדי שיהיה שינוי כלשהו (וזה לא יקרה אם 30%-40% מהמצביעים יישבו בבית ו/או ילכו לשבת בים בלי להגיע לקלפי

    אהבתי

 13. דווקא הריפרור לshame! shame! של משחקי הכס בעייתי מאוד בעיני, כי זו הסצינה היחידה בכל הסידרה שבה את חשה אמפתיה כלפי המלכה המרושעת ביותר, כשהיא נאלצת ללכת ברחובות העיר עירומה, כהנת חמורת סבר הולכת לפניה עם פעמון, וההמונים זורקים עליה זבל. חבל, כי זו מילה נכונה וטובה, אבל הקונטקסט כבר 'תפוס' על ידי הסצינה ההיא מהסידרה. (ואגב, הם מכריחים אותה לצעוד את צעדת הבושה בגלל ענייני ניאוף עם אחיה, ובלי שום קשר להתנהלות האיומה שלה מול הנתינים שלה, רציחות וכאלה).

  אהבתי

  • אני לא קישרתי את זה לשם כלל, כי אני לא עוקבת אחרי הסדרה ביסודיות הראויה ולא מכירה את כל רזיה. מה שמדבר אליי בקריאה הזאת בהפגנה הוא דווקא המקצב שלה, שנקבע מתוך העובדה שיש בה שתי הברות. באנגלית יש רק הברה אחת, אז מבחינתי זה משהו אחר לגמרי (:

   אהבתי

סגור לתגובות.