סליחה, מקפיצה

שלא כהרגלי, אני מעלה כאן פוסט שפרסמתי בישראבלוג לפני עשר שנים בדיוק ( שיניתי בו השבוע רק את המילה השנייה, ארבעים > חמישים). זה נקרא 'להקפיץ', ולהקפצות יצא שם רע בישרא, מסיבות ברורות. זה לא סתם שאני מקפיצה, יש לי סיבה, ובכל זאת אני מתנצלת מראש.

*

לפני חמישים שנה בדיוק נחתה אפולו 11 על הירח,  כשהיא נושאת בקרבה את מי שיפסעו (שעות אחדות מאוחר יותר) את הפסיעות האנושיות הראשונות על פני הלבָנָה.

בהנחה שאינני מבלבלת את השתלשלות המאורעות,  זה היה ב-20 ביולי 1969,  בשעת אחר-צהריים כלשהי לפי שעון ארצות הברית.  בישראל היתה אז כבר שעת לילה מאוחרת,  ואני הייתי אמורה לישון במיטתי,  אבל לא יכולתי להירדם   –  בין היתר משום שאבי הנסער טייל הלוך ושוב בין חדרי הבית,  כשהוא נושא עמו את הטרנזיסטור שלו ומאזין לשידור החי שתיעד את האירוע.  ממיטתי יכולתי גם אני לשמוע את הבִּיפּ-בִּיפּ-בִּיפִּים שֶמָּנוּ (כך החלטתי) את השניות שנותרו עד לנחיתה,  ואת הלחישה המהוּסה של אבא שלי,  שדיווח לאמא שלי:  "הם נחתו!  אבל זה באמת פנטסטי!"   אני לא בטוחה שאמא שלי היתה שותפה להתרוממות הרוח שלו (בוודאי לא בשעת לילה מאוחרת כזאת),  אבל בשבילו,  כמעריץ בלתי-נלאה של הישגי הטכנולוגיה האנושית המופלאה החוקרת את איתני הטבע המופלא-אף-יותר,  זו היתה חגיגה אמיתית.  למחרת הוא היה עתיד לספר לי על ספרו הנבואי של ז'יל ורן,  ולהציג בפניי מושגים מסתוריים ומרתקים  –  החל מ"אסטרופיזיקה" וכלה ב"שנות אור".  אבל באותו לילה   –  כשאני חושבת על כך היום   –  נראה לי בהחלט אפשרי שהוא לא עצם עין עד הבוקר מרוב התרגשות.

כל זה קרה בעשרים ביולי של שנת אלף תשע מאות שישים ותשע,  בשעת אחר צהריים כלשהי על פי שעון החוף המזרחי של ארצות הברית.  בישראל זה כבר היה כנראה העשרים ואחד ביולי,  מתי שהוא אחרי חצות  –  לאמור,  בשעות הראשונות בהחלט של יום הולדתי השלושה עשר.

מה הייתה השעה המדויקת על פני הירח לא נודע לי מעולם. 

*

וחזרה לימינו: בזכות הפוסט הזה גיליתי אתמול מה הייתה שעת הנחיתה המדויקת: 22:17 לפי שעון ישראל. זה אומר קצת לפני היומולדת, אבל הצעדים הראשונים של האדם על הירח נעשו בתאריך הקובע ממש (:

28 מחשבות על “סליחה, מקפיצה

 1. מזל טוב, עדה!
  אני בערך בן גילך, כך שאני לגמרי זוכר את הנחיתה על הירח.
  לא זכרונות ברורים כמו שלך, אבל המאורע בהחלט היה כזה, כלומר "מאורע".
  בהחלט זוכר את ההתרגשות מכך שהאדם הראשון נחת על הירח.

  אהבתי

  • תודה:)
   בהחלט הייתה התרגשות, ואלה היו גם הימים הראשונים של הטלוויזיה הישראלית. יום-יומיים אחרי הנחיתה הלכנו לראות שידורים מיוחדים על כך אצל השכנים (אצלנו עוד לא הייתה טלוויזיה).

   אהבתי

 2. מזל טוב עדה יקרה. יןם הולדתך כיום הולדתה של כלתי 🙂
  הייתי ילדה בת 10 וחצי וחיינו בלוס אנג'לס בעת הנחיתה וההליכה המפורסמת של אפולו 11 על ירח….בהחלט זכרון מרגש

  אהבתי

 3. נדמה לי שעל פוסט מלפני עשר שנים לא חל עקרון ההקפצה: רוב מי שקורא אותך היום לא קרא את הפוסט הזה. יפה נקודת המבט הזו שלך מאז, עם האבא המרוגש והמתנה המיוחדת שקיבלת ליומולדת 13. מזל טוב גם למחר. מקווה שאת חוגגת או לפחות מציינת את היום בדרכים נוספות.

  אהבתי

  • תודה:)
   התחלתי לחגוג כבר אתמול כשגמרתי לבדוק שבעים בחינות ולחבר מועדי ב'. עכשיו יש פסק זמן קצר לפני שאני טובעת בעבודות הסמינריוניות, והסילבוסים עוד מחכים באופק:)

   אהבתי

 4. טוב, אז אני לא כל כך זוכר את המאורע.
  כנראה, כי הוא התרחש כעשרים שנה לפני שנולדתי.
  אבל יש בי לא מעט קנאה לאנשים שחיו את הרגעים הגדולים של המאה העשרים.

  אהבתי

  • חייבת להתוודות שאז, כילדה, לא הרגשתי שאני חיה רגע כל כך גדול – אבל אבא שלי ללא ספק הרגיש, והוא לא היה היחיד.

   אהבתי

 5. הרבה מזל, מלווה בטוב. מאוד אוהבת לקרוא אותך ואת הדמויות המצטיירת מבין השורות.

  אהבתי

 6. פוסט מלפני עשר שנים ומישראבלוג לא נחשב להקפצה. אני "הקפצתי" כמה כאלה כדי שישארו ברשת, ובהזדמנות גם ערכתי כשהיה צורך.
  לנו הייתה טלוויזיה ולכן לא היה מצב שיכולתי ללכת לישון. מאוד התרגשתי לקראת.
  ברכות ליום הולדתך.

  אהבתי

  • תודה. גם אני תוהה קצת על זה שבעשר ורבע כבר הלכתי לישון, זה דווקא לא היה אופייני לי. השעות המדויקות מתבלבלות לי בזיכרון. מה שלא מפתיע, זה היה מאוד מזמן:)

   אהבתי

 7. תאריך יפה ומשמעותי. אז זה אומר שבזכות זה שזה היה ביומולדתך לקראת החיים הבוגרים הסימליות היא שקיבלת היא נחיתה על קרקע מוצקה אפילו שזה של ירח? ז"א עם השראה לעתיד לבוא שאפשר לומר לפי הבלוג שהתממשה?
  ו – מזל טוב גדול

  אהבתי

 8. מזל טוב עדה יקרה, זו היתה הקפצה ראויה מאין כמוה!
  לעטד הרבה שנים של תגליות מופלאות וכתיבה שוטפת 🤗

  אהבתי

סגור לתגובות.