כוכבית

בעצם הייתי צריכה לכתוב שמפלגה שתטריד אותי באינסוף אס-אמ-אסים (להלן: מסרונים) לא תזכה בקולי בבחירות. אבל זה לא תמיד עובד ככה. בנגלה הקודמת שיגעו אותי במסרונים של מפלגת העבודה, ולמרות זאת הצבעתי עבורם. בנגלה הנוכחית הם הרפו ממני משום מה (אף אחד לא אוהב אותי יותר, וכו'), אבל המחנה הדמוקרטי פתאום דווקא שולח לי לפחות שניים ביום. אני מוחקת אותם בלי לקרוא, בוודאי בלי להתעמק, ועוד לא נשבעת שלא אצביע עבורם. בינתיים אני צפה.

איך שלא יהיה, היום הגיע אליי מהם (קרי, מהמחנה הדמוקרטי) מסרון באמהרית. או שסתם התפלק להם, או שהם מרגלים אחריי ויודעים שבעיניי האמהרית היא השפה החמודה בתבל (טוב, אולי אחרי דנית). לא הכול הבנתי שם, כי אמהרית קשה שפה, אבל הבנתי קצת: אנחנו היחידים שנאבקים כדי שאברה מנגיסטו ישוב לביתו, לשם כך אנחנו זקוקים לקולך, וכו'. דברים כאלה. לסיום האופציה הרגילה להסרה, ובעיקר ה'ביחד ננצח', ולחצו 1 לתמיכה. לא לחצתי על כלום, אבל בשונה מכל המסרונים האחרים, את האחד הזה לא מחקתי, ואפילו ישבתי עליו די הרבה זמן עם שלל מילונים.

לא יודעת עבור מי אצביע בסוף, ולא מתה על המחנה הדמוקרטי, אבל בזכות המסרון האמהרי הזה אני מעניקה להם כוכבית. הרוויחו אותה ביושר.

31 מחשבות על “כוכבית

 1. גם מדליק וגם מטריד…הם בטח לא שולחים מסרונים באמהרית לכולם, אז איך באמת ידעו שאת בענין? עדיף לחשוב שבאמת התפלק להם. אבל יותר מדי גופים וארגונים עושים שימוש במידע עלינו לצורך מסרים שיווקיים, וזה לא נחמד. אני קיבלתי מסרון של עוצמה יהודית וחסמתי מיד את המספר (חוכמה גדולה…נדמה לי שבבחירות הקודמות קיבלתי מהם גם, בטח ממספר אחר).

  אהבתי

  • איך הם ידעו? המממ… אולי הם קוראים בבלוג שלי 😉 כתבתי על אמהרית לא פעם ולא פעמיים. אם כי אני יותר מאמינה בזה שמישהו לחץ בטעות על הכפתור הלא נכון. עקרונית הם לא נראים לי מספיק מתוחכמים. אם כי, תלכי תדעי…

   אהבתי

 2. משום מה חשבתי שהם התאחדו יחד עם מר״צ ועוד מפלגות ושרק העבודה נשארו בחוץ. אני כבר לא מבינה מה קורה…
  מגניב שאת מבינה גם (!) אמהרית. ראיתי לא מזמן כמה מילים והיה נדמה לי שהיא קצת מזכירה עברית. אני טועה?
  אפשר לשאול כמה שפות את מבינה\מדברת? וכן, האמהרית לגמרי נחשבת 🙂

  אהבתי

  • לא נראה לי שטעית: מרצ, ברק ועוד פלח-מפלגה התאחדו למחנה הדמוקרטי. העבודה-גשר נשארו בחוץ, למרבה הצער.
   אמהרית היא אחות של העברית, גם אם אחות רחוקה: היא אחת מן השפות השמיות. על כן יש בה הרבה יסודות שמזכירים עברית, אם כי קשה לגלות אותם ממבט ראשון (כי היא ספגה הרבה השפעות משפות אפריקאיות שהיו בסביבתה).
   אני לא יודעת כמה שפות… בלשנות שמית היא המקצוע שלי, שזה כבר כמה וכמה שפות, וחוץ מזה למדתי עוד כמה 'מסביב'. אבל קשה לומר שאני מבינה ומדברת את כולן – אני פשוט מכירה את היסודות ויכולה בדרך כלל להסתדר, בתנאי שיש לי מילון טוב.
   אמהרית הכי נחשבת 🙂

   אהבתי

   • אהממממ.
    את פשוט מתחמקת – "אני לא יודעת כמה שפות".
    לא כזה מסובך, לספור כמה שפות את יודעת.
    רק הצלחת לעורר את סקרנותי. 🙂

    אהבתי

    • זה דווקא מאוד מסובך, בהתחשב בעובדה שהמקצוע שלי הוא שפות, ולפעמים גם התחביב, ושלצורך לימודים/עבודה למדתי בדרגות שונות של העמקה די הרבה שפות, חיות ומתות, בוודאי יותר מהממוצע הישראלי. הבעיה היא לא לספור אותן אלא להגדיר את מידת הידע בהן. הרי לא על כל שפה שלמדתי אני יכולה לומר שאני יודעת אותה. גם אמהרית אני לא 'יודעת': אני לא ממש מדברת, מתקשה להבין כשמדברים – אבל יכולה לקרוא אם יש לי מילון טוב והרבה זמן.

     אהבתי

 3. אני אוהבת איך שאת מוצאת דברים טובים אפילו במסרוני הבחירות החופרים במוח. מטריד אמנם שהם ידעו לשלוח לך באמהרית (אני פחות מאמינה בצירופי מקרים…כלומר אני מאמינה שהם לא קורים במקרה) אבל שמחה שנהנית מהעיסוק בתרגום הקטעים הפחות מובנים.
  לו העבודה היו מתאחדים עם מרץ היה להם מעט יותר סיכוי לזכות בקול שלי. אני יודעת שאהוד ברק במקום לא ריאלי אבל לא מסוגלת להביא את עצמי להצביע בעד מפלגה שהוא חלק ממנה. והקשר בין העבודה לאורלי גם לא מסתדר לי. וכחול לבן רק מרגיזים אותי יותר ויותר. בקיצור..גם אני צפה. ולא בכיף

  אהבתי

  • כן, גם אני העדפתי מאוד שהעבודה תצטרף אליהם, אבל הם חשבו אחרת, ולמרבה הצער מסתמן שזה עלול לעלות להם מאוד ביוקר.
   גם אני צפה כמוך: כל יום אני מחליטה משהו אחר, ולמחרת משנה את דעתי. ובעיקר כועסת שהם גוררים אותנו שוב לבחירות המיותרות האלה.

   Liked by 1 person

 4. עדה בתי שלומדת עכשיו לשחות (בילדות למדה בערך) לומדת גם לצוף ועוד משלמת עד זה 🙂 תראי איך זכית מן ההפקר.

  אהבתי

 5. את מצליחה לקרוא אמהרית! אני מוקסמת ממך.
  אולי תצליחי להסביר לי למה הם תמיד מדברים בקול גבוה כל כך, אוקטבה או שתיים מעל ההגיון.
  ואני מודה שבעיני זו שפה לא נעימה לאוזן. ועוד אני מודה שעד כה לא קיבלתי אף מסרון בחירות, אפילו אל אחד!

  אהבתי

  • לא כולם מדברים כך – אני חושבת שזה תלוי באזור שממנו הגיעו, ולמיטב ידיעתי יש גם הבדל בין תושבי ערים לבין תושבי כפרים. רבים מדברים דווקא בטון לא גבוה, ונוסף לזה גם בשקט. למשל קרייני הרדיו והטלוויזיה, שהייתה תקופה שהאזנתי להם תכופות. נדמה לי שהיום כבר אין בארץ שידורי טלוויזיה באמהרית, אבל ברדיו 'כאן' (רק"ע) יש.

   בעניין המסרונים – אשרייך.

   אהבתי

 6. לא יודעת למי להצביע, יודעת למי לא להצביע וזה כמעט כו-לם
  אם זה לא היה עצוב אז זה היה מצחיק
  אם היתה מפלגת קשישים
  אך בינתים אין מפלט לקול שלי
  אני שונאת את הסמסים האלה. זו חדירה גסה לפרטיות. צריך ליישם על זה את חוק תיהות הדואר.
  אני עדיין מקבלת מכולם ומתעלמת ודי

  אהבתי

 7. לא מאמינה ששלחו לך מסרון באמהרית כי ידעו שאת מבינה את השפה. בטח סתם פשלה, אבל יצאה להם בטוב. והכי נחמד לנסות לפענח טקסט בשפה סמי-ידועה. זה קצת כמו חידה.

  אהבתי

 8. למזלי למזלי – אינני שומע את צפצופי ההודעות [ המסרונים ] אלא רק צפצופי ווטס-אפ. כיוון שב- ווטס-אפ אני חבר רק בקבוצות משפחתיות מצומצמות, ועם שאר האנשים בקשר יחידני ולא קבוצתי, אי אפשר ליירט מהתוכנה את מספר הטלפון שלי. בהודעות מדי יומיים אני פותח ומגלה עשרות של הודעות. אני מסמן את הראשונה, מעליה מופיע עיגול ושואל – "הכל?" כמובן שאני מסמן את הכל ומוחק.
  לגבי הבחירות הקרובות – ההחלטה שלי סגורה הרמטית. עשיתי את כל השיקולים שאני חושב שהם חשובים ומצאתי את האופציה הכי פחות גרועה, לטעמי.
  בחירות מוצלחות.

  אהבתי

  • אני השתקתי גם את צפצופי הוואטסאפ:)
   אשר להחלטה הסגורה הרמטית – אשריך. ההחלטה שלי תיסגר הרמטית רק בצאתי מן הקלפי…
   אמן, שיהיו מוצלחות.

   Liked by 1 person

 9. אני מרגישה שזה הכול בלגן אחד שלם. כל המרחב הציבורי הופך ליותר ויותר כאוטי.
  אבל אחותי הגדולה אמרה לי שאני לוקחת קשה מדי וצריכה לראות דברים יותר בפרופורציות, ושזה בעצם לא באמת משנה מי יזכה בבחירות… אז שיהיה…
  ואולי העובד ששולחים באמהרית היא לא חמודה וחיננית ויפה, אלא רק מעידה על חיפוש קהלי יעד לקישוש קולות?

  אהבתי

 10. אני בהחלט יכולה להבין את הכוכבית שהענקת להם.
  מקווה שזה לא רק פופוליסטי…. כמו כולם על הכל….

  אהבתי

  • ליתר דיוק, לא התרשמתי כל כך מזה ששלחו את הסמס, אלה מזה שאני קיבלתי אותו. מרב התלהבות נתתי להם כוכבית, אף שלא בטוח שהגיעה להם:)

   אהבתי

 11. כל הכבוד לך על האמהרית. אולי את יודעת גם קצת טיגרינית? הייתי מאד רוצה להבין את התלמידות שלי אבל אין לי קצה חוט…

  אהבתי

סגור לתגובות.