על טריקים ושטיקים וצדק פואטי ועוד

מזמן לא כתבתי, אבל עכשיו הגיעה עת להשמיע קול כי כמעט שנה חדשה: ערה"ש תש"ף. אני לא מאוד שמחה לקראתה, אבל אוהבת את הצליל של ראשי התיבות האלה כשהוגים אותם כמילים מנוקדות. זה נשמע כמו לחש נשכח של מילות קסם. הארי פוטר בחגי תשרי.

*

איפה הייתי ומה עשיתי:
נסעתי שוב ברכבת בקו ירושלים-נתב"ג, על אף פחדי ממעליות/מדרגות נעות. הסתדר איכשהו. אחרי שלא אפחד, אוכל ממש ליהנות מזה (אולי).

*

אקטואליה:
אז עכשיו הם מדברים על בחירות שלישיות. כבר לא נשארו לי מספיק מילים מהשדה הסמנטי של 'כעס' בשביל העניין הזה. אני מתחילה להזדהות עם מי שאומרים שלא ילכו להצביע. נבחרי ציבור יקרים, הציבור אמר את דברו, פעמיים. אם יש לכם ספקות בנוגע לדעתו, לכו תספרו שוב את כל הפתקים, אבל תעזבו אותנו כבר בשקט. לא אוהבים תיקו? גם אני לא. אבל זה מה יש. תתמודדו. בלי טריקים ובלי שטיקים. מספיק, כבר באמת נמאסתם. ולהבא, עצה ממני, ולא חדשה: תפסיקו להכריז מראש בקולי קולות עם מי לא תשבו. זה יקל עליכם אחר כך לשֶבֶת.

*

צדק פואטי:
אין, אין צדק פואטי. לא יודעת אם צדיק ורע לו, כי לא מוצאת צדיקים בכלל, אבל בטוחה שרשע וטוב לו. קיוויתי, ייחלתי, התפללתי, שכל מפלגה שהצביעה בעד הקדמת הבחירות תאבד קולות בקלפי – שזה העונש האולטימטיבי, והוא גם חינוכי מאוד. זה אכן קרה לחלק מן המפלגות, בראשן הליכוד, אבל זה לא קרה לכולן. זה לא הוגן, וזה גם מסוכן – כי זה עלול לגרום להן להתפתות ולחזור על התרגיל. נכון שפוליטיקה זה לא המקום המתאים לחפש בו צדק פואטי, אבל בכל זאת התאכזבתי.

*

יומן קריאה:
קראתי את ציפור המזל שלי של חנה ליבנה. בעצם זה ספר שמיועד לבני נוער – לא מה שאני קוראת בדרך כלל – אבל אני מכירה את הסופרת אז הסתקרנתי ושאלתי אותו במחלקת הנוער של הספרייה. מדובר בסיפור אמיתי המתעד את קורותיה של נערה יהודיה בפולין של השואה – אבל יש בו גם תוספת דמיונית של ציפור המזל, שלא ארחיב בעניינה כדי לא לספיילר (הא! איזו מילה!). אני אוהבת את הקטעים שבהם הציפור הזאת תורמת את המונולוגים שלה לספר. ואוהבת כשהיא צוחקת ואומרת לילדה שלא ידעה אם היא (הציפור) יהודייה או לא: "אצלנו אין יהודים ולא יהודים, … כולנו ציפורים" (עמ' 56).

אחר כך – כניגוד הולם לספר לבני הנעורים – שאלתי בספרייה את המבוגרים של קתרין הלס. קראתי עליו המלצות בשני בלוגים שונים והסתקרנתי. לצערי לא מצאתי את המקור האנגלי, והתרגום לעברית לא משהו. זה נראה כמו טרגי-קומדיה על זוג גרוש שמחליט לצאת לחופשה עם בני הזוג החדשים ועם הבת הקטנה. מתכון לצרות צרורות. נראה איך ילך.

*

יומן גנן:
הסחלבים שקיבלנו במתנה? אני לא אוהבת סחלבים כי הם נראים מפלסטיק גם כשהם אמיתיים. אבל הו, ואחד פרחים אלה. קודם כל הם ממש יפים (לבנים, ממש כלתיים, עם לבבות צהובים וטיפת סגול מאחור). וגם, למרות שאני ידועה כרוצחת צמחים (בשוגג), הם מחזיקים מעמד להפליא. כאילו אומרים, קראת לנו פלסטיק, צאי וראי מה פלסטיק יודע לעשות. ועוד אומרים שהם רב שנתיים, כלומר יש תקווה גם לעתיד. אמריקה, אני אומרת לכם.

*

פסוקו של יום:
אמרתי לראש המשפחה שאני לא אצליח להירדם והוא ענה:
"שימי את הדאגות מתחת לכרית ותלכי לישון."
אני לא יכולה להגיד שהייתה הצלחה גדולה, אבל זה בכל זאת נשמע טוב.

*

סיום:
אחרי ששפכתי כאן את מררתי כדבעי (כי מה, בשביל מה יש בלוג), בכל זאת אקנח באיחולי שנה טובה לכולנו – ושתהיה רגועה, גשומה ומשעממת לתפארת.

31 מחשבות על “על טריקים ושטיקים וצדק פואטי ועוד

 1. בחירות שלישיות?באמת?
  אני מנסה שלא לעקוב אחר הפוליטיקה המאוסה באופן אקטיבי אבל כשידיעות כאלה ואחרות קופצות לי בפייסבוק אני נכנסת לבדוק באתרי החדשות ועושה רושם שעד שאני מוצאת את הכתבה המציאות משתנה.
  באמת לא מבינה את הצורך במערכת בחירות נוספת, גם כך אנחנו בגרעון. לא מקנאה בראש הממשלה ובשר האוצר הבאים.

  אהבתי

  • לא בטוח שיהיו, אבל האיומים מרחפים באוויר. אולי זה חלק ממדיניות המשא ומתן.
   ודאי שאין צורך בבחירות נוספות, אבל כשמסרבים לקבל את המציאות, מנסים ליצור מציאות אחרת, לעיתים באמצעים לא כשרים. או לפחות לדחות את הקץ.

   אהבתי

 2. המצב הפוליטי הזה השפיע על בריאותי. ממש ככה. אמש החלטתי בכל זאת לשמוע איזה זוג חכמים נושא ונותן, ופתאום הדופק עלה לי אז המשכתי לוותר. אחכה לתוצאות לא רוצה יותר להתערב
  חני ליבנה היא זמרת נהדרת האם זו גם חנה ליבנה הסופרת?
  בהצלחה עם השינה. יש סוג של הרפיה שעוזרת
  הסחלבים יפים בעיני זקופים וגאים אבל לא סומכת על עצמי בנושא הטיפול בהם אז מותרת
  אהבתי "הארי פוטר בחגי תשרי" לא אוהבת תש"ף כשנה. בגלל עם מה שזה מתחרז. היו צריכים לעשות משהו כמו במקום יה בשבט טו בשבט
  תנשפו אולי?

  אהבתי

  • למיטב ידיעתי, חנה ליבנה שכתבה את הספר היא לא זמרת.
   גם אני חשבתי שסחלבים מאוד רגישים לטיפול שאיננו מסור דיו, אבל מתברר שטעיתי: הם ממש עמידים ועשויים ללא חת, כיאה לפרחים דמויי פלסטיק:)

   אהבתי

 3. אהבתי את העצה שלך לפוליטיקאים לא להכריז עם מי לא ישבו. כדאי שישמעו לך!
  אני לא חושבת שיש איזה שהוא צדק בעולם. בטוח לא בבתי המשפט, וגם לא בשום מקום. צדק פואטי אולי קיים בספרים ובשירה…

  אהבתי

 4. מאחלת לך שנה טובה ושלווה, עם שינה טובה רציפה ועמוקה, שתקראי ספרים מעניינים – למבוגרים ולבני נוער – שתזכי לפריחה נהדרת מהסחלבים ומפרחים נוספים, שתסעי בכיף ברכבת ללא תקלות ואירועים מיוחדים, ושלא תצטרכי להצביע שוב בבחירות במהלך כל השנה (ובתקווה גם לא במהלך השלוש שאחריה)
  שנה טובה עדה יקרה 🥰

  אהבתי

 5. הסחלב הוא הפרח המועדף עלי. התחתנתי והחזקתי סחלבים ומאז הרומן שלנו מתפתח.
  יש לי מבפר עציצים שלהם שפורחים שוב ושוב. הם ממש שווים עשרת מונים על זר שקמל אחרי מספר ימים.
  אחרי הצהרות אין סוף שלא תהיה פעם שלישית הם הפכו לדמנטיים והמחיר לא מרתיע אותם.
  הם עסוקים באגו הנפוח שלהם.
  היה טוב אם היינו יוצאים במחאה ומצהירים שלא נצביע.
  שתהיה שנה מלאה בנסיעות מהנות ברכבת
  ובבריאות טובה, סיפוק והגשמה.

  אהבתי

  • חייבת להודות שדעתי על סחלבים מאוד השתפרה מאז שקיבלנו במתנה את העציץ הזה. כנראה עשיתי להם עוול כשזלזלתי בהם. ואת יודעת מה? הסחלבים הלבנים שלי ממש מתאימים לכלות:)
   תודה על האיחולים, מאחלת גם לך שנה מגשימת משאלות!

   אהבתי

  • עדה ורחל
   לביתי יש עציץ סחלב ליד הכיור וכל היום האור עליו, כמה שנים עמד ככה, רק עלים, ללא פריחה ולפתע אחרי כמה שנים פרח שוב
   פרח מסתורי משהו

   אהבתי

 6. כל כך נהניתי מהעצות שלך לפוליטיקאים 🙂

  סחלבים אני דווקא מאד אוהבת. זכור לי מתישהו בילדותי שאחותי הגדולה לקחה אותי למשתלה לחפש פרחים כמתנת יומולדת לאמא, ואני הצבעתי על פרחים שנראו לי יפים ולמה לא… התברר שבלי לדעת כלום הצלחתי לבחור את הפרחים ההכי יקרים 🙂

  אהבתי

 7. מודה שגם אני מעדיפה את המשקה (סחלב) על הפרח, אבל הם מפתיעים אכן בעמידות, וימשיכו להוציא פרחים גם בשנה הבאה. חייכתי למקרא העצה של ראש המשפחה לשים את הדאגות מתחת לכרית ולישון. הנה, כל כך פשוט ופרקטי, ורק חבל שזה לא עובד :/

  אהבתי

 8. שתהיה אחלה שנה, ומי ייתן שהסחלבים יהיו סימן לבאות 🙂
  (אפרופו הרכבת הירושלמית – עד שכבר רציתי לעלות עליה, ביטלו את הרכבת שהייתי צריכה, ולא יכולתי לחכות לבאה. באסה)

  אהבתי

 9. פינגבק: חטא היוהרה | בלוגיעדה

 10. להורים שלי יש 3 עציצי סלחבים בבית
  הם ממש יפים והם פורחים פעמיים בשנה
  אם מקפידים על ההוראות שקשורות לגידול שלהם הם גדלים בלי בעיה
  והפריחה (שמחזיקה גם לא מעט זמן) ממש שווה את זה

  אהבתי

סגור לתגובות.