מצילי הדמוקרטיה

לולא היה זה עצוב ומרגיז כל כך, אפשר היה להשתעשע מזה כדבעי: איך שפתאום כולם מצילים את הדמוקרטיה. לא רק משמאל, שזו הטענה הרגילה משם – אלא גם מימין, כפי שהוצהר השבוע בהפגנה האחרונה שלהם. כבר מזמן אני טוענת שהמחנות הניצים הם תמונות ראי זה של זה, מבחינת המלל, הביטחון העצמי, ההתנהגות המעצבנת וחוסר היכולת להקשיב. שלא לדבר על העובדה שלא רק הקואליציה הצביעה בעד בחירות חוזרות (בנגלה הקודמת), אלא גם מפלגה מן האופוזיציה, ועד עכשיו לא ברור להם למה זה לא בסדר. אבל עכשיו כולם גם התחילו להשתמש באותה טרמינולוגיה. כולם, מקיר לקיר, השכם והערב, מצילים את המדינה ואת הדמוקרטיה ודבקים בטוהר כפיים ונלחמים בשחיתות ומה לא, וכמובן כולם חושבים שבחירות חוזרות זה איום ונורא ומזיק ומיותר ואסוני (אז למה, למה, למען השם, הצבעתם בעד זה מלכתחילה, תמהתני). ונותר רק לתהות איך זה שאם הכול כל כך טוב, ובעיקר מוצל ומוגן, המצב בכל זאת כל כך גרוע.
או, כפי שניסחה זאת אי-אז דודתי, מנוחתה עדן: שלום-שלום, ואין שלום.

23 מחשבות על “מצילי הדמוקרטיה

 1. כולם מדברים בסיסמאות, ושומעים בקול יועצי תקשורת לפי נוסחאות של מפרסמים. אני לא מבינה איך לא קם בתוך הפלונטר המטופש הז מנהיג שמדבר לעניין.
  ועוד מחשבה, כל כך מקנאים בנתניהו שיש לו את הכריזמה, ומנסים לחקות אותו וככה זה נראה

  אהבתי

   • סיימתי עכשיו (בהמלצת דבורה) את הספר 'אשת הפירט היהודי' מאת אילן שיינפלד (מעשה בטבעת) ספר יוצא מן הכלל, (באין ישראבלוג אכתוב בפייסבוק, ויש שם גן קבוצות של סקירת ספרים)
    אחרי קריאת הספר הזה, כל מה שציפיתי מפוליטיקה. טבע במעמקי ים האינטריגות והשיקולים שעל פני האדמה ומתחת

    אהבתי

 2. מה שמוביל למסקנה העגומה שאין מביניהם אף אחד שבאמת רואה את המדינה ובעיקר את אזרחיה למול עיניו. אלא רק את עצמו …

  אהבתי

 3. לפני דודתך, כבר ניסחו אבותנו ז"ל
  נשיאים ורוח וגשם אין,במשלי
  הרי אין באמת כוונה אותנטית ורצינית מאחורי הדיבורים האינסופיים, ישנה כוונה אחת, או התנחלות לעוד כמה שנים בבית בבלפור או גירוש שדים ומעין קאתרזיס לאומי, מעין טקס היטהרות לאומי עם גירוש האיש, רעייתו ובנו המטורלל מהבית בבלפור.
  אהה, ושיחזיר את המטוס 🙂

  אהבתי

 4. יש לי חבר, באמת איש חכם. עם הרבה ידע ועם זכרון היסטורי ובקיאות בפוליטיקה הישראלית. הכל מהחיים עצמם. כי בזמן שהפוליטיקה עדיין לא ממש עניינה אותי, פעם, ממש מזמן – הוא כבר התעניין. והוא בעד ביבי. והוא נגד הפרקליטות והמשטרה.
  בתקופה האחרונה ניהלנו – בעיקר בהתכתבות ב"ווטסאפ" – הרבה ויכוחים פוליטיים. לפני הבחירות וגם אחריהן – וחוזר חלילה. עד שבסופו של דבר החלטתי, שאין טעם בויכוחים האלה: הוא נשאר בדעתו – ואני בדעתי.
  ואני לא יכול לבטל את דעתו כאילו הוא טיפש, או לא מבין – כי הוא לא טיפש בכלל.
  זו רק מציאות אחת, ששנינו רואים בה צדדים שונים לגמרי – ומגיעים למסקנות שונות לגביה. והכל עניין של זוית ראיה אישית ופירוש אישי של המציאות.
  היתה לי אכזבה קשה, באחד הויכוחים, שפתאום הבנתי, שהוא מצטט לי את דף המסרים של ביבי ושל "הליכוד". וכדי לצטט את דף המסרים – אני לא צריך אותו. יש לי את ביבי עצמו – ואת מירי רגב, אמיר אוחנה, דודי אמסלם, ומיקי זוהר. אני ממש לא מעוניין לבוּז לחבר שלי כמו שאני בז לכל החבורה חוּמת-הלשון הזו.
  ויש כאן איזה משהו בסיסי:
  השמאל הזחוח והיהיר משוכנע שהצדק והחוכמה שוכנים במחנה שלו – בדיוק כמו שהימין הכוחני והלאומני משוכנע שהצדק והחוכמה עימו. אבל הרי אי אפשר, ששני הצדדים יצאו צודקים. הרי אם צד אחד צודק – השני טועה.
  בינתיים נתניהו ממשיך לעבור, בסקרים, את ה – 30 מנדטים. אותם אזרחים שבהם הוא מקפיד להתעלל – מקפידים להמשיך ולתמוך בו. השכבות החלשות, המזרחיים – ממשיכים לתמוך באשכנזי האליטיסט מרחביה, באיש שאכפת לו רק מחבריו הטייקונים. באיש שלא רואה אותם ממטר. כבר כתבת לי בעבר, שיש להם את הסיבות שלהם – ואת כנראה צודקת – ועדיין אינני מצליח להבין אותם…

  אהבתי

  • בנוגע לצדק ולחוכמה:
   חוכמה אני לא מוצאת באף אחד מן הצדדים,
   ואשר לצדק, למרבה הצער הוא נתון לזווית אישית ולפרשנות, בדיוק כפי שציינת.

   ובנוגע לאליטיסט מרחביה – אולי מה שבוחריו מוצאים בו קשור בין היתר לעובדה שהוא מעולם לא כינה אותם מנשקי קמיעות, ולא היגג (בגסות רוח בלתי נסבלת) על מספר הפעמים שהם ביקרו במוזיאון. מה לעשות – בסופו של דבר הכול אישי (ולא רק פוליטי), והכול מתנקז לזיכרונות, לפחדים ולעלבונות, ישנים וחדשים, ועד שלא ילמדו גיבורי השמאל הנאור לסתום את פיותיהם, זה גם לא ישתפר.

   אהבתי

 5. פוליטקאי בלי אגו, אין דבר כזה.
  ושכנוע צד פוליטי אחד את השני זה כדבר אל העצים והאבנים.

  אהבתי

 6. כנראה שהפוליטיקה מאז ומעולם היתה נגועה בהמון אגו, תככים ובעיקר ראיה חד צדדית. ועדיין יש בעיני צד טוב ולא טוב. או לפחות יותר טוב ופחות טוב. ואנחנו, אנחנו צריכים פחות לשבת בבית ויותר להשמיע את קולנו. בדרך מכובדת ולא אלימה.

  אהבתי

 7. גיבורה שכמוך, ממשיכה לשאת את הלפיד ולכתוב על הפוליטיקה המאוסה לגמרי. אני נמנעת. אבל שמחה שאת עושה את זה. לגמרי מזדהה.

  אהבתי

 8. מה יש לו לפוליטיקאי אם לא ללהג, כולם בעלי פרופסורה בתחום.
  אין מי שנמצא ראוי ואין צדיק בסדום.
  אולי צריך שאלוהים ימליך את המלך החדש. 😜

  אהבתי

 9. מאוד לא הגיוני לי שבכלל חוקי לקיים עוד סבב בחירות. זה מצב הרסני לחלוטין (לא רק תקציבית בטווח הקצר), וברור שחברי הכנסת לא פועלים לטובת המדינה. חשבתי שבמצב כזה הנשיא הוא זה שאמור לקבל החלטה אבל כנראה שלא.

  אהבתי

  • למרבה הצער, זה כנראה חוקי. אם כי נדמה לי שהטריק של נתניהו בנגלה הקודמת לא היה מאה אחוז חוקי – אבל גם זה נתון לפרשנות.
   לנשיא אין סמכות לקבל החלטה שתמנע את זה. בכלל, כמעט שאין לו סמכויות, בשום תחום.

   אהבתי

סגור לתגובות.