יומן קורונה (13)

זהירות, היום פוליטיקה, וסליחה מראש.

לפני כמה ימים נתקלתי בפייסבוק בפוסט שהרגיז אותי יותר מדרך כלל. נטען שם ששמאלנים שלא הצביעו למשותפת נמנעו מכך בשל גזענותם, וקיבלו את עונשם עכשיו באמצעות מעשיה היפים של אורלי לוי ועוד כמה גיבורים כמוה.

אני גאה לבשר שלא הגבתי שם: מילאתי את פי מים וסכרתי אותו. לפני שנים אחדות נשבעתי לעצמי שלא אתווכח בפייסבוק על פוליטיקה, וזו בערך השבועה היחידה שאני מצליחה לקיים. יש עכשיו בפייסבוק המון יוזמות יפות ומשמחות שאני נהנית לצפות בהן ולסמן להן לייקים, אבל דיונים פוליטיים אינם בקטגוריה הזאת, ומוטב לי שאדיר מהם את רגליי.

אבל הרי לא להגיב בכלל אני לא יכולה. אז שיהיה כאן, לעיני קוראים חפים מפשע שאינם אשמים במה שקראתי בפייסבוק.

על הטיעון הנשען על התפיסה ש'כל מי שלא מצביע כמוני הוא גזען' אני אפילו לא אענה – זה לא ראוי לתגובה. אבל על אורלי לוי דווקא כן אענה.

מה שאורלי לוי עשתה הוא נורא. היא לקחה קולות של אנשים שדעתם ידועה, והשתמשה בהם בשביל לעשות את ההפך מדעתם. על זה אין כפרה פוליטית, ואני מקווה שהיא תיענש פוליטית. העובדה שלא האמנתי שהיא (ועוד כמה מחבריה) יכולה לעשות דבר כזה היא טעות פוליטית קשה מאוד שלי. את המסקנה הפוליטית שלי הסקתי, גם אם באיחור.

אבל מילה על המשותפת. כבר חודשים אני אומרת את זה, ולא מוצאת אפילו בדל בן אדם שמסכים איתי, ובכל זאת אומרת שוב: לא רואה במה המשותפת יותר טובה. היא לקחה את קולות המצביעים שלה והלכה והצביעה יחד עם נתניהו ויחד עם הקואליציה (יחד עם הקואליציה!) למען פיזור הכנסת (בנגלה הראשונה) – צעד שתוקע את כולנו כבר יותר משנה בלימבו שאין לו סוף. באמצעות הצבעתה היא נתנה לנתניהו שנוא נפשה להשיג את מבוקשו ברוב גדול. הוא היה משיג את מבוקשו בין כך ובין כך, אבל המשותפת נתנה לו את הרוב הגדול, שהוא בשבילו ניצחון מתוק. וזה עוד מספסלי האופוזיציה. מבחינתי, זה פשוט בלתי נתפס.

כמובן, יש לזה הסברים נורא אינטליגנטיים.
ראשית, אומרים לי, הרי זה תפקיד האופוזיציה: להפיל את הקואליציה.
על זה אני עונה: לא , תפקידה להתנגד לקואליציה. אם הקואליציה מבקשת להפיל את עצמה (וטעמה ונימוקיה עימה), האופוזיציה צריכה להפריע לה כמיטב יכולתה להשיג את מבוקשה.

ואז אומרים לי: אבל המשותפת עשתה זאת כדי לקבל יותר מנדטים!
על זה אני עונה: ברור. ואתם באמת חושבים שאורלי לוי לא מקווה לקבל יותר מנדטים? במילים אחרות, במה עדיפה זחילה X על זחילה Y? למה אחת מהן נחשבת, במינוח המכוער וההיסטרי המקובל במקומותינו, לבגידה – והשנייה לא? לא רואה מה ההבדל.

לא משנה. עכשיו שוב מדברים על בחירות רביעיות. מעניין מאיפה הם חושבים לקחת את הכסף הדרוש למימונן. עצתי לציבור הבוחרים לקראת הבחירות הבאות: אל תבקשו מהנציגים שלכם להבטיח הבטחות שהם לא יכולים לקיים. ולנציגים אני ממליצה לתת הבטחות בזו הלשון: 'לעולם לא אשב עם פלוני – בתנאי שתתנו לי מספיק קולות שיאפשרו לי לבחור עם מי אני לא יושב'. נורא פשוט.

אשר לי? שוקלת ברצינות מפחידה לא ללכת להצביע בנגלה הרביעית. מספיק. הבעתי את דעתי בקלפי שלוש פעמים. היא לא מעניינת אף אחד – לא את מי שהצבעתי עבורם, ולא את המחנה המנוגד להם. טרחה לבטלה. אולי אלך להצביע בפתק לבן. זה רעיון שקיבלתי מעל הפיקחון של סאראמאגו, שעוסק בדיוק בזה.
אז בפתקים הלבנים אנוחם. אולי.

ושיהיה בינתיים חג שמח.

*

ויהי ערב ויהי בוקר, יום שלושה עשר.

35 מחשבות על “יומן קורונה (13)

 1. זה עצוב, ולא עלה בדעתי שאי פעם אוותר על הזכות והחובה האזרחית ללכת להצביע, אבל עכשיו אני מרגישה כמוך. אני מאוכזבת מכל הפוליטיקאים שמבטיחים משהו ועושים אחרת. לא רק אורלי, גם עמיר פרץ, וגם גנץ ואשכנזי. אני מרגישה שאני לא מאמינה כבר לאף אחד. ואחרי כל הטריקים והשטיקים של ביבי, אני לא מאמינה שיש איזה שהוא ערך להצבעה שלי. הוא מסתדר יפה מאד איתה ובלעדיה. עצוב.

  אהבתי

  • זה סימפטום מדאיג שאני חושבת שנבחרי הציבור צריכים לתת עליו את הדעת. לטווח הארוך, זה לא משחק לטובתם. שוב חפירה בעניין 'על הפיקחון': שם 80 אחוז מהציבור מצביעים בפתקים לבנים. לכאורה, אין למפלגת השלטון הימנית שבסיפור סיבה לדאוג: היא ניצחה גם ככה. אבל העובדה שרוב הציבור הצביע בפתקים לבנים פשוט מוציאה אותה מדעתה: היא מבינה שזה לא נחשב לניצחון אמיתי.
   זה מדגדג את הדמיון…

   אהבתי

 2. אורלי לוי הוכיחה כבר מזמן שהיא לא באמת פועלת. מספיק לראות את הנוכחות שלה בהצבעות בכהונות קודמות בכנסת כדי להבין שהיא לא בדיוק שם. התפלאתי מהתחלה שצירפו אותה לרשימה שחברים בה אנשים עם אידאולוגיה אמיתית (לא משנה אם אני מסכימה איתם או לא). מה הם ציפו, שהיא תשתנה בשבילם? זה כמו שגנץ עשה הסכם עם ביבי מתוך ציפיה שהפעם הוא לא ישקר. אומרים שגאון לומד מטעויות של אחרים וחכם לומד מטעויות. אם ככה, נראה שיש רק גאון אחד במדינה הזו וזה ראש הממשלה. עצוב, אבל זה מה שיש וכנראה שכל מה שנותר לנו הוא למצוא את הדרך הכי טובה עבורינו במצב הקיים.
  לדעתי, כל עוד השלטון מושחט מיסודו, אסור לנו לשתף פעולה. לא הבנתי מהתחלה למה לא היה מרד לפני הבחירות השניות, זה הרי זלזול גמור בעם. ואז הגיעו בחירות שלישיות ועכשיו רביעיות? תמיד מטפטפים לנו שאנחנו יותר טובים משכיננו אבל כנראה שיש לנו הרבה מה ללמוד בנושאים כמו התמרדות והפלה של שלטון מושחט.
  אני לא רואה לאן המדינה שלנו יכולה להתקדם בהנתן המצב הקיים. זה פשוט משפיע על כל תחומי החיים ומעבר לבזבוז הנוכחי, יהיו לזה השלכות ארוכות טווח שהדור הצעיר וזה שיבוא אחריו ישלמו עליהן.

  אהבתי

  • אחת מההשלכות לטווח ארוך היא אובדן של האמון שהציבור רוחש כלפי המערכת הפוליטית. כבר לא מאמינים לאף אחד. זה מאוד עצוב.

   אהבתי

   • אם אמרתי בתגובה הראשונה שגאון לומד מטעויות של אחרים, יש גם את אלה שלא לומדים מטעויות של עצמם, ואנחנו רואים את זה בכל בחירות, שנתניהו זוכה לתמיכה דווקא מהאוכלוסיות שהוא הכי דופק. אני מאמינה שתמיד יהיו כאלה שיאמינו לממשלה, אבל זה רק כי אלה שבאמת לא מאמינים יעזבו עם ההזדמנות הראשונה שתהיה להם. לאן זה יוביל? כנראה שלא למקום טוב במיוחד…

    אהבתי

   • מצד אחד, יותר מרבע מעובדי המשק הם מובטלים כרגע וסביר מאוד להניח שהמספר יעלה. וזה עוד בלי לדבר על הסכנות הבריאותיות של הקורונה ואי הודאות הקשה.
    מצד שני, בחירות רביעיות, יקרות ומיותרות.

    אם הבחירות הללו היו מתקיימות בזמן "רגיל", זה היב מכעיס. אבל בזמנים שכאלה? זה פשוט מרתיח את הדם.
    כולם עכשיי בבית מיואשים, משועממים,

    אהבתי

    • * לא אתפלא אם תתלקח לנו מחאה (אלימה?) בקרוב.

     * כתבתי את ההערה תוך כדי נסיעה (איני הנהגת 😁), מהמורות הדרך גרמו לי בטעות ללחוץ "להגיב" לפני שסיימתי. מאוחר יותר גם ראיתי שלא הגבתי במקום הנכון.
     אופס

     אהבתי

    • בדיוק כמו שכתבת: מרתיח את הדם. אבל לא יודעת בקשר למחאות – הרי ההתקהלות אסורה ומסוכנת:(
     אל דאגה בקשר למיקום התגובה וכו' – מצאתי הכול:)

     אהבתי

 3. כמו בפעמים הקודמות, אני מעדיף עוד ממשלת ימין בראשות נתניהו (שאני לא סובל) על המצב הקיים של ממשלת מעבר מתמשכת ואינסופית ובזבוז כסף על בחירות.
  למשותפת לא שקלתי מעולם להצביע. הם טוענים שהם בעד שיוויון וחופש אבל ברור לי שהם בעד ערביי ישראל ואולי אפילו יותר בעד הפלסטינאים. הם בבירור ובמוצהר אנטי-ציוניים ואני דווקא ציוני (בעוונותי?) אז אין לי כל סיבה להצביע עבורם.

  אהבתי

  • לא חייבים:)
   הייתה תקופה ששקלתי את זה ברצינות. אבל אז כשראיתי שהם סירבו לחתום על הסכם עודפים אפילו עם מרצ, החלטתי שלא. עכשיו ההצבעה שלהם למען פיזור הכנסת גמרה לי את הסבלנות לגמרי. על זה אני לא יכולה לסלוח.

   אהבתי

 4. אורלי לוי היא אכזבה איומה.
  וגם גנץ.
  ומי לא בעצם?
  והתחושה שהקול חסר משמעות גדולה מהרגיל, אבל עדיין כשיגיעו הבחירות אלך להצביע כי זה הדבר היחיד שניתן לעשות, להבדיל מהמנעות מעשיה. להתלונן ולכעוס לא יעזור לי, ואולי גם להצביע לא, אבל לפחות להצבעה יש סיכוי.
  חג שני שמח 🙂

  אהבתי

  • זו הגישה המעשית הבריאה. אני יותר מדי מרוגזת עכשיו בשביל לאמץ אותה, אבל עד יום הבחירות אולי אשנה את דעתי. לא מבטיחה.
   חג שמח!

   אהבתי

 5. לאחרונה חסמתי ידידה ימנית-קיצונית בשל תרגיל מכוער שעשתה לי. יצרה קישור לדף שלי לכל חבריה הקיצוניים ובלי בושה לעגה לי. זה מעשה אורלי לוי, שלטעמי אפילו גרוע ממעשה כלנתר, הידוע כראשון העורקים מצד לצד.
  חברי הטוב ששיכנע את בת זוגי להצביע לפרץ, יושב עכשיו בביתו, מסתיר פניו מרב בושה על התמימות הפוליטית שלו, ואיך – הוא שועל זקן וחכם מאוד – הולך שולל ע"י פרץ עצמו, שעכשיו קופץ לחיקו של נתניהו [ האם זה טוב ממעשה אורלי לוי?!]
  הצבעתי למשותפת, אחרי 3 פעמים בהן הצבעתי למר"צ חזרתי למשותפת, תוך סתימת האף, כי כוונתי היתה רק"ח, על אף העובדה שעופר כסיף בלתי נסבל בעליל, ואם הוא קומוניסט אני קפיטליסט שמן עם סיגר מדליק שטרי דולר ]. לא יכלתי להאמין למראה עיניי, הורוביץ ולוי-אבוקסיס?
  בשביל זה יוסי שריד עלה ללמד שנה בקרית שמונה?
  בשביל זה שולמית אלוני נטשה את מפלגת העבודה?
  בוודאי שאצביע בבחירות הרביעיות
  הפעם למרץ שתרוץ לבד, אני מקווה.
  חג שמח

  אהבתי

  • כן, גם זה הכעיס אותי בפוסט ההוא בפייסבוק: שמייחסים למי שלא מצביע משותפת שנאת ערבים. והרי עופר כסיף הוא לגמרי יהודי, והוא מראשי המרגיזים שם. עכשיו נותר רק להתגעגע לדב חנין: גם אם לא מסכימים איתו, אי אפשר שלא להתרשם מרצינותו ומהגינותו.

   אהבתי

 6. האיוולת של אורלי לוי לא תסולח (ומקווה שתקעה את המסמר לארון המתים הפוליטי שלה),
  ומה עם זה שגזר את השפם…?
  עם כל הכבוד לחמישית מאזרחי המדינה הערבים הלגמרי לגיטימיים, המשותפת לא מייצגת אותי בכלל. ולהם לא אסלח, לא רק משום שתמכו בביבי לפיזור הכנסת, אלא גם משום שהצביעו בעד המועמד של ביבי למבקר המדינה (ובחייאת רבקום אתם שאומרים שהבחירה עבורו הייתה בהצבעה אנונימית. פחחחח, נולדתם אתמול?).

  פתק לבן = לאי הצבעה = לתת לאחרים להחליט עלי. בלתי אפשרי מבחינתי !!!
  לא אתן לנוכל ליהנות מעייפות החומר.

  אהבתי

  • ודאי, לא רק אורלי לוי. גם עמיר פרץ, וגם, נדמה לי, איציק שמולי. ועל 'כחול לבן' אני בכלל לא מדברת, איבדתי כבר את מניין ההולכים שם בזרם לעומת ההולכים נגדו, לא זוכרת מי נגד מי.
   זה לא רק עייפות חומר. זה גם צעד מחאה. בעיקר פתק לבן, ועיין שוב ב'על הפיקחון'.
   נראה. קודם נגיע לגדר, אחר כך נחשוב איך לטפס עליה.

   אהבתי

 7. דעתי ידועה לך. רק לאחרונה הגבתי בעניין בפוסט אצל טליק, שאני מניח שקראת.
  הימנעות מהצבעה איננה פתרון אמיתי, כמובן. אלא שאם אין למי להצביע, אם כולם משקרים ובוגדים בבוחריהם – אין טעם להצביע. גם אם יש למי להצביע (נניח, ליאיר לפיד, שלא בגד בבוחריו), ואין להצבעה הזו משמעות (יש לו כרגע, בסקרים, עשרה מנדטים) – התוצאה זהה: לא כדאי לטרוח להצביע. אישית, אני גם לא מבין את ההיגיון בפתק לבן.
  גנץ מצא עצמו בנקודת זמן מיוחדת, שבה הוא באמת היה איום על המשך שלטון נתניהו. ברפיסות ובפחדנות – אולי בגלל משבר הקורונה – הוא בחר לזחול לממשלת נתניהו. אמש נשא נאום עלוב בסִגנון "קחי אותי שרון!"…
  הרשימה הערבית המאוחדת איננה אופציה עבורי, בכל מקרה.
  אני מסכים איתך, שהצבעתה עם הקואליציה בנושא פיזור הכנסת, לאחר בחירות מס' 1, היתה בזויה במיוחד. הם ידעו גם לעזור לביבי בבחירת מבקר המדינה החדש, בובה של ביבי שפועלת לטובתו – וגם זה היה בזוי במיוחד. כמובן, גם להם יש אינטרסים. אבל השיקולים שלהם לגמרי לא ממלכתיים, והם פועלים רק לטובת עצמם ולטובת הציבור הערבי והפלסטיני. אינני מצליח להבין ישראלי-יהודי, שמצביע עבורם. אבל ברור לי, שישנם גם כאלו – ונימוקיהם עימם.

  אהבתי

  • אני בטוחה שיש למצביעי המשותפת נימוקים, חלקם אפילו נימוקים טובים – אבל אני לא יכולה לסלוח לשום חבר כנסת שהצביע בעד הפיזור ההוא של הכנסת. לזה מבחינתי אין כפרה, ובושה שמפלגת אופוזיציה השתתפה בזה. בושה גדולה. גרוע מזה: מי שהרים את ידו בעד דבר כזה, במיוחד אם הוא באופוזיציה – אי אפשר לסמוך עליו בשום הצבעה עתידית. סדרי העדיפויות שלו לוקים בחסר.

   אהבתי

 8. את כל כך צודקת בכל מילה.
  הצעתי לטליק לפתוח בעצומה נגד בחירות רביעיות.
  שהכסף יועבר למובטלים.
  מי מבטיח שיגיעו לתוצאה שונה, במקום זה שיתמודדו עם מה שיש עד שיצא עשן לבן.

  אהבתי

  • מסכימה לגמרי עם השורה האחרונה. עד שמישהו מהפחדנים האלה שם לא יקום ויגיד מספיק, נמשיך ללכת לקלפיות שוב ושוב – והתוצאה תישאר תיקו.

   אהבתי

 9. איזה יופי שכתבת את הפוסט הזה.
  בהחלט שטות גמורה לומר שמי שלא הצביע בעד המשותפת הוא גזען. למשותפת אין כמעט במצע דברים שמדברים ישירות אלי. וכבר הוכיחו כל השנים שגם אין הרבה קשר בין המצע שלהם לבין פעילותם בשטח. רווחתם של ערביי ישראל חשובה לי, אבל לא על חשבון דברים אחרים. ונכון, הם יודעים יפה מאד להצביע עם נתניהו כשזה מתאים לשיקולים הצרים שלהם. כך הצליחו לתקן את טעות הפיצול שלהם כשהסכימו לפזר את הכנסת אחרי הבחירות הראשונות, וכך סייעו במינוי של מבקר המדינה שהתאים לביבי. הכל פוליטיקה צרה ומלוכלכת.
  אורלי לוי כבר התאיידתה ורק עמיר פרץ ה(טיפש!) תמים החזיר אותה לחיים, נשא אותה על גבו כשאת הצפרדע את העקרב, פחות או יותר. מרץ בכלל התאבדה כמה פעמים בשנה האחרונה. אבוי לשמאל הישראלי.
  מי שרוצה באמת לקבל את מה שהבטיחה לו מפלגתו שיצביע בעד המפלגות הדתיות. הם היחידים שמתכוונים למה שהם מבטיחים וגם עושים הכל כדי לקיים. הבעיה כמובן שאני לא רוצה דווקא את ההבטחות שלהם!
  ביבי הוכיח את עצמו שוב כקוסם בר מזל בעל אלף נשמות (נשמה=מחזור חיים, לא נשמה חלילה) וכולנו יכולים לעשות שמיניות באוויר וזה לא יעזור לנו. אבוי לכולנו

  אהבתי

  • השתעשעתי מהעניין של הבטחות החרדים:)
   ביבי הוא גוליבר בארץ הגמדים. באמת אוי ואבוי לנו. כבר הייתי מוכנה לממשלת אחדות בראשותו, אבל עכשיו הוא שוב מסובב את זה ככה שכנראה גם זה לא יהיה. והופה לעוד מערכת בחירות. (אימוג'י זועם).

   Liked by 1 person

   • אני כידוע לך ממעטת לכתוב על פוליטיקה אבל לצערי אני בטוחה שביבי מעולם לא התכוון להקים ממשלת אחדות וכל מטרתו היתה לפרק את כחול לבן, להשפיל את גנץ וכמו תמיד להמנע ממשפט, להישאר בבלפור ולהמשיך לשלוט ביד רמה מתוך האינטרסים האישיים וההישרדותית של עצמו מוקף ב יס-מן'ים

    אהבתי

 10. אני כמובן מסכים איתך בעניין לוי וגם מסכים איתך באשר לצעד הספציפי שעשתה המשותפת לצד נתניהו,מעולם לא טענתי שהמשותפת טהורה בכוונותיה וכל צעדיה נכונים,ברור שגם להם יש בעיות וברור שבם הם עשו טעויות ולא את כל הצהרותיהם ודעותיהם אני אוהב,אבל אם יהיו בחירות רביעיות,כן אלך להצביע ואצביע שוב למשותפת אם אם יצוץ מישהו נסתר שיביא בשורה חדשה לישראל,ולא יהיה חשש שיזחל ימינה כי הוא חושש ממה יגידו,היתרון בהצבעה למשותפת שכבר אמרו הכל ולכן אין חשש שיפחדו לומר מה צריך ומה לא צריך לעשות וישו חבירות אסטרטגיות למען המחנה המצטמק והלא קיים שקרוי שמאל על אפו וחמתו של הימין.
  זה,בערך
  טליק

  אהבתי

  • טליק, אתה מכיר אותי מספיק זמן כדי לדעת שאין לי בעיה עם כל בחירה שתבחר, אני מכבדת את שיקול הדעת שלך – אני רק מצפה ממי שכותבים פוסטים כאלה בפייסבוק (וזה לא היית אתה, אגב) שיכבדו גם את שיקול דעתי.

   אהבתי

 11. חוסר סובלנות היא הרעה החולה האמיתית שמאפיינת את הימין ואת השמאל כאחד. לכאורה, השמאל היה צריך להיות מכיל יותר (אני אגן על זכותך לומר את דעתך וכו'), אבל בפועל הם דורסנים לא פחות מ'אחיהם' הימניים. לא נותר אלא להכיל את הכעס בעצמנו, ולקוות שלא יהיה מחזור 4 של הבחירות. ואם יהיה, כפי שזה נראה כעת, נחליט אז. די ברור לי שלא להצביע (או פתק לבן) זו לא ממש אופציה. 3 המערכות הקודמות העידו דווקא על ההיפך. יותר אנשים הגיעו להצביע בכל פעם.

  אהבתי

סגור לתגובות.