אז מה היה לנו

מאמצי ההרכבה נשאו פרי, ואם לא יקרה שוב משהו שיעכב את זה, תהיה לנו כאן אוטוטו ממשלה, אחרי יותר מחמש מאות ימי לימבו מיותרים, כולל מועד א' אחד ועוד שני מועדי ב', ולא עזר כלום, בכל זאת נכשלנו. עשרות שרים מיותרים ואינסוף בלבולי מוח. אבל לפחות לא יריצו אותנו למועד ב' נוסף.

בינתיים הודיע מנכ"ל משרד הבריאות שהוא מתפטר. טוב, אתם כבר מכירים אותי, ברגע הראשון עברה לי בראש תמונת אזרחי צפון קוריאה ממררים בבכי נוכח אסון כזה או אחר, כמו בכל הממים המפורסמים שראיתי במהלך השנים בפייסבוק, אבל אחר כך אמרתי לעצמי ברשעות, לא נורא, אני אסתדר בלעדיו. אם לא למדתי לחבב אותו עד עכשיו, זה כבר כנראה לא יקרה בין כך ובין כך.

לפני השינה עוד קראתי בחטף את המדיניות הנדרשת על ידי משרד הבריאות בעניין פתיחה עתידית של הרכבת. ההברקות של האנשים האלה לא תסולאנה בפז. מעבר לדרישות מספריות (שברכבת טוענים שאין אפשרות ליישם), ראיתי שם משהו גם על החובה לעטות מסכה (טוב, זה הגיוני), להתרחק ממי שמשתעל (אני אשתוק על זה עכשיו), לא להשתמש בסמרטפונים (ואיך אנשים יידעו מה השעה?) ולא לגעת בפנים (!). ככל שמתקדמת הרשימה, היא נעשית יותר הזויה. בחייכם, לא לגעת בפנים? אתם תשלחו משטרה לסייר בקרונות ולאכוף את זה? לא לימדו אתכם את ההבדל בין המלצה לבין צו? לא שמעתם על זה שיותר יעיל להגיד לאנשים 'תודה שאינכם מעשנים כאן' מאשר 'אסור לעשן'? בשיטה הראשונה אתם רותמים לצידכם את האזרחים הצייתנים ושומרי החוק, בשיטה השנייה אתם מעצבנים אפילו אותם. אפילו המלך הדמיוני באחת הכוכביות בהנסיך הקטן ידע שאם הוא יצווה על שר הצבא שלו להפוך לפרפר ושר הצבא יסרב, זו תהיה אשמת המלך ולא אשמת הסרבן. כאילו, מה עובר עליכם? כל מורה מתחיל יודע שאסור לאסור את מה שאינו בר יישום ובר פיקוח.

מצד שני, קראתי את זה בשעה מאוחרת, אחרי יום מאוד ארוך. אולי חלמתי את זה. זה יותר מדי הזוי בשביל להיות אמיתי.

מצד שלישי, גם הדרישות בנוגע לאוטובוסים הזויות. יושב פונקציונר במשרד ממשלתי ומוריד הוראה: לא יותר מ-20 איש באוטובוס. עד כאן זה הגיוני. אלא מה? לא צריך פרס נובל בחשבון כדי לדעת שאם אתה מוריד את מספר הנוסעים בכל יחידה ולא מגדיל את מספר היחידות (ועוד בימים שאין רכבת), זו בעיה. הנוסעים המסכנים יתגודדו במשך שעות בתחנות, חלקם בתחנות מרכזיות סגורות שאינן מאווררות כהלכה (אני מכירה כאלה). אז מה עשינו בזה? אני מניחה שהפעם האחרונה שמורידי ההוראות האלה ראו אוטובוס מבפנים הייתה אי אז בילדותם, ואולי אפילו אז לא, אבל אני, שלפני ימי הקורונה נסעתי במשאב הזה די הרבה, יודעת שהם עושים צחוק מהעבודה. כל השיטה של 'אני הנחיתי ועכשיו לכו תסתדרו איכשהו' מוציאה לי עשן מהאוזניים. נשאר לי רק להודות לאלוהים על שאצלנו ממשיכים בהוראה מקוונת מרחוק, ואף אחד לא מצפה ממני להגיע לעבודה בירושלים, כי לו היו מצפים, הייתי בבעיה קשה.

אז מה עשית בזה, עדה ק.? שתקת יותר משבוע, וברגע הראשון לשובך התחלת להתלונן. מסכנים הקוראים. הנה אעודד את רוחם בקרן אור לסיום: הספרייה העירונית אצלנו נפתחה. עוד לא הלכתי לשם, אבל בקרוב. בינתיים הצלחתי סופסוף להפקיד במכונה המיועדת לכך את הספר שהתעכב אצלי בקורונה (לא פעלה בימי קורונה כשניסיתי). ובהמשך גם אלך ואשאל לי ספר אחר. מקסימום אניח אותו להשהיה של כמה שעות ליד החלון הפתוח, ואז אקרא בו עטויה בכפפות בימים הראשונים, עד שכל הווירוסים והחיידקים שהוא מארח ימותו. בינתיים עברתי שם למטה וראיתי אור בחלונות הספרייה בקומה השנייה ונהיה לי טוב על הלב.

26 מחשבות על “אז מה היה לנו

 1. האוטובוס שלי היה מלא. אין פיקוח באף מקום על כמות הנכנסים אליו, הרב עם מסכות, חלקם ללא מסכות. ויודגש היטב – לא הצעירים בזים להנחיות אלא דווקא המבוגרים, אלה שנמצאים בסיכון.. כן, כן. אבל מהיותי "סנוב" שקורא באוטובוס, אינני מעיר, רק מתרחק.

  אהבתי

  • בענייני מגיפות, הסטטיסטיקה מדברת. שום אמצעי אינו מגן באופן מוחלט, אבל אם לפחות חלק מן האנשים מקפידים לפחות על חלק מן הדברים, זה כבר משפר את המצב לעומת מה שהיה קודם. זו הנחמה היחידה שאני יכולה להציע. מהתרשמותי, כמעט אף אחד לא מסתובב בלי מסכה. איך הוא חובש אותה, זה כבר עניין אחר:)

   Liked by 1 person

   • ובחדשות אתמול, שתי נשים מבוגרות זכו לקיתון של שופכין מהישראלי המצוי על כך שהעירו על אי עטיית המסיכה. לשם בחיים לא ארצה הלגיע. הציקה לי מאוד הצדקנות וההתחסדות של שתי הגברות, מצטער. משהו מאוד פאסיב-אגרסיב בהתנהגותן, מה שמעורר תמיד התנגדות וכעס. ובהכללה הכי גסה בעולם – אלה מסוג האנשים שמעירים לכל אחד, משנתנת בידן ההזדמנות: לא לאכול, לא לזרוק קליפות, לא לשים ליד הפח את השקית.. וגו' וגו'

    אהבתי

 2. היכן תקטרי אם לא בבלוג שלך הפרטי מהבית?
  זה המקום ותאמיני או לא, קוראייך (או לפחות אני) מחכים למוצא פיך בין אם זה סיפור, קיטור או כל דבר אחר.

  "מאמצי ההרכבה נשאו פרי" נראה לי שאעניק לך את פרס ה-Understatement של השנה 😉 אלוהים אדירים מה הוא הצליח המלך ביבי הראשון והנצחי! הוא פירק כמעט את כל מפלגות האופוזיציה, הוא צפצף על החוק, על הקורונה, על האזרחים, על כווווווווווווווווולם והשיג ממשלת חסינות בדיוק כמו שהוא רצה. לא ייאמן. פשוט לא ייאמן.
  וכוווווולנו נשלם את המחירים.
  ובכלל לא בטוח שלא יריצו אותנו לעוד מועד ב', לא רואה איך ממשלה כזאת תשרוד לאורך זמן ובכלל לא בטוח שהמלך ביבי הנצחי רוצה שהיא תשרוד. רק שתשרת את האינטרסים שלו מספיק זמן.
  לבר סימן טוב לא אתגעגע אפילו דקה אבל יש לי הרגשה שהבא אחריו לא יהיה טוב ממנו. בכלל, כשאני רואה את רשימת השרים המיועדים אני מבינה ששום דבר לא באמת נעשה שם לטובת המדינה או אזרחיה, כך שאין לי שום ציפיות.
  את ההנחיות ההזויות שנוחתות על הציבור ממרומי משרד הבריאות, האוצר, המל"ל וכל החבר'ה הטובים באמת אפשר להכניס לספרים כגון "מדריך הנוסע לגלקסיה" (מקווה שזה באמת שם הספר) – אין שום היגיון או קשר למציאות. אתמול שמעתי הברקה נוספת – שיפתחו מסעדות אבל יתנו רק לבני משפחה גרעינית לסעוד יחד או שתי משפחות שנפגשות ביניהן באופן קבוע. לכי תפקחי על זה!
  לגבי הסִפְרִיָּה וסְפָרֶיהָ – להניח בשמש או לעבור קלילות עם מגבון חיטוי על עטיפתו בהחלט יספיק, נראה לי. וספרי מה את קוראת, את תמיד עושה לי חשק כשאת מתארת ומצטטת מהספרים שאת קוראת.
  סופשבוע טוב עדה יקרה

  אהבתי

  • אני אגיב על שני עניינים שהזכרת – ביחד: עדיין קוראת את 'על הפיקחון' (כמעט גמרתי), ובהשראתו החלטתי כמעט בביטחון שלמועד ב' נוסף אני לא ניגשת. או שרק אצביע בפתק לבן. מספיק. חצופים.
   ותודה על העידוד שאת נותנת לי באופן קבוע 🙂

   Liked by 1 person

 3. גם אצלנו הספריה נפתחה וזה מאוד משמח (למרות שגם אני עוד לא הלכתי – אני מנצל את התקופה הזאת לקריאת ספרים שיש בבית…)
  ההנחיות לגבי תחבורה ציבורית הזויות, אבל לדעתי אלה לגבי בתי הספר הזויות עוד יותר.

  אהבתי

  • נכון, במערכת החינוך זו סמטוכה נוראה, והם משגעים גם את ההורים, גם את הילדים וגם את המורים והגננות. אני שמחה שאני כבר לא שם, משום בחינה.

   אהבתי

 4. הלוואי שלאנשים רבים הייתה התובנה וחוכמת החיים של הנסיך הקטן.
  הזום זה דבר נהדר. גם אני חוזרת בשבוע הבא ללמד את התלמידים האריתראיים שלי בזום. היום ישבתי ללמוד את כל מה שיש לתוכנה להציע, ואני מתקשה. האם אצלך זו תוכנה של המוסד שבו את עובדת, או שלמדת מעצמך את האפשרות הזו? כי אם האפשרות השנייה נכונה, אבקש ממך רשות לשאול אותך אם לא אסתדר.

  אהבתי

  • התחלתי עם זום לבד כשרק התחיל הבלגן של הקורונה, כי התוכנה האחרת שאיתה עבדנו במכללה מתה פתאום. ואז המכללה שלנו התארגנה והצטרפה לזום באופן מוסדי והצטרפתי לשורותיה.
   אם יש שאלות, תשאלי חופשי. אולי אוכל לעזור.

   אהבתי

  • הספריה:
   צריך להחזיר ספר בתוך שתי שקיות
   אבל אי אפשר להחליף בינינו חברות, שכנות, צריך חבוא פיזית אין החלפה טלפונית
   ומצד שני לא מחזירים למכונה אלא דרך מחיצות
   😷
   חלמאות נוסח ספריית הרצליה

   אהבתי

   • אי אפשר דרך המכונה? אני החזרתי בשבוע שעבר דרך המכונה.
    על שתי השקיות שמעתי, שלחו על זה מייל:(

    אהבתי

 5. בתי החלה להשתמש בתחבורה הציבורית השבוע, כאשר שבה לעבודה. לדבריה מס' הנוסעים אכן מצומצם, אבל לחשוב שהנהג צריך לחשב כל הזמן כמה נוסעים ירדו וכמה אפשר להעלות לגמרי יכול להוביל לאלימות. בשיבא העירו למישהו שאינו חובש מסכה והעולם התהפך. כל פתרון שיציעו ישמע מוזר ולא ישים, אלא שכבר כלו כל הקיצין.

  אהבתי

  • אני חושבת שאם הם יפרידו בין הוראות מחייבות לבין המלצות, החיים של כולנו יהיו יותר קלים. אבל הם מעדיפים להתייחס אל כולנו כאל חבורה של פורעי חוק מטומטמים, וזו התוצאה.

   אהבתי

 6. נראה לי שמה שקורה עם האוטובוסים הגיוני מאוד, אם רק מסתכלים על הסטורית התחבורה שאינה רכב פרטי בארץ.
  הייתי אומרת שמאמצי ההרכבה של הממשלה יצרו יער שלם. עכשיו רק צריך לחפש את הגשם שישקה אותו

  מזל גדול שיש לך את האופציה להמשיך לעבוד מהבית. ההצטופפות במקומות סגורים ממש מפחידה…
  פה התחבורה הציבורית תוגברה ומקומות עמידה\ישיבה סומנו כדי למנוע אי שמירה של המרחק. הבנתי גם שבכל תחנות המטרו והרכבת מחלקים מסכות (יש פקחים שקונסים מי שלא חובש מסכה בתחבורה ציבורית) ובכל זאת, מעדיפה להמנע. בחודשיים הקרובים אני מאמינה שאם ממש אצטרך תחבורה, אקח אופניים. כיוון שכל הכנסים נדחו וגם מעודדים לעבוד מהבית עד ספטמבר, זו אפילו לא כזו בעיה

  אהבתי

  • יהיה צריך מבול, לדעתי:)
   מסכימה, באמת יש לי מזל. גם מזל שעוד יש לי עבודה ומשכורת, וגם מזל שאפשר לעשות אותה מהבית. אין סיבה להתלונן:)

   אהבתי

 7. 1. בעצב רב עלי להכריז שאני כבר לא קורא ספרים. כמעט ולא.
  בעיקר, כי איבדתי את הסבלנות.
  להחליף ספרים בספריה הפסקתי מזמן. מעט מדי עותקים – על הרבה מדי קוראים. נמאס לי להמתין לספרים שאני מעוניין לקרוא. עברתי לקנייה של ספרים. עכשיו יש ערימות גבוהות של ספרים, שטרם קראתי. הם סבלניים, הספרים – לא שמעתי מהם תלונות.
  2. לא יאומן מה ביבי הצליח לעשות. פשוט לא יאומן. הצליח לפרק את "כחול לבן", הצליח לגרום למותה של מפלגת העבודה, הצליח לירוק בפרצוף של בנט ושקד, שלא למדו מהניסיון.
  ועכשיו הוא מקים את הממשלה הנוראית והבזויה מכל ממשלות ישראל אי פעם.
  3. יש לי חבר יקר, תומך ביבי מושבע.
  כתבתי לו, שאם הוא צודק – וביבי הוא אכן הטוב בראשי הממשלה שהיו במדינת ישראל – הרי שכולנו רק נשמח ונגל, כי יהיה ממש טוב.
  לעומת זאת – אם הוא טועה ויהיה לנו רע, אני מקווה שיהיה ממש רע. בעיקר לתומכיו של ביבי. כל כך רע, שהם יבינו שהוא רק בלון של אוויר חם – ויפסיקו את התמיכה האוטומטית והעיוורת בו. כזה אני: אדם רע, המייחל לארועים רעים שיקרו לאנשים רעים (לטעמו)…
  בינתיים כל אחד מאיתנו מתבצר בעמדתו, משוכנע שהצדק עימו…
  4. ההנחיות לגבי החזרה לשיגרה? פשוט הזויות.
  האוטובוסים נדרשים להסיע רק 20 נוסעים במקום 60 נוסעים. אבל אין פי שלושה אוטובוסים, גם אין פי שלושה נהגי אוטובוס. מדגרות הנגיפים הועברו מהאוטובוס עצמו אל הרציפים. רכבות עדיין אין – ובאותו הזמן מטוס לאילת ממריא עם למעלה משישים נוסעים על שבעים ומשהו מושבים. "ישראייר" טוענת "לא הועברו לנו הנחיות אחרות"…
  עכשיו הודיעו בחדשות, שמיום ד' יפתחו את הים – אלא שהחופים כבר מלאים ויהיו עוד יותר מלאים עם התפתחות השרב הצפוי. הכל ב"שלוף", בהגררות אחרי המציאות עצמה. אין פלא, שלעם אין אמון בהנהגה.
  אין במי להאמין, אין למי להאמין, אין ממלכתיות, אין מחשבה עמוקה, אין אכפתיות מהמדינה ומאזרחיה. יש רק הרדיפה אחרי הכח, אחרי הממון, אחרי השררה, אחרי הכבוד. יש המון ציניות – אין בכלל בושה.
  זו מדינת ישראל 2020.

  אהבתי

  • במידה רבה אני מסכימה איתך בנוגע לסעיפים 2 ו-4.
   ספריות אני אוהבת. מין עולם לא נודע. לא דחוף לי לקרוא דווקא את הספרים החדשים – יש מספיק שלא קראתי מן הישנים והזמינים.

   אהבתי

 8. כמו שהתנהל כל תהליך קבלת ההחלטות וההכנה לקראת היום שאחרי כך מתנהל גם תהליך קבלת ההחלטות ביום שאחרי. הכל שרלטני לנחריד

  אהבתי

  • לזכותם ייאמר שאלה החלטות לא פשוטות. ולמעננו ייאמר, שאני ממש מקווה שאנחנו כבר ביום שאחרי. לא תמיד אני בטוחה…

   אהבתי

 9. לא יודע באיזו מדינה יעיל יותר לומר לאנשים "תודה שאינכם מעשנים כאן". בטח שלא בישראל. מניסיוני כמאבטח, קנס על עישון יעיל פי אלף מלומר לאנשים תודה.

  אהבתי

  • הניסיון שלי קצת אחר. אבל זה גם עניין של חינוך. כשמגיל אפס פונים לבני אדם תמיד בלשון איסור, הם מתרגלים לזה. חלקם לא יגיבו אם האיסור לא יהיה מפורש.

   אהבתי

 10. וואלה! באמת הזכרת לי שהספרייה קיימת ופתוחה,שכחתי ממנה לגמרי,בימים הראשונים זה הטריד אותי,אחכ התרגלתי ועכשיו אפשר ללכת.
  על החוקים ההזויים אין לי כבר מה לומר,כמו גם על פועולו של הברסי(בר סימן טוב) אתמול בחדשות הראו אותו עם מכנסיים קצים צונח צניחה חופשית ממטוס בחוף הבונים,לו אני הייתי עובר מה שהאיש הזה עבר הייתי נוסע לתאילנד שוכב על החוף ושימות העולם
  טליק

  אהבתי

 11. הקטע עם האוטובוסים הזוי לחלוטין בעיני
  אם אני צריכה להגיע למשרד, אני עולה בתחנה אחת לפני אחרונה של האוטובוס שאני נוסעת בו (לפני שהוא מגיע לת"א) הסיכוי שיגיע אוטובוס שיש בו מקום עבורי אחרי שהוא עבר כמעט בכל התחנות שואף לאפס.

  אני כלל וכלל לא שמחה על הממשלה הענקית והבזבזנית הזאת
  מבחינתי היה עדיף עוד מערכת בחירות מאשר לשלם כל חודש ל35 שרים + 12 סגני שרים + פקידים + מאבטחים + נהגים + השכרת רכבים + השכרת משרדים וכו' בכל חודש.
  מישהו עשה חישוב וכל חודשיים שהממשלה הזאת קיימת היא עולה לנו כמו מערכת בחירות נוספת, אז מה טוב בזה?

  לגבי מנכ"ל משרד הבריאות
  אני מעדיפה עוד עשרות אנשים כמו בר סימן טוב על פני ליצמן אחד בממשלה
  לצערי ברסי עוזב ואנחנו נתקעים (שוב) עם ליצ(מ)ן

  אהבתי

  • אבל התוצאות של בחירות נוספות היו יוצאות כמעט בדיוק כמו קודם – אז היינו ממשיכים עם זה בלי סוף: מערכת בחירות רביעית, חמישית, ועוד היד נטויה. מתי שהוא היה צריך לשים לזה סוף.

   אהבתי

   • האמת שאני לא בטוחה, לא אחרי המהלך שגנץ עשה וגם לא אחרי מה שאמיר פרץ ואיציק שמולי עשו. שלושת אלה נשרפו מבחינת הבוחרים שלהם.

    אהבתי

סגור לתגובות.