והרי החדשות

והגרועות תחילה:
קורונה הזאת נמאסה עליי קשות ומרות. אין לי כוח בשבילה יותר, אין לי כוח בשביל החיים שהיא כופה עלינו, עוד ועוד ועוד, בלי שרואים את הסוף. אחותי אמרה לי לאחרונה: זה כאילו שלא נשאר עתיד.

וב-הדבר של אלבר קאמי, Rambert אומר על המגפה:

".it means exactly that, the same thing over and over and over again…"

מסתבר שכשאני מוצאת ציטוט שמשקף את מחשבותיי, אני תכף מתנפלת עליו כמוצאת שלל רב. כאילו שהציטוט הוא הישג שלי, למרות שהוא לא (תכף עוד ציטוט בהמשך הפוסט).

*

החדשות הטובות:
כבר סיפרתי שאני משתגעת מאיך שסופרים כאן את התחלואה בקורונה. אז מצאתי שפרופ' רן בליצר, שדווקא נמנה עם הפונקציונרים המטפלים בענייני קורונה, ושרבים מאיתנו מכירים מפרשנויותיו הקורוניות בחדשות בטלוויזיה (שכחתי באיזה ערוץ) – העיר על זה היום בטוויטר כך:

"מציע להפסיק להעביר נתונים סותרים על מספר הנדבקים היומי. אם הסטנדרט הוא דיווח מספר מצטבר מחצות עד חצות – אז אנא – בכל הדיווחים. כותרות באמצע היום שב-24 שעות אחרונות יש 600+ חולים, מספר שנובע רק מהתפלגות קבלת התוצאות לאורך היממה, וכעבור מס׳ שעות חוזר בדיעבד ל-450, יוצר בלבול מיותר".

דרך אגב, אתמול זה ירד מה-600 פלוס ל-356, רק אומרת (על פי הגרף באתר 'הארץ', וגם על פי סיכום הנתונים ב-YNET). לא שזה מעט, אבל בכל זאת יש הבדל. וההבדל הזה משמש (לא בטוח שבכוונה) לניפוח התבהלה, שהיא מספיק גדולה גם ככה.

בהמשך בליצר הוסיף שם:

"הובהר לי כעת שההודעות שמוציא משרד הבריאות הן תמיד סוכמות מחצות הלילה האחרון. מספרים אחרים, סכימה בשעות אחרות, מיוצרות על ידי פרשנות בתקשורת באקסטרפולציה על הנתונים הללו. רק שהן סובלות מהטיה ברורה של התפלגות תוצאות הבדיקות ביממה כאמור. ולכן יוצרות בלבול. אז את זה – אני מציע להפסיק."

בקיצור, למה חדשות טובות? כי אני יודעת שאני יכולה לכתוב על זה בבלוג שלי עד שאכחיל, ולא ייצא מזה כלום. אבל אם רם בליצר אומר, אז אולי מישהו גם ישמע ויפנים.

לקוות תמיד אפשר.
שבת שלום.

20 מחשבות על “והרי החדשות

 1. היו כבר אי אילו מגפות בעולם שנראו שהביאו בכנפיהן את קץ העולם, הנה שרדנו.
  גם את זה נעבור (מקווה).

  אהבתי

 2. מכיון שבודקים עכשיו אנשים בריאים והמונח הנכון הוא מאומתים ואין עליה במספר החולים קשה והמונשמים אז מה הפלא שהמספר עולה? זה מראה שהאוכלוסיה מתחסנת וזה בסדר. צריך עדין לשמור על הזקנים והחולים הכרוניים אבל השאר צריכים להמשיך לחיות כרגיל. זה מה שאני מבינה…

  אהבתי

  • הם טוענים שיש עלייה במספר החולים הקשים, אבל הנתונים שהם מספקים כל כך מבולבלים שאי אפשר להבין מהם כלום. לפעמים אני תוהה אם יש להם בכלל אינטרס לתת נתונים מדוייקים. אני חושבת שהרמתי ידיים.

   אהבתי

 3. נראה לי שלכולם נמאס מהקורונה. אבל יש אנשים שחושבים שאם נמאס להם ממנה, אז גם לה נמאס מאיתנו. וזה לא כך.
  לא יצא לי לראות את בליצר בתקשורת (מעבר למה שהוא מפרסם בטוויטר) מאז שהתחיל לעלות הגל השני. וחבל, כי הוא תמיד אומר דברי טעם.

  אהבתי

  • נדמה לי שהוא מתארח לפעמים בערוץ 12. אבל לאחרונה הם מזמינים פחות מומחים, בכל הערוצים. נראה לי שכולם התעייפו.

   אהבתי

 4. הלוואי ובאמת מקשיבים לאנשים כמו בליצר אבל לצערי נדמה לי שלא. באמת לא יודעת מה תהליכי קבלת ההחלטות "שם למעלה". הרבה פעמים נוגד את ההיגיון (שלי לפחות).
  נמאס מהקורונה אבל כיון שהיא עוד כאן, והיא עוד תישאר כאן זמן לא ברור, נצטרך ללמוד לחיות לצידה, להישמר ממנה, ולקוות בסבלנות שיהיה חיסון בקרוב. וגם החיסון מלחיץ אותי, האמת. כל כך חדש וטרי – מי יודע אילו תופעות לוואי ובעיות הוא עצמו ייצור?

  אהבתי

  • אני מתחילה לראות עוד אנשים שהעירו ומעירים על העניין הזה של הספירה. מסתבר שרבים תוהים על זה. רן בליצר שייך, אם הבנתי נכון, ל'צוות ההיגוי' של הקורונה, אם אפשר לקרוא לזה כך, ולכן יש סיכוי שיקשיבו לו. אתמול לראשונה שמעתי את סיגל סדצקי מודה בריאיון שהספירה של 600 ויותר נדבקים היא לא מדויקת, כי 'תלוי בשיטת הספירה'. אז נדמה לי שאחרי כמעט חצי שנה הגיע הזמן שהם יתארגנו קצת, העניין הספציפי הזה לא נראה לי כל כך מסובך.

   אגב, עד לשעה זו (כמעט ארבע וחצי), אתרי YNET ו'הארץ' אינם מוסרים שום נתונים על התחלואה היום. אז אולי זה בגלל שבת, ואולי זה בגלל שמישהו במשרד הבריאות החליט שהגיע הזמן לדיווחים מסודרים. הלוואי.

   אשר לחיסון – ממה שהבנתי הוא עדיין רחוק, ואכן, הוא גם מעורר חששות. נצטרך לחכות ולראות:(

   Liked by 1 person

 5. אני חושבת שכולם מחכים לעוד רבין ממלח' המפרץ שירד למקלט במקום לחדר האטום או לעוד ילד שיאמר המלל הוא עירום
  בינתיים (לטובת בריאותי הנפשית) אני לא מתעמקת במספרים, בדיווחים, נשמרת נשמעת לאלו שלוקחים אחריות, כן קוראת דיווחים מחו"ל (כי כאן כבר אף 1 לא מאמין לאף 1 ו לכלום ועוטה (מילה יפה) מסכה

  אהבתי

 6. לדעתי, וזו רק דעתי, עדיף לך להפסיק להסתכל על כל הדיווחים האלה. קודם כל, הם לא מובנים ומעבירים אותם בצורה בה יודעים שהם לא יהיו מובנים. דבר שני, הם לא אמינים. במשך תקופה ארוכה לא ערכו כמעט בדיקות ונפנפו במספר נמוך של נדבקים חדשים. די ברור שאם לא היה סגר רציני ואין שום אכיפה, המחלה לא תחלוף מעצמה ודי ברור שאם יעשו (במצב הקיים) יותר בדיקות, יגלו יותר נדבקים. דבר שלישי, זה סתם מלחיץ אותך.

  חשבי על זה ככה- אנשים לחוצים הם בעלי נטייה מוגברת להדבק במחלות. מכאן, שעדיף לך פשוט להמשיך להיות זהירה ולהפסיק להקשיב לדיווחי הסרק האלה. באמת שאין בהם שום תועלת לציבור הכללי.

  אהבתי

  • מסכימה שעדיף, גם למען הבריאות, לא להתעמק בזה יותר מדי.

   הדיווחים לא אמינים כי הם מדווחים בצורה לא מדויקת. אני לא חסידה של תאוריות קונספירציה, אבל בכל זאת תוהה איך ייתכן שקשה להם להתארגן בעניין הזה (בסך הכול להקפיד לדווח כל יום באותה שעה) אם הם באמת רוצים. ומכאן הדרך להסיק שהם לא כל כך רוצים – קצרה למדי.

   אגב, זה נכון שמספר הבדיקות עלה. אבל הם טוענים – ואין לי דרך לבדוק זאת – שאחוז הבדיקות החיוביות עלה גם הוא. כך שאי אפשר להסביר את המספרים החדשים רק בכך שהם בודקים יותר.

   אהבתי

  • בעמל רב הצלחתי למצוא היום את האתר החדש שבו משרד הבריאות מדווח על הנתונים (עד עכשיו הסתפקתי בYNET והארץ). לזכותם ייאמר – זה נראה טיפול הרבה יותר רציני ומדויק משחשבתי. הדיווחים המבולגנים הם כנראה לא באשמת משרד הבריאות, אלא בגלל שחלק מהעיתונאים לא מדייקים מספיק.
   הנה הקישור:
   https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/?utm_source=go.gov.il&utm_medium=referral

   אהבתי

סגור לתגובות.