קפקא בארץ החלמאים

כמובן, כל שאכתוב להלן הוא בעירבון מוגבל, ותלוי בדיוק של הדיווחים. ועל מידת הדיוק של הדיווחים כבר כתבתי מספיק. אבל בהנחה שעלילות איכוני השב"כ נכונות כמדווח, אזי – ובכן:

סיפרו שבשב"כ מלכתחילה התנגדו למטלת האיכונים שהוטלה עליהם. נראה שהם ידעו היטב למה.

מה מתברר, לכאורה? שהאיכונים החכמים לא יודעים לקרוא קירות. אז אם יש חולה מאומת (אלוהים יודע מה זה, עדיין לא הוסבר לנו, שהרי אנו נחשבים לנטולי-מוחות ויש סכנה שלא נבין) – ובכן, אם יש חולה מאומת מעבר לקיר הדירה שלנו, נעול בדירת השכנים, עלול השב"כ לשלוח אלינו הודעה שנחשפנו אליו (נותנים תאריך ושעה, אבל את המיקום לא יגלו). ולכן, כך יפקדו עלינו, היכבדו ושבו בביתכם, בחדרכם המבודד, וכבסו את כל בגדיכם בנפרד, עד יעבור זעמם של שבועיים.

אני מניחה שהפונקציונרים של החמאס מחככים עכשיו את ידיהם בהנאה: מה טובו אוהליך, יעקב, נפלאותיך, השב"כ! וגם ההערצה של המוני בית ישראל לשב"כ נמצאת עתה, יש לחשוש, בשפל מסוים. שלא לדבר על האמון הכללי של הציבור ברשויות המדינה ובמוסדותיה.

וזה עוד מילא. עכשיו מגיע הכייף האמיתי: עלילות משרד הבריאות. כבר התרגלנו שלא יודעים שם (או לא רוצים) לדווח על מספרים בצורה שמישהו יכול להבין, ולא מצליחים להחליט בעניין מסכות או כפפות, ודוחים כל יד מושטת לעזרה (לכאורה, על פי הדיווחים). אבל עכשיו מסתבר שהם גם לא מצליחים לארגן מענה טלפוני.

הו, החלמאות. שולחים עשרות אלפי הודעות בידוד לאזרחים תמימים, ואז נועלים את המשרד והולכים הביתה: שבת קודש! בשבתות אנחנו משאירים על המשמרת רק תורנים מסכנים, ושהם ישברו את הראש מה לעשות עם אלפי פניות של אזרחים מבוהלים. וגם אזרח מבוהל שמצליח להגיע אליהם אחרי שעות של ניסיונות, יקבל את התשובה המרגיעה הבאה: לא יודעים אם זו טעות או לא, אי אפשר לערער עכשיו, נחשוב הלאה בשבוע הבא, בכל מקרה בינתיים חובתכם להיכנס לבידוד. הו, המטעמים שקפקא היה יכול לעשות מהחומרים האלה.

אומת הסטארט-אפ, שמצליחה לחדור (לכאורה, לכאורה) אל לב הגרעין האיראני, לא השכילה להעמיד לרשות נתיניה טופס אינטרנטי שבו יוכלו להקליד: 'טעות, תחזרו אליי מהר, למען השם'. אפילו זה גדול עליהם.

והרי לא חסרים מובטלים בכל הענפים שהיו מאושרים להתגייס לענות על טלפונים, לטפל בטפסים דיגיטליים, מה שתרצו – רק תנו להם עבודה וקצת משכורת, שלא יצטרכו לחרטט לכם שוב שאין להם מה לאכול (או, למצער – והרי שואפי דיוק אנחנו! – שאינם יודעים מה יאכלו בחודש הבא).

הכי הכי אני תוהה אם אומות העולם עדיין צובאות על פתחי הלשכות של נתניהו ובר סימן טוב (אפילו שיצא לאזרחות בינתיים) ומתחננות שיסבירו להן סוף סוף איך נלחמים בווירוס הזה בהצלחה. אני, כשלעצמי – לו הייתי משמיעה את דבר ההבל המחוצף ההוא (על ההצלחה הפנומנלית) חזור והשמע, מראש כל גבעה ותחת כל עץ רענן, ובכל מסיבת/תדרוך עיתונאים ערב ערב – ובכן, אני הייתי מסמיקה עכשיו עד כדי כך מבושה, שאי אפשר היה עוד להבדיל ביני לבין סלק לעולם.

26 מחשבות על “קפקא בארץ החלמאים

 1. אוי לנו ואבוי לנו כמה שאת צודקת!
  אגב האיכונים של השב"כ (או כמו שבעלי טוען – הבלגן שעושה איתם משרד הבריאות) טועים בהרבה יותר מאשר קירות. אנשים שכלל לא היו בסביבה של אותו "חולה מאומת" מקבלים הנחיה להיכנס לבידוד. לא באותו רחוב, אולי אפילו לא באותה עיר. ואין עם מי לדבר.
  לא הקימו שום מערך שנועד להתמודד עם "הגל השני" (או כמו שאני טוענת: ההמשך המיידי של הגל הראשון מרגע שנפתח הסגר). בשביל מה היה הסגר אם לא כדי לתת למערכת להיערך בלי שהיא תתמוטט? חלם חלם חלם.
  ואל תתחילו אפילו להזכיר לי את הזחיחות ההיא, של "כולם בואו ללמוד מאיתנו איך מתמודדים עם קורונה". פיכסה

  אהבתי

  • כן, הזחיחות ההיא בלתי נסלחת. אגב, קראתי היום שמישהו קיבל בלונדון הוראה מהשב"כ להיכנס לבידוד, בגלל איכון שנעשה למכשיר הישראלי שלו. לא לגמרי הבנתי איך זה קרה, אבל זה כמעט מצחיק.

   Liked by 1 person

 2. כגודל החלמאות ככה נעלמת הבושה.
  חבר של הבן קיבל הודעה מהשב"כ בתאריך ה5.7 – כי עליו להיות בבידוד מה 24.6 עד 7.7….ואלה רק חלק מההודעות ההזויות שאנשים מקבלים. שלא לדבר על העובדה שאיש צריך לנסוע מתל אביב! לירושלים!! בכדי לעשות בדיקה אחרת יחכה עוד 4 ימים על ה 4 שכבר חיכה…
  אור לגויים – כבר אמרנו?

  אהבתי

  • אני תוהה אם ציוו עליו לנסוע לירושלים באוטובוס. ההברקה החדשה בעניין אוטובוסים, אגב, היא שהם צריכים לנסוע עם 20 נוסעים בלבד, ועם חלונות פתוחים, ובלי מזגן. על זה הייתי יכולה לכתוב פוסט שלם.

   אהבתי

 3. הסיפור של הקירות עלה כבר בגל הראשון… הם יודעים מרחק, אבל לא מה יש בין לבין.
  עניין הערעור בסוף השבוע ממש מרגיז. הבידוד בדיעבד גם היה כבר בגל הראשון ולי נראה משעשע – בידוד מרגע החשיפה לשבועיים, אבל אם גילו שנחשפת 10 ימים אחרי המקרה אז צריך רק 4 ימי בידוד… יש בזה היגיון כלשהו אבל קשה להבנה (כמו הרבה דברים בהקשר הקורונה)

  היה איזה רגע תהילה שבאמת ישראל הייתה במצב טוב יחסית בטיפול בקורונה. זה חלף מזמן…

  אהבתי

  • איו טעם בבידוד אחרי שמלאו 14 יום מאז החשיפה לחולה. השאלה למה עלו על זה רק אחרי 10 ימים מזמן החשיפה היא כמובן עניין אחר.

   אהבתי

 4. אם לא היה מדובר במדינה שלנו, אם לא היה מדובר במגיפה אמיתית, אם לא היינו בקבוצות סיכון, אם ואם ואם – הייתי מחכך עכשיו ידי בהנאה.
  אין כמו משבר הקורונה – הרפואי + הכלכלי – כדי להוכיח שהמלך ביבי עירום.
  ולהציג את "רוח המפקד" הנוראית, המחלחלת מהמפקד אל כל שורות החברה הישראלית.

  כבר מזמן אני טוען ששום דבר במדינה הזו לא עובד כמו שצריך.
  והמצב רק הולך ומחמיר. בעלי מקצוע לא יודעים למלא היטב את תפקידם. אף אחד לא נושא באחריות. עובדים רעים – מהאיסטלטור ועד שר הבריאות לשעבר, ליצמן – לא נענשים על תיפקוד נחות.
  כולם "ראש קטן", פאשלות קורות – ואף אחד לא באמת נענש.

  דוגמה?
  מטוסי ה – F16 שהוצפו בחורף האחרון.
  הנה, כאן:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5672020,00.html

  מפקד הבסיס אמנם נאלץ לעזוב את תפקידו (בכל זאת נזק של 30 מיליון שקלים…) – אבל מה העונש שהוטל עליו?
  הוא יעבור לשמש כנספח צה"ל במדינה זרה.
  וואללה???

  אהבתי

 5. שמעתי על מקרה שהודיעו למישהי שאמא שלה נדבקה והיא ביטלה דברין מפה עד להודעה חדשה וביום א הסתבר שטעות
  בקשר לשב"כ ראיתי סירטון במסגרת הסידרה הישראלית המצויינת 'במרחק 100 מטר' כל סרטון הוא אפיזודה מתקופת הסגר, באחד הסירטונים מישהו שתפקידו להקשיב למבודד ואם הוא מםר הנחיות

  אהבתי

 6. הכי טוב לא להקשיב. החדשות ימצאו את דרכן אליך. האמיני לי.
  חשבו שהיהודים "החכמים" ימציאו חיסון והיהודים החכמים יתגברו מהר יותר מכולם והיהודים החכמים רק שוכחים דבר אחד שמדובר בחיי אדם ולפני הכל לסתום את הפה ולהתחיל לחשוב.

  Liked by 1 person

 7. עדה, צאי וקני לך טלפון במחיר אפס, חד פעמי, כולל "סים" שיימכר לך [ בחנויות בשולי עיר, אזורי מהגרי עבודה וכו' ]. הטלפון יישאר תדיר בבית. זו תהיה מחאה רצינית ביותר, כשהשב"כ יראה שרב הניידים הפכו לנייחים, וכך תעלם לה החדירה האלימה והלא מוצדקת.

  אהבתי

  • אריק
   פרטי הקונה רשומים ?
   יש קבלה ? כרטיס אשראי ?
   קרא את טום קלנסי ותראה שאין מנוב
   מה שכן, אין כוח אדם להאזין לכל אחד 24/7
   אצל טום קלנסי הפרטים

   https://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=956063

   זה הספר
   כאן תיווכח שמאזינים לכל העולם שנים רבות ואיך זה נעשה

   אהבתי

  • אריק, כן, אני שומעת על יותר ויותר אנשים שמשאירים את הנייד בבית. אבל כפי שכתבתי בפוסט, גם זה לא בהכרח יעזור: אם כשהנייד יהיה בבית (ואני לא), ובחדר המדרגות יעבור 'חולה מאומת', השב"כ לא יידע שיש קיר מסיבי שמפריד בין החולה לבין הנייד שלי. וכך אקבל הוראה להיכנס לבידוד למרות שבכלל לא הייתי שם… בקיצור, סוגרים עלינו מכל הכיוונים, ואין לאן לברוח. אולי כך הרגיש גם קפקא כל חייו:(

   אהבתי

 8. את קוראת טום קלנסי . בחנות בתחנה המרכזית בתל אביב, שם הם מוכרים גם טלפונים שכויסו, אף אחד לא יבקש ממך כלום. יתרה מכך, טלפון חד פעמי זה תפקידו – אנונימיות. אבל, עזבי את הטלפון בבית. שנים , עד 2000 , לא הזדקקנו לו.

  אהבתי

 9. לעניות דעתי, חולה מאומת זה מישהו/י שנבדקו ונמצאו חולים.
  ואת עניין המוקד-הלא-מתפקד קלטתי די בהתחלה, כשאמרו משהו על שמירת שני מטרים במרכול (לפני מחיצות הפרספקס). ניסיתי להתקשר לברר איך זה יתכן, כי בין קונה לקופאי/ת יש בקושי חצי מטר. לא רק שלא הצלחתי להשיג אותם בטלפון, גם שלחתי אליהם דוא"ל, שאמנם נענה…
  אחרי כשבועיים-שלושה, כבר לא זוכרת במדויק.
  לכל הפחות יש שפע לקטר 🙂

  אהבתי

 10. יש כל כך הרבה אבטלה, אז מדוע לפטר אנשים שלא לצורך. אני לא מסוגלת להבין. כך גם בעיריה. קבלנו מייל שעכשיו מחכים יותר לתשובות לטלפון כי חלק מהעובדים בחל"ת. למה?? סתם תרוץ לפטר עוד אנשים. מרגיז.

  אהבתי

  • אצלנו אני מתרשמת שהעירייה מתפקדת יפה. ידיהם מלאות עבודה (חיוביים לקורונה בגני ילדים, ושאר צרות), אבל שלשום צלצלתי לדווח על פחים מלאים, ונעניתי מיד – ובאדיבות רבה.

   אהבתי

סגור לתגובות.