עלה בידו?

אפילו אני, עם הדם הפושר הזורם בעורקיי, לא יכולתי שלא להתרגש קצת מחגיגיות המעמד כשיאיר לפיד הודיע, סמוך לחצות ביום רביעי, שעלה בידו להרכיב ממשלה.

זה לא שאפשר לנוח עכשיו על זרי הדפנה. עד שהממשלה הזאת תגיע לקו הסיום – יותר נכון לקו ההתחלה – ותושבע בכנסת, עוד יכולים לקרות כל כך הרבה דברים רעים, שהמחשבה שהיא אכן תגיע נראית עכשיו כמו ייחולים למעשי ניסים.

ובכל זאת, משהו קרה. לפחות בקטנה. דומה שאצל כמה חברי כנסת בשלה סופסוף ההכרה שאין ברירה, ושהם צריכים לנהוג בבגרות, עם כמה שפחות טרלולים וניבולי פה, כי הטירוף ששולט פה בחודשים האחרונים הוא כבר מעבר לכוחותינו.

ההתנהלות של יאיר לפיד בשבועות האחרונים הדהימה אותי לגמרי. לא הייתי מאמינה על מי שהחשבתי כנער שעשועים ותו-לא שהוא מסוגל להיות כל כך בוגר, אחראי וממלכתי – ועוד להקרין מזה גם על אחרים. פתאום זה נהיה בון טון לדבר במנוחה. לראשונה בחיי אני ממש מרוצה מהצבעתי בנגלה האחרונה (מרב מיכאלי). וגם את מנצור עבאס לא שמעתי מרים את קולו אפילו פעם אחת. כן, אני יודעת מה יגידו, שזה בסך הכול עניינים של נימוסים והליכות של חנה בבלי. אבל גם גינוני חנה בבלי חשובים, במיוחד עבור מי שמתיימרים להיות נבחרי ציבור, על אחת כמה וכמה נוכח מחול השדים של העת האחרונה. כי באמת, זה כל כך מרענן כשלשם שינוי מדברים בלי לעשות סקנדל.

אז נצטרך לחכות ולראות. זה לא נראה מאוד מבטיח כרגע, אבל אולי אולי. וגם אם לא יצליח, לפחות הניסיון להגיע לשם היה כמעט הירואי, וגם זה נחשב.

22 מחשבות על “עלה בידו?

 1. חידוש זה מרענן. תקווה זה נהדר. עם זאת אני לא שלמה עם הכתרת בנט האולטה ימני לראש ממשלה על ידי השמאל.

  אהבתי

  • בנט הוא לבטח לא כוס התה שלי – אבל בתנאים הנוכחיים, נראה שזה מה שהיה אפשר להשיג (ולא בטוח שאכן הושג). צריך להיות מציאותיים, וצריך לדעת להתפשר – אחרת אפשר להמשיך עם הסבבים האינסופיים של בחירות וכל הטרלול שנלווה אליהן. אני בטוחה שגם בנט התפשר, והרבה.

   אהבתי

 2. באמצע הלילה כשקמתי לשירותים חצי ישנה פתאום T אמר לי "יש ממשלה". זה היה כל כך מוזר ומשמח בו זמנית. כצו שאמרת בעצמך : עדיין אין ממשלה ויש הרבה מכשולים בדרך אל השבעתה אבל את צודקת שעצם ההישג שהושג עד כה ראוי לשבח.
  על לפיד לא נותר לי אלא לומר כמו פולניה (שאינני) : אמרתי לכם

  אהבתי

 3. ברור שזו לא ממשלה אידאלית אבל בהחלט עושה רושם של ממשלה למען העם. מכל רשימת הדרישות, בלטו בהעדרן דרישות סטייל מכונית, תיקים מונפצים ובעיקר הרבה הטבות אישיות. מעודד אותי גם התיקצוב שניתן לחברה הערבית, שכל כך קופחה במשך כל השנים, ועכשיו סובלת מרמות פשיעה בלתי נתפסות. גם אותי יאיר לפיד הפתיע. לא ידעתי שהוא מסוגל להיות כל כך אחראי, חכם וכריזמטי.

  ושאלה קצת מטופשת. סליחה על הבורות… מה זה אומר נימוסי\הליכות חנה בבלי?

  אהבתי

   • את זה קראתי לפני ששאלתי 😉
    התכוונתי מה פירוש הביטוי "הליכות חנה בבלי". זה כמו להגיד נימוס לא טבעי? כאילו מישהו לא מנומס שממש מתאמץ להתנהג יפה?

    אהבתי

    • מתכוונים לדעתי לנימוסים שאין בהם ערך אמיתי, שהם רק מראית עין. כשאני מעירה בעניינים כאלה אומרים לי שאני מתמקדת בקטנות במקום בדבר האמיתי. אלא שאני – בהיותי בת העולם הישן – דווקא חושבת שאלה דברים חשובים. אני תמיד מזכירה שנימוס ביוונית פירושו 'חוק', ושהוא זה שאחראי לכך שחיינו יהיו נסבלים. אבל לא כולם מסכימים איתי. החבורה של נתניהו, למשל, וגם חלקים נכבדים מן הרשתות החברתיות, מימין ומשמאל, איבדו את הדברים האלה לגמרי, וככה הם גם נראים.

     אהבתי

 4. נכון, אין לדעת מה יקרה. האם הממשלה הזו אכן תושבע – והאם היא תצליח להחזיק מעמד במקרה והנס הזה אכן יקרה. ביבי נואש כפי שלא היה מעולם, מעריציו מטורללים ומוסתים כפי שטרם היו. אין לדעת מה יקרה, נותר רק לחכות בחשש. וזה, הרי, לא מצב נורמלי. במדינה נורמלית, השלטון פשוט מתחלף, אלו יוצאים ואלו נכנסים. אבל לא אצל דונאלד טראמפ, ולא אצל ביבי, שימשיך להלחם עד הרגע האחרון – וגם אחריו.

  אילו הצבעתי בבחירות האחרונות – גם אני הייתי מצביע עבורו. זה כבר קרה בעבר, אם בהצבעה ישירה עבורו או בהצבעה עבור השילוב בינו לבין גנץ.
  כן, יאיר לפיד הוכיח בגרות, עמידה במילתו, עיקשות והתמדה, נכונות לוותר – והעיקר: יכולת הבחנה בין עיקר וטפל. כי הוא הבין, שהמטרה החשובה ביותר היא להוציא את ביבי מבלפור. כל השאר מישני. אחרי שביבי יצא מבלפור – אם זה אכן יקרה – יהיה זמן להכל: לריב על סמכויות, להתעקש מול שותפים קואליציוניים – וגם לתפקד כממשלה נורמלית, שעובדת למען המדינה ולמען האזרחים. שום דבר מזה לא יקרה, בטרם ביבי יופרד מכס השלטון שדבק לאחוריו.

  אני סבור, שאפילו אם ממשלה כזו לא תצא כרגע לפועל – השינוי כבר כאן. הניסיונות להקמתה מבשרים ריח של שינוי. לדעתי, גם אם תהיינה עכשיו בחירות מספר 5 – משהו עקרוני השתנה. אני חושב, שכל מיני "רעשי רקע" יעלמו: בנט, מנצור עבאס, גדעון סער, וכו'. יאיר לפיד יתחזק משמעותית, בעקבות ההתנהלות שלו. הוא יזכה למנדטים רבים יותר, יפרוץ את "תקרת הזכוכית" שלו. הוא כבר ייתפס כאחד שמהווה אלטרנטיבה לביבי, כאחד שראוי לתואר "ראש ממשלה". ביבי ייתפס כאחד שיכול להפסיד, כבן אנוש (גם מושחת, נוכל, שקרן, וכו') ולא כסוג של אלוהים. חיבורי ברזל – כמו עם החרדים – יחלידו, אם המסקנה תהיה שביבי כבר לא מביא את הסחורה. מתוך הכרה, שביבי כבר לא מביא שלטון, שהאופוזיציה לא היתה כה קרובה בארבעים השנים האחרונות – אולי גם חבורת האפסים שמרכיבים את "הליכוד" יעזו להרים ראש ולבחור מישהו אחר שיעמוד בראשם. עצם ההכרה שביבי מתקרב להגדרה של "סוס מת" יכולה להביא את השינוי, גם אם יתמהמה עוד קצת.

  אבל אני בהחלט חושב, שקיים סיכוי סביר שממשלת השינוי אכן תקום עכשיו. שבמו עינינו נחזה בנס: ביבי עוזב את בלפור. הסיבה העיקרית היא, שביבי הלך עם גנץ "שקר אחד רחוק מדי" – ועכשיו אף אחד במערכת הפוליטית כבר לא מאמין לו ולא מוכן לעשות איתו הסכמים משום סוג. בנט ושקד עשו צעד כזה, שלא מאפשר להם לחזור אחורה. ה"בייס" הימני שלהם תופס אותם בתור בוגדים, בליכוד אף אחד לא ממתין להם בזרועות פתוחות, בבחירות נוכחיות הם לא יעברו את אחוז החסימה – האופציה היחידה שלהם היא להמשיך קדימה במלוא הכוח, להקים את הממשלה הזו. כנ"ל לגבי מנצור עבאס: מרגע שהוא החליט – אין לו דרך חזרה. הממשלה הזו היא הדרך היחידה עבורם להמשיך ולהתקיים – ואולי אפילו ממש להצליח. ואם יצליחו – הרי זו הצלחתנו שלנו!

  אהבתי

  • מסכימה בכל הסעיפים. והכי חשוב שיחזירו לכאן איזו אווירה של נורמליות, כי כבר אי אפשר לשאת את הקרקס הזה.

   אהבתי

 5. אהבתי את הדם הפושר שלך.
  אמנם לא הצבעתי ללפיד אלא למרב מיכאלי, אבל אני מכירה את האיש, הוא אדם איכפתי, לבבי וחם. אולי לא בקיא בפוליטיקה המלוכלכת, אבל הוא גדל בבית פוליטי מילדותו.
  עד היום הוא ממשיך לבקר את יעל גרמן, לאחר שחלתה. מי עוד נוהג כמוהו. הוא יודע להיות חבר.
  אני מקווה שהממשלה הזו תקום ותצליח להתנהל נכון וללא מהלכים מטופשים.
  משום מה הפוסט שלך הגיע לספאם ולאלוהי המחשב הפתרונים.

  אהבתי

  • נראה לי שהוא באמת התבגר ונעשה אחראי ורציני. התפתחות חיובית.
   גם אני מקווה שהממשלה תקום ותשרוד. מגיע לנו קצת שקט, הרווחנו אותו ביושר.
   העניין הזה של הספאם קורה לפעמים. מצד אחד אפשר ללמד את ג'ימייל שזה לא ספאם (לסמן על כל מייל כזה שהוא לא ספאם). מצד שני אפשר לבטל את המינוי ולהירשם שוב, זה יכול לעזור. אני בעוונותיי בודקת במייל גם את הספאם, כל פעם. לפעמים מוצאים שם אוצרות…

   אהבתי

 6. שינויים זה לא דבר שקל לקבל
  אף אחד לא יודע בדיוק מה יהיה ואיך יהיה.
  הסיבה המאחדת "רק לא ביבי" אני מקווה שבפועל הם מצאו הרבה יותר מזה כדי שיוכלו כולם לעבוד ביחד.
  אני לא יודעת מה אני חושבת על הממשלה החדשה הזאת
  אבל אחד הדברים שמשמחים אותי זה שיש להם סיכוי לשנות עוולות מאוד גדולים שהממשלות הקודמות עשו, וזה בעיקר בכל הקשור לחרדים וכמויות הכספים שמועברות אליהם.
  קראתי את ההסכמים הקואלציוניים שפורסמו ועל הנייר זה נראה לא רע
  מקווה שכך יהיה גם לא רק על הנייר

  אהבתי

  • אולי מה שמאחד אותם זה לא סתם 'רק לא ביבי', אלא הרצון להחזיר את המדינה הזאת לאיזה מסלול של שפיות ויציבות. בזה אולי יש להם סיכוי מסוים. נצטרך לחכות ולראות.

   אהבתי

 7. פינגבק: יש ממשלה | בלוגיעדה

סגור לתגובות.