במעגל נחוגה

כבר היה לי פוסט על חכמי חלם. אז יהיה עוד אחד.

באחד האמשים הפריח מישהו במשרד הבריאות בלון ניסוי, והפיץ את הידיעה שיש כוונה לשקול מתן חיסון שלישי לכלל האוכלוסייה, או לחלקה, ומהר, עוד במהלך חודש יולי. שזה דבר שלא עשו בשום מקום בעולם, ולא יודעים עליו כלום, ואפילו בפייזר לא מתלהבים ממנו.

כל זאת על רקע עליית מספרי הנדבקים בקורונה מחד, והעובדה שתוקף החיסונים במקפיאים עומד לפוג בסוף יולי מאידך, מה שאומר שיש להזדרז ולחסן במנה הראשונה כבר השבוע (את מי שעדיין לא התחסנו כלל), כדי להספיק לתת את המנה השנייה עד סוף החודש, ועדיין יישאר עודף גדול.

השאלה את מי בדיוק יחסנו בחיסון השלישי לא זכתה למענה ברור – שקלו לחסן את מדוכאי החיסון, או את קבוצות הסיכון, או את הזקנים (כמוני וצפונה ממני), או את כל מי שירצה – שזה אומר כולם, או אף אחד, תלכו תדעו.

פחות מעשרים וארבע שעות מאוחר יותר הודיע מישהו במשרד הבריאות שיעילות (סליחה, מוֹעִילוּת) החיסונים במניעת הדבקה ירדה ל-64 אחוזים (הכרזה שזכתה בהמשך לגינוי עולמי נרחב, בצדק או שלא בצדק). קצת מוזר בעיניי לנסות לשכנע אנשים להתחסן במנת-חיסון לא נודעת ובו בזמן לרמוז שהחיסון לא-משהו, או לפחות לא מה שחשבנו. אבל מה כבר אני מבינה. אמרו שחיסון שלישי חשוב לבריאותי, מי אני שאתווכח.

מקץ עשרים וארבע שעות נחתמה עסקה שתעביר את עודף החיסונים המתיישנים במהירות לדרום קוריאה. לא הבנתי מה יספיקו בדרום קוריאה שאי אפשר להספיק כאן, ואיש גם לא הסביר (עד שרכבת המטוסים תנחת שם, כבר יהיה סוף השבוע, לא ככה?), אבל כבר עייפתי מלשבור את הראש כל הזמן על כל הדברים שאני לא מבינה.

מה שהיה הכי מעניין הוא שמרגע שנחתמה העסקה הזאת עם דרום קוריאה, ירד רעיון החיסון השלישי לגמרי מסדר היום, ואיש לא זוכר שאפילו דובר על זה. כלומר, פתאום לא חשוב לבריאותי לקבל עוד חיסון. האמת, אני דווקא שמחה על כך, חסכו לי הרבה התחבטויות ודאגות – אבל בכל זאת הספק ממשיך לנקר. אם זה כל כך נחוץ, למה לא? או שלא באמת היה נחוץ מלכתחילה? אז בשביל מה לדבר על זה?

ובכלל, מתי יבינו כל הפונקציונרים הנכבדים שלא כל רעיון שנובט במוחם הקודח חייב מיד לקפוץ החוצה דרך השפתיים, בעיקר לא באוזני כתבים זריזים שלא מבינים כלום בכלום, על אחת כמה וכמה בהתחשב בעובדה שבעלי הרעיונות עצמם אינם סובלים מאמון ציבורי אופטימלי? לא עדיף להיזהר? לנשום, לספור עד עשר, וכאלה, כמו שלימדונו בגן?

מה שמפריע לי הוא לא היעדר ההיגיון, אלא העובדה שהיעדרו לא מפריע לאיש.

למשל, האופוזיציה ממשיכה לפמפם בתחושת ניצחון את הטיעון, שנתניהו הושיע את כולנו מן הקורונה באמצעות החיסונים (שהוא השכיל לקנות בזמן, בכספנו) – והנה באה הממשלה החדשה (ממשלת הזדון והנוכלות וכו' וכו'), ותכף ומיד הקורונה חזרה.
אבל, חמודים, נניח שזה נכון, וגם אם נניח שזה באשמת הממשלה החדשה – האין זה מוכיח שנתניהו וחיסוניו הושיעו אותנו קצת פחות ביעילות ממה שחשבנו?
המממ… אולי, אבל בואו לא נחשוב על זה עכשיו. נחשוב על זה מחר, כמו סקרלט או'הארא.

או, למשל, המפגינים מול ביתו של בנט ברעננה:
למה אתה מפגינים?
בשביל להרגיז ולנקום על הפגנות בלפור, וכדי שבנט עצמו יעבור לבלפור.
ומה זה ייתן לכם?
כדי שנוכל ללכת להפגין נגדו בבלפור, יש שם יותר מקום ברחוב.
ולמה לדעתכם בנט לא עובר לבלפור?
כי נתניהו גר שם בינתיים.
אז למה לא תלכו לבלפור להפגין שייצא משם, כדי שתוכלו להפגין שם נגד בנט?
אה. על זה לא חשבנו.

זה תמיד מחזיר אותי לנסיך הקטן. נדמה לי שאין כשל לוגי אנושי שסנט-אקזופרי לא חשב עליו כבר. למשל הביקור של הנסיך הקטן בפלנטה של השתיין. זה הלך בערך ככה:
מה אתה עושה?
אני שותה.
למה אתה שותה?
כדי לשכוח.
לשכוח מה?
לשכוח את חרפתי.
איזו חרפה?
חרפת השתייה.

בום.
לא לחינם הסיק הנסיך הקטן שהמבוגרים הם באמת מוזרים מאוד. על אחת כמה וכמה אלה מהם שגרים בפלנטות.

24 מחשבות על “במעגל נחוגה

 1. מראש היה מדובר באפשרות שנזדקק לזריקת בוסטר המותאמת לוריאנטים שיצוצו, יתכן שעל בסיס שנתי.
  לא הייתי כל כך אץ רץ להטיל ספק בטוהר כוונות אנשי המקצוע במשרד הבריאות. הם מתפקדים בתנאים של חוסר וודאות ולומדים את הדברים בתנועה, תוך שהם מתגלים. קל לשבת על הטריבונה ולקלל את המאמן, אבל זה לא יעיל ולא הוגן.

  אהבתי

  • לא יודעת כלום על טוהר כוונות או היעדרו – רק מבקשת, כרגיל, לדבר *אחרי* שמחליטים, ולא לפני. צריך לזכור שתשעה מיליוני בני אדם שחיים כאן הם לא על הטריבונה: הם מושפעים ישירות מן ההחלטות, ולרוע המזל גם מן המלל המקדים שאינו מוביל לשום מקום. במיוחד בתנאים של חוסר ודאות כדאי לדבר כמה שפחות, ורק אחרי שיודעים מה רוצים להגיד.

   אהבתי

 2. כשלא מקשיבים אז מפספסים חלק מהדברים (אחרים מוצאים דרך להגיע אלי) ואז אני פחות מתעסקת עם השיט שמאכילים את כולם אם אצטרך או אם יוחלט על זריקה שלישית, אתחסן גם אם יש לי ספקות על כך.
  אני חוששת למשפחה ורק בשל זאת אסכים להיות שפן ניסיון (למרות שאינני מהששים "להשתפן")
  מגפה ארורה שאין בכוונתה להוריד הילוך וללכת לעזאזל.
  במדינה הזו מחכים לקטסטרופה ואז נלחמים, אני הייתי סוגרת את נמל התעופה וחוסכת הרבה כאבי ראש להרבה מאד אנשים.

  אהבתי

  • סגירת נמל התעופה לאורך זמן זה פחות או יותר בלתי אפשרי, ויש לזה גם השלכות כלכליות רציניות. לי נראה שצריך בהדרגה להתרגל לרעיון שהקורונה כאן, ושצריך ללמוד לחיות לצידה, בשקט וביעילות, עם כל הסיכונים, ולא לחשוב שאפשר לעשות איזה צעד קיצוני של זבנג וגמרנו ואז היא תיעלם: היא לא.

   אהבתי

 3. העניין הזה, של "סוף מעשה במחשבה תחילה", זכה לקבורת חמור. לא רק אצל הפוליטיקאים – אלא באופן כללי. אבל אצל הפוליטיקאים, מהיותם חשופים בתקשורת, אנחנו רואים את זה במיוחד.
  דוגמה קטנה?
  כל הישראלים שנוהרים לנפוש דווקא עכשיו, בשיא הקיץ, במחירים שערורייתים, דווקא בתנורים האקלימיים הנקראים אילת וים המלח.
  אני מבין, אני מבין: החופש הגדול הוא דווקא עכשיו, בקיץ. וחו"ל די סגור וגם מסוכן. והיתה שנת קורונה, שבה אנשים ישבו ונחו בסגרים בבית – ועכשיו הם חייבים לנוח מהבטלה. את הכל אני מבין. אבל באמת? להסכים לשלם את המחירים המופרכים האלו? לדעת שדופקים אותך – ולהתמסר? ולנסוע דווקא למקומות החמים ביותר? אני מבין את ההיגיון של התיירים מסקנדינביה שנהגו להגיע לאילת דווקא בחורף – אני לא מבין את חוסר ההיגיון של הישראלים, שמגיעים לאילת דווקא בקיץ…
  אבל זו רק דוגמה קטנה.
  מדינת ישראל מתנהלת, כבר שנים, בשיטת ה"שלוף", ה"סמוך", ו"יהיה בסדר, אח שלי!".
  לא, לא יהיה בסדר – ואתה לא אח שלי.

  אהבתי

  • הה, סוף מעשה במחשבה תחילה. הלוואי, הלוואי על כולנו.
   בנוגע למלונות שהזכרת – אל תשכח שאנשים חסכו המון כסף בשנה החצי האחרונות. אלה מהם שלא איבדו את פרנסתם יכולים להרשות לעצמם להיות לארג'ים עכשיו. והם מן הסתם יתחבאו שם בברכה, או במזגן…

   אהבתי

 4. אויש עדה התענגתי על כל מילה בפוסט הזה. איזה כיף לי שאני מכירה אישה חכמה כמוך. באמת. ממש הצלחת לגרום לי לצחוק, מרוב תסכול כמובן אבל גם מרוב שנינות. כיף שכתבת.
  מה שבעיקר משך את תשומת לבי בימים האחרונים היא העובדה שאנשי משרד הבריאות ממשיכים בשלוף ובהיסטריה שלהם, אבל לשם שינוי בנט והממשלה החדשה לא מאפשרים להם להיסחף עם השטויות האלה, ומעדיפים לקבל החלטות שקולות וענייניות שמבוססות על עובדות.

  אהבתי

  • תודה רבה, אמפיארטי. אכן נראה שבינתיים יש מי שמנסים לבלום קצת את ההיסטריה. מקווה שיצליחו, וגם שיתברר שגישתם לא מוטעית. התפקיד של משרד הבריאות הוא אכן להתריע וכדומה – אבל ממשלה מאוזנת צריכה להתחשב גם בגורמים אחרים – כולל, אגב, בבריאות הנפש של הציבור, שבשנה האחרונה שיגעו לו את השכל לגמרי.

   Liked by 1 person

 5. באמת זה סיפור מאוד מוזר וחסר הגיון. לא הבנתי מראש מה הטעם בחיסון שלישי אם ידוע שהחיסון לא מספיק יעיל נגד הוריאנט הנוכחי. כמו שאמר אינשטיין (או לפחות אמירה מיוחסת לו): "יש רק שני דברים אינסופיים. היקום והטמטום האנושי. לגבי הראשון אני לא בטוח"

  אהבתי

  • בעניין הטמטום האנושי, היה גם מי שאמר שאלוהים כנראה אוהב מטומטמים, שאם לא כן לא היה בורא כל כך הרבה מהם:)
   לא מן הנמנע שחיסון שלישי, אולי אפילו שנתי, יהיה נחוץ במוקדם או במאוחר, אבל בכל זאת כדאי לבדוק לפני זה, ולוודא שסוג החיסון מתאים לווריאנט, וגם שעבר מספיק זמן מאז החיסון השני (אני למשל חוסנתי בסוף ינואר, כלומר – עוד אין אפילו חצי שנה).

   Liked by 1 person

 6. במקום להתווכח מעל גבי אתרי חדשות אם צריך או לא צריך חיסון שלישי, שישקיעו קצת באכיפת מסיכות במקומות סגורים…

  אהבתי

  • זהו. שיפסיקו לנהל דיונים באתרי חדשות. יש דברים שיפה שיתקיימו מאחורי דלת סגורה. אשר למסכות בחללים סגורים – חבל שביטלו את זה באמצע יוני. על פי התרשמותי, ילדי בית הספר בגילאים מסוימים ממש אימצו אותן כפריט אופנה. להזיק הן לא יכולות, כשיש מיזוג אוויר הן גם לא כל כך מפריעות – למה לוותר על ההגנה (אפילו אם חלקית) שהן יכולות לתת?

   אהבתי

 7. התחושה הממשיכה בעיקר בעניין הקורונה אבל לא רק – שמקבלי ההחלטות ושותפיהם מסוגלים לחשוב עד אמצע אפם (בדגש שלא עד קצה…) ומסתבר שאין להם אפילו אף ארוך….כמה עצוב, כמה מרגיז ואפילו – מייאש…

  אהבתי

 8. הוריאנט ההודי של הקורונה זה שקוראים לו דלתא מדביק ב50% יותר מהוריאנט הקודם.
  לכן מהבחינה הזאת החיסון יעיל רק ב64%.
  אנשים מחוסנים נדבקים בקרונה וחווים את כל התסמינים ותופעות הלוואי הקלות והקשות כאחד.
  אבל היה ברור שזה יקרה מתישהו כי הוריאנטים משתנים
  והיות וזו פעם ראשונה שנתנו לבני אדם חיסון MRNA כשלהו, לא ידעו מה תהיה היעילות שלו לגבי וריאנטים חדשים.
  זה גם לא חיסון שבדקו לאורך זמן (שנה בקושי?) אז בעצם לא יודעים עליו הרבה

  אגב, הסיבה היחידה שמדינת ישראל הצליחה לקנות את החיסונים מחברת פייזר לפני כל העולם, זה בגלל שישראל היא המדינה היחידה שמשרד הבריאות שלה אישר את החיסון לפני מדינות האיחוד האירופאי וארה"ב.
  בגלל זה הכמות הראשונה של החיסונים הגיעה לישראל, לא בגלל יכולתיו של נתניהו.

  אהבתי

  • המשפט הזה שכתבת: 'אז בעצם לא יודעים עליו הרבה' מסכם בעיניי את הכול. לא יודעים כלום, אבל בטוחים במאת האחוזים. צריך הרבה אורך רוח וענווה.

   אהבתי

 9. ההפגנות נגד בנט הן כנראה של האנשים שבחרו בו מתוך הנחה שילך עם ביבי, וישיבה בממשלה עם מרץ נראית להם בגידה נוראה. אני מבינה אותם וזו בהחלט סיבה להפגנות. אלא שיש לי חברים שגרים בשכנות לרחוב ציפמן והרעש באמת בלתי נסבל. מילא מי שקנה דירה בירושלים בסמוך לדירת שרד של ראש ממשלה ציפו או היו צריכים לצפות להמולה מסביב לבניין, אבל תושבי רחוב ציפמן ברעננה באמת לא ציפו לדבר שכזה. ומרגיז אותי שביבי עדיין לא עזב את דירת השרד שלו, ואני חוששת שבנט מפחד להרגיז אותו כי הוא כבר מתכנן אפשרות לחבור איתו במקרה שהממשלה הזו תיפול.

  אהבתי

  • אני קוראת אצל בלוגרית שגרה ליד בלפור כבר הרבה שנים – עוד לפני שנתניהו נהיה ראש ממשלה – ומספרת על ימים עברו, שבהם, גם מבחינת סידורי הביטחון, היה שם הרבה יותר שקט ורגוע. מודה שהאופנה הזאת של הפגנה ליד בית מגוריו של מישהו היא לא לטעמי – בין אם הוא ראש ממשלה זה או אחר, או יועץ משפטי לממשלה, או נשיא בית משפט עליון. לכל האנשים האלה יש משרדים, אפשר להפגין שם. יש לי אמונה מיושנת שצריך להתחשב גם בבני משפחה ובשכנים. אני יודעת מה אומרים על זה – כבר אמרו לי מספיק, וכבר שמעתי כמה נורא הדבר שהסדר הציבורי חשוב לי יותר מהחופש להביע רגשות איפה שמתחשק – ובכל זאת כך אני מאמינה.
   נתניהו אמור לעזוב את בלפור ביום ראשון, כך נדמה לי, כך שגם הפרק הזה אמור להסתיים בקרוב. ואז יתחיל פרק חדש. מן הסתם הוא לא יהיה טוב בהרבה מקודמו.

   אהבתי

 10. הייתי בטוחה שתכתבי על האבסורד שבהקמת משרד בירוקרטי חדש בניסיון למגר את הבירוקרטיה (יש על זה פרק ב'כן, אדוני השר', אחד לאחד), אבל גם הטיפול בשליפות בקורונה מציג אבסורדים למכביר, ראויים בהחלט. מודה שאני שייכת לזן המאוד סקפטי שבטוח שמשחקים בנתונים כדי להשיג מטרות אחרות לגמרי מ'בריאות הציבור'. מספיק לראות איך הם משנים את המינוח (מחולים למאומתים למשל, או ממספרים באחוזים למספרים אבסולוטיים) כדי להבין שמשהו כאן מזייף.

  אהבתי

  • לאיזה משרד את מתכוונת? הפרויקטור של נתב"ג?
   גם אני מאוד סקפטית, אבל – כהרגלי – לא בטוחה בשום דבר:(
   יותר מכל, אני לא מצליחה להבין מה יכול להיות האינטרס של משרד הבריאות למסור נתונים מהונדסים, אם אכן יש לו אינטרס כזה. מה יוצא לו מזה? עוד יכולתי להבין את הטיעון שזה עבד טוב בשביל נתניהו, מה גם שהוא עצמו נוטה לא מעט להיסטריה – אבל עכשיו?
   מנגד, אני עוקבת בתשומת לב רבה אחרי דעות של ה'מתנגדים' – אנשים מקצוע מאוד מאוזנים, נבונים ומנוסים, כמו רעיה לייבוביץ ויואב יחזקאלי, שטוענים לכל אורך הדרך שמשרד הבריאות עושה שטויות – ופשוט לא יודעת איך לפרש את מה שהם אומרים. זו אחת התעלומות הגדולות של חיי…
   בלי קשר – כיף למצוא אותך כאן, בדף התגובות. אשמח לראותך שוב גם ברשימת הקריאה שלי 🙂

   אהבתי

סגור לתגובות.