לא נרגעת

לאחרונה עלה בדעתי שאני לא כותבת בבלוג כי אין לי מה לכתוב כי לא קורה לי שום דבר. זה די נכון בימי קורונה. קמים בבוקר, עובדים הרבה, דואגים הרבה, לא הולכים לשום מקום מעניין, לא מתכננים דברים נחמדים, לא רוקמים חלומות אופטימיים, ורק מתמלאים חרדות, הולכים לישון, ישנים או לא, קמים בבוקר, וחוזר חלילה.

אבל השבוע דווקא קרו דברים, חלקם נחמדים, והייתי בכל מיני מקומות, בכל מיני נסיבות (למשל: סידורים בתל אביב בעניין הפנסיה, ומפגש סיום לצוות החוג בעבודה, וכאלה), והיו לי שני ימי הולדת (אחד לפי תאריך לועזי ולמחרת לפי תאריך עברי), והיה אקשן. וגולת הכותרת הייתה הצהרת ראש הממשלה אתמול בערב. אז פתאום נהיה לי על מה לכתוב.

מאז אתמול בערב אני לא נרגעת. קודם כל הצהרות רוה"מ בשעה שמונה בערב עושות לי רע. אבל מעבר לזה, תוכן ההצהרה הבהיל אותי באמת, כי היא הייתה מוקדשת ברובה לדיבורים נגד מי שלא התחסנו נגד קורונה.

למען הסר ספק: אני התחסנתי. מסתמן שבקרוב ישלחו אותי לחיסון שלישי, ולמרות שזה ממש לא לטעמי, יש מצב שאציית – כי אני פחדנית מטבעי ורגילה לעשות מה שהרופאים אומרים שצריך (עם חיפופים קלים פה ושם, לא אכחיש). כל המעגלים הקרובים לי חוסנו. ולמרות זאת פה ושם אני יודעת על אנשים שלא התחסנו, מסיבות מגוונות, ומעולם לא עלה על דעתי להציק להם בעניין. לא שואלת, לא מטיפה מוסר. זה לא הסטייל שלי, ואני מקפידה לשחק במורה רק כשאני בתוך חדר הכיתה, ובדרך כלל מודעת לעובדה שאני לא בהכרח תמיד צודקת. וכשאני נמצאת בין אנשים, אני עוטה מסכה ומשתדלת לשמור על עצמי. ככה פשוט. אני מנסה לשמור על עצמי גם נגד מחלות אחרות (מסוגים שונים), ולגמרי יודעת שלא בטוח שאצליח. מתי שהוא משהו רע ישיג אותי. זה מדרך הטבע, וככה זה החיים: מלאי סכנות, וכמו שאומרת אחותי הגדולה, האלטרנטיבה לא הרבה יותר טובה.

פעמיים במהלך ימי הקורונה נפלה רוחי קשות עד מאוד: הפעם הראשונה הייתה כשממשלת ישראל סגרה את גבולות המדינה בפני ישראלים שמבקשים לחזור הביתה מחו"ל, והריצה אותם במשך שבועות ארוכים בכל מיני ארצות תבל, בין טופסולוגיה חסרת תוחלת ותקנות סותרות וועדות חריגים חמקמקות. בעיניי זו הייתה התגשמות כל הסיוטים, כשמדינה מפקירה את אזרחיה לגורלם מחוץ לגבולותיה. אני יכולה לקבל את הדרישה להיכנס לבידוד עם הכניסה – אפילו את כליאת החוזרים במלוניות אני יכולה לעכל. אבל סגירת השערים – לראשונה כמדומני מאז הספרים הלבנים של הבריטים – היא בלתי נתפסת בעיניי. כמו גם השלווה שבה זה התקבל כאן, למשל בקרב עיתונאים שבדרך כלל עולים על בריקדות בנוגע לכל פסיק שמצאו בדרך.

הפעם השנייה שבה נפלה רוחי ללא תקנה הייתה אתמול בערב, כשראש הממשלה עודד את האזרחים להציק למי שלא התחסנו, מפני שהם 'מסכנים את- / פוגעים בכולנו'. על זה אפשר לכתוב ספרים, ואני חושבת שגם היו מי שכתבו על זה. זה מחריד בעיניי, כולל העובדה שרוב העיתונאים שאני עוקבת אחריהם בטוויטר דווקא חשבו שזה רעיון מזהיר.

בזמנו היה צריך להזכיר לנתניהו השכם והערב שהוא ראש הממשלה של כולם – אפילו של ערבים, אפילו של יהודים שהחמיצו, רחמנא ליצלן, ואפילו של אזרחים שטסו לחו"ל (ברשות ובאישור!) ומבקשים לחזור הביתה למשפחות שלהם.

בחלומותיי הגרועים לא פיללתי שגם לראש הממשלה החדש, נפתלי בנט, יהיה צריך להזכיר שהוא ראש הממשלה של כולם: גם של מי שלא התחסנו. והם לא מסכנים את כולנו, הם בראש ובראשונה מסכנים את עצמם. במיוחד כשמתברר שיעילות החיסון בירידה (זה לא אני אמרתי, זה משרד הבריאות אומר), ושגם מחוסנים עלולים להידבק, וגרוע מזה – להדביק (וגם זה לא אני אמרתי, זה הם אמרו).

אז זהו, נפלה רוחי עד מאוד. מגיפות עושות דברים איומים לחברות אנושיות. אמרו את זה קודם, לפני, אבל זה לא משנה: בכל פעם שאני רואה את זה קורה שוב, אני נחרדת מחדש. ולא יכולה להירגע.

20 מחשבות על “לא נרגעת

 1. גם לי זה צרם מאד מאד. עצם ההצהרה בשמונה בערב, כמו אצלך, עשתה לי רע. וגם ההסתה. אין מילה אחרת אלא הסתה. הוא הולך בכיוון לא טוב ואם ימשיך ככה….אוף

  אהבתי

  • אני זוכרת איך כולם התלוננו על נתניהו שהוא מסית ציבורים זה נגד זה. עכשיו בנט עושה את זה, ולא נראה לי שזה מעורר התרגשות גדולה. אפשר להשתגע. כל הזמן דאגתי שהממשלה הזאת לא תחזיק מעמד. עכשיו שאני רואה איך ראש הממשלה מדבר, כבר לא אכפת לי: זה פשוט עוד מאותו הדבר, מה זה חשוב איך קוראים לזה.

   Liked by 1 person

 2. כל הנושא כאוב לי כי אני חושבת שיש בעיה בכל ההתנהלות של משרד הבריאות ושל כל ראשי הממשלה. אני נפגעתי קשות מהחיסונים. למרות שכבר אחרי החיסון הראשון התלוננתי, הרופאים שלחו אותי לעשות חיסון שני שהחמיר מאד את המצב שלי. הבעיה שהרופאים לא דיווחו על הפגיעה שלי מהחיסון. הקרדיולוג אמר שאני צריכה לדווח והוא לא התבקש לעשות זאת. איך אני אמורה לדווח? אין לי מושג. רופא המשפחה אמר שאני לא יכולה להוכיח שהבעיה מהחיסון. אני לא רוצה להוכיח, אני רק רוצה שידווחו, כדי שיהיה לאחר זמן מסה מספיקה שתוכל סטטיסטית לקשר בין החיסון לבעיות שקורות מהחיסון. זה לא קורה כי הם לא מדווחים. זו בעיה שנובעת ממשרד הבריאות שלא דואג לאפשרויות דיווח. כתוצאה מכך גם אמצעי התקשורת כמעט לא מדווחים על הבעיות.
  בשבוע שעבר כלתי המחוסנת נדבקה בקורונה. כפי שכתבת, כפי שדווח, היעילות של החיסון די נמוכה. החיסון לא פתר את הבעיות. אני לא רוצה להכנס להשערות וקונספירציות, אני רק אומרת שיש פה בעיה. לא היו לי ציפיות מבנט כי החוזים שנעשו עם פייזר כנראה תוקפם לא נגמר, הם חסויים לשלושים שנה, ומי שמעונין שימשיכו כנראה ידאג לכך שימשיכו.

  אהבתי

  • את צודקת: את לא צריכה להוכיח קשר לחיסון, את רק רוצה שידוּוח וייבדק בבוא העת (וזה בין כך ובין כך ייקח שנים, אבל אם הם לא מדווחים, אז מידע חשוב הולך לאיבוד).
   מה שאני לא מבינה הוא זה: איך יכול אדם הגון להכריח מישהו אחר לעשות משהו בניגוד לרצונו, כשהכול מתבסס על מידע שעדיין (מטבע הדברים) איננו שלם. אפשר להפציר, אפשר לנסות לשכנע, אפשר אפילו לדרוש הגבלות ולתבוע מילוי תנאים מסוימים לצורך כניסה לכאן ולשם. אבל להציק, להאשים, למרר את החיים? זה בלתי נתפס מבחינתי. מאוד, מאוד מדאיג.

   אהבתי

 3. מזל טוב עדה'לה יקרה.
  אני אמורה לזכור את תאריך הלידה שלך, כי הוא זהה לתאריך הלידה של בני השני. אשתדל להפנים.
  מזל שלא ציפיתי בחדשות אלא בסדרה וכך חסכתי מעצמי עגמת נפש ולרדות.
  יש ימים שאני מרגישה שדי, נמאס אני רוצה לצאת, לפגוש אנשים למרות שאין לי בעיה להיות בבית ולהעסיק את עצמי. לרוב אני אפילו מעדיפה זאת. אך לא ניתנת לי האופציה לבחור.
  בשבוע שעבר כבר איבדתי את זה לגמרי ויצאתי לטיול לירושלים, בשיא החום (שזה מעצמו הישג גדול בשבילי) נהניתי מאד ואגרתי קצת כוח לנפש.
  סופ"ש נעים מהנה.

  אהבתי

  • תודה רבה:)
   כשיוצאים קצת ומשנים אווירה, זה ממלא את המצברים לאיזה יום יומיים. אחר כך חוזר הדכדוך. למזלי מילאתי הרבה מצברים השבוע, אבל בנט אתמול הפך את הקערה על פיה.

   אהבתי

 4. לא שמעתי את כל ההצהרה ומהכותרות הבנתי שעיקר הסנקציות נגד הלא-מתחסנים זה שיצטרכו לממן בדיקות קורונה, מה שנראה לי לא נורא. אני מבין שהיה יותר מזה

  אהבתי

  • זה לא כל כך עניין הסנקציות – שאינן שונות בהרבה ממה שהיה כבר בעבר – אלא האופן שבו הוא דיבר על בערך מיליון אזרחים ('שמסכנים שמונה מיליון אחרים'). שמעתי שיש כבר מי שקוראים לזה 'נאום השיימינג'. אני לא יודעת אם שיימינג זה תיאור מדויק, אבל נראה לי לא ראוי שראש ממשלה ידבר ככה על חלק לא זניח מן האזרחים שלו.

   אהבתי

 5. קודם כל: מזל טוב ליום ההולדת!

  אני לא חסיד גדול של חיסונים. כך למשל, מדי שנה אני מסרב בעקשנות להתחסן נגד שפעת, למרות ניסיונות השכנוע והאזהרות.
  לקורונה רצתי להתחסן. היה ברור שהמחלה נוראית, שהמוות ממנה נורא ואיום. היה לי ברור, שאני בקבוצת סיכון. אז התחסנתי. פעמיים.
  להגיד לך שהייתי רגוע? ממש לא. אני חושש, שמעולם לא שימשה מדינה שלמה כ"בשר תותחים" לניסוי רפואי כמו ששימשו אזרחי מדינת ישראל. הסיבות למסע החיסונים הזה היו ברורות, כשבחלקן גם היה ברור (לי, לפחות), שלא רק טובת האזרחים עומדת לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות. היו מעורבים בזה המון כסף, המון מידע רפואי יקר ערך – וגם אינטרסים אישיים של ראש ממשלה עם כתב אישום שזמם לצאת למסע בחירות ונזקק לקלף מנצח.

  אז מה היה לנו? גם חיסון בטכנולוגיה חדשה שלא נוסתה מעולם, גם קיצור לוח הזמנים של תקופת הניסוי, גם תופעות לוואי שלא דווחו בזמן אמת, גם חוסר מידע בהמון נושאים (לכמה זמן החיסון יעיל? מה תופעות הלוואי לטווח ארוך? מה השפעת החיסון על ילדים? וכו').
  ולמרות הכל, רוב אזרחי ישראל התחסנו.

  למרות שהתחסנתי, שקלתי גם שלא להתחסן. הרי זו בהחלט אופציה, לאור מה שכתבתי זה עתה.
  כלומר, אני בהחלט חושב, שזכותו של אדם להחליט לגבי עצמו, לגבי זכותו על גופו שלו.
  אבל –
  כמו שאינני חושב, שזכותם של החרדים לערוך חתונות המוניות של נכדו של האדמו"ר בעיצומה של מגיפה – אני חושב שהזכות הזו של אדם על גופו איננה באה על חשבון הכלל. אני בהחלט חושב, שניתן למנוע מבלתי מחוסנים להשתתף באירועים המוניים, שבהם הם עלולים להדביק אחרים. אני בהחלט חושב, שניתן לדרוש מהם להמציא תוצאות בדיקה עדכנית. ואני גם חושב, שהבדיקה הזו צריכה להיות על חשבונם. גם בדיקות הקורונה ליוצאים לחו"ל – ועוד יותר מכך, לשבים מחו"ל – צריכות להיות על חשבון הטסים. וכן, אני בהחלט חושב, שניתן למנוע מאנשים לטוס לחו"ל "סתם כך", כי הם "חייבים" לצאת לנופש בזמן מגיפה עולמית. ואם הם כבר חוזרים מחו"ל – אז בידוד אמיתי, אפקטיבי, ומי שלא מציית להנחיות שיזָרק לכלא, מבחינתי. הרוב המחוסן יכול לדרוש כל מיני דברים מהמיעוט הבלתי מחוסן, דברים שימנעו פגיעה בבריאות הרוב.

  לגבי הממשלה החדשה:
  יש המון חריקות, המון דברים שלא עובדים כמו שצריך. המון אכזבה.
  מצד שני: הממשלה הזו כבר ביצעה את תפקידה החשוב ביותר: סוג של נס.
  ביבי כבר לא ראש ממשלה!
  לא רק שהוא לא ראש ממשלה, הוא גם לא "חליפי" ולא נעליים. הנאשם בפלילים יחד עם משפחתו המטורללת נאלץ לעזוב את בלפור – ונותק מרבות מעמדות הכח שלו. לדעתי האישית, הוא כבר "גמר את הסוס" ולא ישוב להיות ראש ממשלה.

  כדי לבצע את הנס הזה קמה קואליציה לא הגיונית ובלתי אפשרית. בנט, אלקין וגדעון סער – בקואליציה עם מנצור עבאס ומר"צ. הפערים גדולים מדי, אין התכנות ארוכת טווח לקואליציה כזו. אבל יש גם דבק מאד חזק: ביבי. ודבק נוסף: שום דבר טוב לא ממתין כרגע בבחירות נוספות לחלק מהשותפים. בנט, למרות שהוא ראש ממשלה מכהן, לא נתפס כמתאים לראשות הממשלה בסקרים. בעיני הימין הוא נתפס כבוגד, השמאל מעדיף את יאיר לפיד. בנט חייב לייצר לעצמו "בייס" חדש – אחרת יש סיכוי שבבחירות הבאות הוא יימחק. כנ"ל לגבי מנצור עבאס. רבים מהשותפים יהיו מוכנים לבלוע צפרדעים, בידיעה הברורה ששום דבר טוב לא ממתין להם מחוץ לקואליציה הזו.

  אני חושב, שאם היו מציעים לך קואליציה חורקת שכזו בזמן שביבי ישב לבטח על כיסאו – היית קונה אותה בשמחה. הזכרי בשמחה הזו – ואל לך לשקוע בדכדוך. אל תשכחי, סוג של נס אירע לנו!
  שבת שלום!

  אהבתי

  • אוקיי, אשתדל לא לשקוע בדכדוך…

   אפילו אשתדל להאמין לך שנתניהו כבר לא יחזור, למרות שאני לא בטוחה. לדעתי, גם עכשיו הוא זה שמושך בכל החוטים, והתחרות מולו היא שגרמה לבנט לדבר כפי שדיבר.

   אין לי ויכוח בעניין מימון הבדיקות וכדומה, שנראה לי שולי למדי. לא נראה לי אסון אם אנשים יממנו בעצמם את הבדיקות, ונראה לי ברור שבימי מגיפה מגבילים כניסה למקומות צפופים ודורשים אישורים על חיסונים או על בדיקות. אין בזה פסול. אבל זה עדיין לא מכשיר את נאום בנט ואת האופן שבו הוא (כמעט) עודד את רוב אזרחי המדינה לתקוף קבוצה מסוימת, גדולה מאוד, של בני אדם. אם נתניהו היה מדבר ככה, אמות הסיפים כבר היו רועדות.

   ותודה על איחולי יום ההולדת:)

   אהבתי

 6. עובדה: על פי חוק בריאות העם שנחקק בימי המנדט הבריטי ועדיין בתוקף בספר החוקים של מדינת ישראל – ניתן לכפות חיסונים על הפרט לשמירת בריאות הציבור (גם על הורים שמסרבים שילדיהם יקבלו כל חיסון שהוא. כך היה כשאת ואני היינו תלמידים בבית הספר).
  כיוון שממשלת בנט (בהשראת אנשי המקצוע במשרד הבריאות) ממליצה ללא מחוסנים להתחסן (ובצדק לדעתי), אבל לא מחייבת – אינני חושב שאני ושאר ציבור המחוסנים צריכים לממן בדיקות למסרבי החיסונים במסגרת הדרישות לתו הירוק. לא רוצים להתחסן? שישלמו לבדיקות על חשבונם ולא על חשבון כספי המיסים שמשלמים המחוסנים.
  אגב, הלא מחוסנים נדבקים יותר, חשופים למחלה קשה קטלנית יותר והכי חשוב – הם מהווים כר פורה להתרחשות מוטציות ופיתוח ווריאנטים חדשים קטלניים יותר. לכן, לא יהיה סוף לקורונה כל עוד לא תתחסן נגדה כל (!) אוכלוסיית העולם. כך מוגרה מהעולם מגיפת האבעבועות השחורות.

  אהבתי

  • בעניין מימון הבדיקות – ראה תגובתי למעלה, לקוץ.

   בעניין החוק הקיים: הם רוצים להפעיל את החוק הקיים? בבקשה, שיפעילו, ושיתמודדו עם התוצאות. לא רוצים להפעילו? אז שלא יסיתו ציבורים זה נגד זה. כולם טענו כאן תמיד שהסתה זה הסטייל של נתניהו – אז לא אמור להיות לה מקום בממשלת השינוי.

   בעניין התחסנות של כל העולם – הלוואי. זה נראה לי חלום מאוד רחוק ומאוד מאוד יקר. נדמה לי שאוכלוסיית העולם גדולה יותר וניידת הרבה יותר ממה שהייתה כשמוגרה מגיפת האבעבועות השחורות, ולחסן את כולם זה פרויקט שייקח הרבה שנים. עד אז כבר יידעו יותר על בטיחות החיסון, והפחד של אנשים מפניו יקטן בהרבה. על כן אין טעם לכנות אותם עכשיו בשמות ולקרוא לציבור להציק להם.

   באשר למידת ההגנה שהחיסון מציע – אני אשמח אם משרד הבריאות לא יוציא שלוש פעמים בשבוע דיווחים סותרים בעניין, הם רק מבלבלים ומרגיזים. שיבדקו היטב, ושיצאו בהצהרות כשיסיימו. עדיף לכולם. להגיד 'כנראה ירידה ל-40% הגנה מפני הדבקות, אבל אין לי מספיק נתונים כדי להיות בטוח' (שלא לדבר על הסמטוכה שעושים מזה בתקשורת כתבים שלא יודעים חשבון) זו שיטה רעה.

   אהבתי

 7. מזלטוב ושתהיה שנת בריאות והגשמות! שנה הרבה יותר מוצלחת משחלפה ולו רק בשל הקורונה והחוסרים הרבי שהיא המיטה עלינו.
  הזדהתי מאד עם הקושי כשסגרו את השערים בפני אזרחים שרצו לחזור לפה. ממש כמו בספר לבן. לכדת את זה (כדרכך) כל כך טוב.

  אהבתי

 8. הייתי בחופשה מיום חמישי שעבר עד היום בצהריים. לא קראתי ולא צפיתי בחדשות. כך שאין לי מושג קלוש מה הוא אמר ומי אמר מה ולמה.
  כן שמעתי היום על חיסון שלישי, והודעתי לגברתי – אני מתחסן. היא מסרבת. בעיה שלה.

  אהבתי

   • בת זוגי הסבירה לי באריכות, שיתכן והחיסון עכשיו ימנע ממני התחסנות בעוד חודש-חודשיים בחיסון המיועד ממש לדלתא. אני לא'כפת לי.
    עברתי את תקופת האיידס ללא פגע למרות פריצותי המינית דאז, אעבור גם את הקוביד למרות חיסון "מיושן". 😉

    אהבתי

 9. ברכות יומולדת מאוחרות ממני. לא הולכת להתווכח אתך על החיסון, אבל אני שמחתי מאד להתחסן ברגע שהיה מותר לקבוצת הגיל שלי – לגמרי מתוך אחריות כלפי אחרים, וכן אני יודעת שזה לא 100% מונע אבל זה בהחלט מקטין את הסיכוי שאדביק מישהו, מקטין כל כך שהמספרים כאן מראים ירידה למרות שהפסיקו את הסגר. אבל כל זמן שאין חובה חוקית, כמובן שזו בחירה שלך – וזה שיש לך חששות זה גם פקטור. אני אפילו לא עלה בדעתי לחשוש. (ולגמרי מסכימה שזה לא לעניין להסית את הציבור נגד אנשים שחוששים. אחד הדברים שממש מגעילים אותי בדיונים במדיה חברתית מאז שכל זה התחיל, זה איך שאנשים מדברים על אנשים שמגיבים בצורה שונה לקורונה – השנאה והלעג כלפי אנשים שמסרבים להתחסן ו/או ללבוש מסיכות, ואפילו שמחה לאיד כשהם חוטפים קורונה ומתים! זה ממש עושה לי רע. מאותה סיבה שאני בוחרת ללבוש מסיכה ולהתחסן: ואהבת לרעך כמוך.)

  אהבתי

  • כלומר, התחסנת רק למען אחרים, ולא למען הבריאות שלך?

   אני כמובן התחסנתי בשני החיסונים בראשונים, ויש לי תור השבוע לחיסון השלישי – אבל השלישי הזה דווקא לא מאוד מוצא חן בעיניי, כי ממה שהבנתי, אף אחד לא באמת יודע אם הוא יכול לעזור. זה נראה לי מין צעד חפוז ומבוהל שלא נבדק עד הסוף.

   כן, גם לי מאוד מפריע איך שמדברים במגפה הזאת על מי שבדעה אחרת. את הסירוב לעטות מסכה אני פחות מבינה, כי גם אם לא תועיל, היא לא באמת יכולה להזיק. אבל כשאנשים פוחדים מחיסונים אני דווקא כן מבינה. וגם חושבת שפחד הוא דבר לגיטימי, ושהסתה נגד מי שפוחד משיגה בדרך כלל תוצאות הפוכות ממה שהתכוונו.

   ובעיקר מפחיד לראות איך לחץ וחדרה מוציאים מבני אדם תגובות מאוד מכוערות ומרושעות. זה אולי הדבר הגרוע ביותר שהתקופה הזאת עושה לכולנו.

   ותודה:)

   אהבתי

 10. אני לא יכולה שלא לתהות ביני לבין עצמי איך האמירה של בנט שהשוותה את הלא מחוסנים לטרטריסטים שיורים נגיפי דלתא.
  גם בתקשורת התחילו לעשות עליהום נגד מי שלא התחסן
  זה מזכיר את מה שהיה בגל הראשון של החיסונים איך כולם תקפו את מי שבחר לא להתחסן.

  אהבתי

סגור לתגובות.