חוכמת הנסתר

היום הייתה לי נחת רוח אמיתית כשקראתי בעיתון 'הארץ' את מאמרו של יוסי קליין ('הם לא יודעים כלום'). צחקתי כל כך הרבה עד שרוחי ממש התעודדה (וזה לא קורה לי הרבה בימי קורונה, בטח לא כתוצאה מקריאת מאמרים ב'הארץ').

יוסי קליין כותב שם על המומחים והפרשנים והעיתונאים בתקשורת, שמשגעים אותנו מבוקר ועד ערב בעניין הקורונה (הנ"ל זה ניסוח שלי, לא שלו). להלן כמה ציטוטים שקיבצתי, שמצאו חן בעיניי במיוחד:

"תראו לי מומחה אחד, לא חשוב מאיזה תחום, שמקבל הזמנה להופיע בתוכנית בוקר ואומר לתחקירן: מצטער, אני אומנם מומחה, אבל על הנושא הזה אני באמת לא יודע כלום, אז תודה, סליחה ושלום. … רוב המומחים, לענייני לא-חשוב-מה, מסתרקים, מתאפרים ולובשים את החולצה הכי יפה שלהם ואומרים בטלוויזיה בחשיבות גדולה (הם מומחים, לא?) את מה שהם לא יודעים, או משערים שהם יודעים, או שנדמה להם שהם יודעים כי פעם ידעו. מה שהם יודעים כבר לא רלוונטי, כי הם לא שותפים בקבלת ההחלטות ולא יושבים בוועדות, והמידע שיש להם הוא המידע שיש לי ולך מהעיתונים, מהרשת ומהחברים בקפה. …

הם [המומחים] לא יודעים כלום ומעמידים פנים שהם יודעים הכול. ייתכן שדווקא שם, בוועדת הקורונה, הם אומרים זה לזה: חבר'ה, בינינו? הרי אין לנו מושג מה לעשות, אבל אסור שיידעו. …

ואז הם פונים לסטטיסטיקה, שהיא מפלטו של מי שלא יודע. הם מתאמצים לשכנע את הקורונה להתיישר לפי המספרים שלהם. … חמושים בסטטיסטיקה הם חותרים אל חוף מבטחים, אל העולם שהם מכירים … ורגע! למה לא סגר? הרי בסגר הם מבינים.

על השאלות הקטנות שלפני הסגר הם מדלגים. הם לא עונים על השאלה, מה ההבדל בין חולה קשה למונשם, …. ומה סודי כל כך בהסכם של פייזר. ומה עם מכונות ההנשמה, שטובי בנינו סילקו מתחת לאפם של אויבינו? …

הם לא יודעים וגם אנחנו לא. אנחנו סומכים על העיתונות, או בשמה המעודכן 'התקשורת'. ובכן, גם היא לא יודעת כלום, אבל זה אף פעם לא הפריע לה להתבטא בנחרצות. היא עמוק בפנים, היא לא מהאו"ם, נדב אייל בעד וערד ניר נגד. הם לא יודעים יותר מכם, אבל להם יש 'מקורות'. גם המקורות לא יודעים הרבה, אבל אי ידיעה אף פעם לא סתמה אצלנו אפילו פה אחד. ותזכרו: יש להם שש שעות ניוז למלא [קריאת ביניים: רק שש?? לדעתי, הרבה יותר] – כל כך הרבה זמן וכל כך מעט תוכן. …

אנחנו לא יודעים, וזה משגע אותנו. … כשאף אחד לא יודע כלום, עובר הוויכוח למקומות שבהם כולם יודעים הכול, למקומות של שנאה והסתה. בשנאה אנחנו מבינים. תנו לנו ונראה לכם מה עושים בה. …

כשאין מידע, הנטייה היא להפוך בעיה פרטית ללאומית: שאחרים יחליטו בשבילי. אבל אני לא מתכוון שיחליטו עבורי. למומחים אני לא מאמין, גם לא לפרשנים. אז איך אחליט? אני שומע את המתנגדים, מקשיב לתומכים, מבקש המלצות וקשוב לאזהרות. אבחר להתחסן (או שלא) כמו שאבחר סדרה בנטפליקס."

כמה הערות שלי על הנ"ל:

 1. נראה לי שערד ניר דווקא כן מבין קצת יותר מעיתונאים אחרים, בזכות העובדה שהוא לפחות למד רפואה (וטרינריה, נדמה לי), מה שאומר שלפחות הוא מבין את המונחים שהוא משתמש בהם. או שלא. ויש פה ושם גם מומחים שמתבטאים בענווה הראויה. אבל הם לא רבים.
 2. גם אני החלטתי בערך כמו שבוחרים סדרה בנטפליקס: אתמול הלכתי והתחסנתי בחיסון שלישי. כולם הולכים, כולם רואים, אז גם אני. אם לא יועיל, לפחות לא יזיק (בשאיפה). עבר בשלום (בינתיים).
 3. ראש המשפחה, לעומתי, יבחר כנראה לצפות בסדרה אחרת. לפחות לעת עתה.
 4. מסקנה: יפה ענווה לחכמים, וגם לטיפשים אינה מכוערת. בקיצור, לכולנו.

32 מחשבות על “חוכמת הנסתר

 1. לדעתי זה חלק מהאינפלציה באמצעי התקשורת – יש יותר מדי כאלה והם כולם מחפשים מומחים שיברברו באולפן – לא באמת חשוב מה יגידו כל עוד יביאו רייטינג.

  מקווה שלא יהיו לך תופעות לוואי רציניות לחיסון. בריאות לכולם

  Liked by 1 person

 2. יש כשל לוגי בפתיחת דבריו של יוסי קליין, מפני שמדרך הטבע אנחנו רואים בטלוויזיה רק את המומחים שהסכימו להופיע באולפן, ולא את אלה שסירבו (מקרה הפוך של הבדיחה על המורה שצועקת על מעט התלמידים שהגיעו לכיתה, בגלל שהרוב לא הגיעו…) צריך להוסיף, שגם בין המומחים שמופיעים, יש כאלה שמודים שרב הנסתר על הגלוי. ובאמת, הסיפור בה"א הידיעה של הקורונה, היא העובדה שמדובר במחלה חדשה ולא מוכרת די הצורך. איתרע גורלנו ההיסטורי לחיות בעיתוי נדיר שבו מופיעה מחלה כזו.

  Liked by 1 person

  • זה לא הכשל הלוגי היחיד במאמר, ואף על פי כן השתעשעתי ממנו.
   אכן לא יודעים הרבה. רק חבל שלא מסיקים מזה את המסקנה המתבקשת: זהירות וענווה.

   Liked by 1 person

 3. אני לא יודע אם את רואה ריאליטי בטלוויזיה (בכל זאת, קוראת "הארץ"…) – אבל אני כן צופה, מדי פעם (וקורא "ידיעות אחרונות", כן?). יש את "חתונה ממבט ראשון", שאישתי ואני דווקא כן צופים בה. לגבי הפרק ששודר אמש, הפרומואים זעקו "הפרידה המפתיעה".
  עכשיו, היתה שם איזושהי פרידה ממשמשת ובאה, שהיתה כתובה על הקיר באותיות של קידוש לבנה. עד כדי כך, שחשבתי לעצמי "אולי זוג אחר ייפרד?". בכל זאת, "מפתיעה" הפרידה הזו…
  לא דובים ולא יער. הזוג הצפוי הוא הזוג שנפרד. הכי צפוי בעולם.
  למה אני מספר לך את כל הסיפור הזה? כי זו מהות התקשורת היום: ליצור באז, ליצור רייטינג. הרייטינג מיתָרגם לכסף, כשלא ברור לי על סמך מה. באמת. לפעמים אני חושב, מי צופה בפרסומות בטלוויזיה? אני מיד מעביר ערוץ. אבל יש היום כל כך הרבה מעבר לכך: אנשים עוברים למחשב, לסלולארי, לסידרה ב"נטפליקס", להמון הסחות דעת אחרות. גם אם אני מתויג כצופה "חתונה ממבט ראשון" – אני ממש לא שָם בפירסומות.
  אבל סתם נסחפתי.
  מה שרציתי להגיד, זה שלתקשורת מאד חשוב הרייטינג – והיא חייבת ליצור עניין.
  היא חייבת ליצור עניין, גם במקומות שהיא לא באמת מסוגלת ליצור עניין. אז אנשים מדברים בטלוויזיה כשאין להם באמת מה להגיד. הם לועסים שוב ושוב, מעלים גירה, את כל מה שכבר נאמר אין ספור פעמים.
  אבל, צריך לזכור, הבחירה היא שלנו. יש לא מעט מגיבים בבלוגיה, שטוענים "אנחנו לא רואים חדשות". וזה בהחלט פיתרון שניתן לנקוט בו. מתקדמים במיוחד יכולים גם לוותר על המנוי ל"הארץ"… 🙂
  אה, ואני טרם התחסנתי במנה השלישית. לא יודע מה יקרה בסוף: אולי אחסה תחת ב"חיסון העדר" של בני ה – 40 ומעלה שיתחסנו? אמרתי לא מזמן לאישתי: זה החיסון הראשון בעולם, שאנשים שחוסנו בו פעמיים – נדרשים ללכת עם מסיכות! היי, זה לא סותר את המהות של "חיסון"?
  שבת שלום!

  Liked by 1 person

  • את חתונה ממבט ראשון אני לא רואה, אבל מכירה את זה שהם יוצרים ציפיות מוגזמות ובסוף לא קורה כלום. כבר שנים שהילד שלי אומר לי, אני לא מבין למה את צופה בכל החדשות האלה – הדבר היחידי שהם מעוניינים בו הוא להרגיז אותך: ככה הם מתפרנסים. וככל שחולף הזמן, אני משתכנעת שהוא די צודק.
   אשר לחיסון – עוד לא אומרים את זה בפה מלא, אבל מסתמן שהוא פחות מוצלח ממה שקיווינו. יש מצב שהוא עדיין יותר יעיל מחיסון שפעת, למשל, אבל היו לנו ציפיות כל כך גבוהות, שנפלנו עכשיו בחבטה כואבת מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. לא יודעת אם כדאי חיסון שלישי או לא, אבל אני קצת יותר רגועה מאז שהתחסנתי, כי אי הוודאות מרטה את עצביי.
   שבת טובה!

   Liked by 1 person

 4. בדיוק בדרך לבית החולים הבוקר שמעתי את המאמר הזה ברדיו. אפי טריגר קרא אותו מילה במילה בשם אומרו. גם אני חייכתי לעצמי
  ברכות על ההתחסנות שלך ומאחלת שלא תסבלי תופעות לוואי קשות מדי. בהצלחה לראש המשפחה עם הבחירה שלו….מקווה שבסוף גם הוא יחליט להתחסן. מאחלת בעיקר הרבה בריאות ורוגע כמה שאפשר

  Liked by 1 person

  • תופעות הלוואי המידיות כנראה עוברות בשלום, כבר עברו כמעט 36 שעות מאז שהתחסנתי. מה יהיה בעתיד – אלוהים גדול.
   תודה על האיחולים, וגם אני לך, כמובן:)

   Liked by 1 person

 5. בת זוגי הסבירה לי לעומק מדוע היא לא תתחסן, לבסוף נכנעה וקבעה לעצמה תור לחיסון.
  ערד ניר, בשנה שעברה היה המגדלור של בת זוגי, שהתמכרה כליל לאקטואלית קורונה, והשאירה אותי בחדר העבודה עם הטלוויזיה שלא מחוברת לנטפליקס 🙂

  Liked by 1 person

  • אני חושבת שיש לא מעטים שמסבירים קודם מדוע לא, ואחר כך כן הולכים להתחסן. זה די טבעי ואנושי, בעצם:)
   ערד ניר נשמע פחות היסטרי ופחות בור מעיתונאים רבים אחרים. האם הוא גם צודק – ימים יגידו. אבל מעניין לשמוע הסברים פחות מיינסטרימיים – גם משום שהמדע לא באמת קשור למיינסטרים, וגם משום שכששרויים בעלטה, צריך לחפש בכל הכיוונים.

   Liked by 1 person

 6. הקורונה אינה מתחשבת ממה שחושבים או לא חושבים או מדמיינים עליה. גם לא בפוליטיקאים ואנשי תקשורת מנופחי אגו או שבויי נרטיבים, וגם לא משלל "מומחים" שבמקום לעבוד עוברים מאולפן לאולפן ומפאנל לפאנל. והטבע האנושי הוא שכל אחת ואחד בוחרים ב"רב" שמתאים לאמונתם ולא בהכרח בהתאם למציאות כהוויתה.
  אז אולי כדאי להצמד לעיקר. והוא ההתבטאות של הפנדמיה והאבולוציה שלה. ולא בותפל הקשור "לתופעות הלוואי" של הברברת התקשורתית. כי ההתמקדות ב"תופעות הלוואי" האלה היא בעצם סוג של אסקפיזם מהחרדה ו/או הכחשתה.
  למרות שיעילות החיסון של פייזר ירדה מרמה של 90+ אחוז לכ- 40%, גם זוגתי ואני התחסנו בחיסון שלישיי לו היו ה- 1.1 מיליון הסרבנים פחות דבילים ומתחסנים בחיסון הראשון (ובהתחשב בכישלון אכיפת הריחוק החברתי לגווניה בקרב הציבור), המצב בהחלט יכול היה להיות כיום לגמרי אחרת.
  ואם רמת החרדה אינה מספיקה, אוסיף עליה – הווריאנט קאפא ( הכינוי שלי לקולומביאני) כבר הופץ והוא כפי הנראה כבר כאן גם אצלנו. וממחקר ראשוני, הוא עמיד כנראה לחלוטין לחיסון של פייזר. אבל זה מה שקורה כשהאבולוציה של הנגיף מהירה יותר מקצב ההתחסנות של האוכלוסיה או מהענות של כולם להתחסן.
  אני מקווה כשאולי עוד מעט, כשיוצפו בתי החולים – הלא מחוסנים החולים "לא יזכו לחמלה" (כדברי רופאה בכירה ממחלקת קורונה שהתבטאה כך אתמול בתקשורת) וימצאו את מקומם מאושפזים בחנייה של בתי החולים ויתקלו במחסור זמינות של מכשירי אקמו (מחסור שכבר קיים בבתי חולים רבים). לי לפחות לא תהייה חמלה עליהם. כל אחד אוכל את התבשיל שלו. רק חבל שעל התבשיל שלהם יהיו השלכות מצערות על כולם.
  מצטער אם דבריי אלה מוסיפים לרמת החרדה. אבל את הקורונה עצמה החרדה (או הדיבור עליה) – בוודאי אינה מעניינת. אלא אך ורק עד כמה עוזר לה הציבור להתפשט (באופן אקטיבי או פסיבי).
  באיחולי המשך בריאות טובה לך ולמשפחתך.

  Liked by 2 אנשים

  • בעניין הרופאה שכתבה בפייסבוק: אם היא הגיעה למצב שהיא כותבת דבר כזה, אני חושבת שהיא זקוקה לעזרה. ואני כותבת את זה בלי שמץ של לעג: צריך לעזור לה. כללית, לא נראה לי נכון שרופאים יתבטאו כך בציבור, ובכלל לא כל מחשבה שנובטת במוחנו צריכה להיתרגם מיד לפוסט ברשת החברתית.

   בעניין הסלקציה המוצעת – אני לא בעד, אבל לא שואלים אותי. למיטב הבנתי המוגבלת, מערכת הבריאות צריכה לטפל קודם במי שמצבו יותר חמור, בלי לשאול הרבה שאלות מסביב. זה נכון לקורונה, זה נכון למי שיש לו הרבה שומנים בדם בגלל תזונה חסרת אחריות בעברו, זה נכון למי שבעצמו אשם בתאונת דרכים חמורה, זה נכון גם לחיילי אויב פצועים שנפלו בשבי.

   בעניין המוטציות – כל זמן שרוב העולם בכלל לא מחוסן, כולל הפלסטינים מסביבנו, אני לא רואה איך אפשר למנוע התפתחות מוטציות. אבל זאת רק אני, ואני בהחלט לא רופאה.

   תודה על איחולי הבריאות

   אהבתי

 7. נהניתי לקרוא את הפוסט ואת התגובות, מאוד מעניין. גם אני די הפסקתי לראות חדשות (אולי פעם בשבוע, וגם אז מכבה אחרי כמה דקות כי מיציתי). פעם ראיתי כל הזמן, אבל די, נמאס, מוצה. קשקשת מוגזמת ומיותרת. מסתכלת על הכותרת בוואינט פעם בכמה זמן, וזהו.
  בהצלחה עם החיסון השלישי! יופי שבינתיים ההרגשה בסדר. נקווה לבשורות טובות ובריאות לכולנו (לפחות שהקורונה תתמקד באנשים חרא שעדיף שייעלמו מהעולם!).

  אהבתי

  • תודה בכל הסעיפים, אכן מרגישה בסדר. נראה שחלף ללא תופעות מיוחדות בטווח הקצר. אשר לטווח הארוך – יש מספיק זמן לדאוג בעניינו מאוחר יותר:)

   אהבתי

 8. המומחים מטעם עצמם, נשענים על מומחים אחרים מטעם עצמם וכן הלאה.
  לטעמי אם היו סוגרים את שדה התעופה היו חוסכים הרבה כאב ראש (המומחית מטעם עצמה, מותר לי, לא?)

  אהבתי

 9. אז את מבינה שאני לא מסכים איתך:
  א. אין לי חמלה כלפי אידיוטים (!) שמסרבים להתחסן, המפיצים את המגיפה ומהווים פוטנציאל מסוכן לעומס יתר מיותר על מערכת הבריאות. צר לי.
  ב. בענייני מגיפה – דמוקרטיה חייבת להגן על עצמה – סנקציות ועונשים על מפירי בידוד, מיפרי כללי ריחוק חברתי וכן- על סרבני החיסון (כפי שמתקיים בחלק מהמדינות הדמוקרטיות באירופה). ומי שמסרב להתחסן (ללא סיבה רפואית) שישלם על חשבונו על בדיקות PCR כל יום, אלא אם הוא מתכוון להתבודד בביתו או באי בודד. הציבור המחוסן אינו צריך לממן את "האידיאולוגיה " שלהם.
  ג. אין דינו של מי שלא שומר על בריאותו בענייני לחץ דם, סוכרת, השמנה וכו', כדינו של סרבן חיסון המסכן את האחרים !
  ד. לפני שבאים בטענות על הממשלה והתקשורת, על הציבור לבוא בטענות על עצמו והתנהגותו.
  ה. כשאני מדבר על הציבור, אינני מכליל כמובן, אבל מדובר בנתח רציני.

  ולגבי הרופאה, היא הופיעה בטלוויזיה והסבירה שהיא שקלה את תגובתה בפייסבוק במשך 3 שבועות ולכן אין מדובר מבחינתה בשלוף ,אלא במחשבה תחילה: "אין חמלה" אינו שווה "לחוסר טיפול רפואי". כפי שבוודאי ידוע לך יש מעבר לטיפול רפואי נאות ביחסי רופא מטופל. וזו כוונתה. ואגב, אישפוז בחניות בתי החולים ומחסור באקמו עשוי להיות המצב בעתיד הלא רחוק אם הברדק ימשך.
  ושוב סליחה על "ההפחדה". הבעיה שאלה הצריכים לפחד אינם מפחדים עד ש…

  אהבתי

  • ועוד דבר. לפי חוק בריאות העם שהוא עדיין בתוקף בספר החוקים שלנו מימי המנדט הבריטי, חלה חובת חיסון. על פי החוק, על סרבן חיסון יוטל חודש מאסר וקנס בסך 5 ליש"ט. ועם הצמדה להיום מדובר בשווה ערך משכורת חודשית ממוצעת שהייתה כ- 2 ליש"ט.

   אהבתי

  • אני באמת תוהה: האם בין שני הקצוות של הסקאלה הקשורה ביחס לבני אדם – מצד אחד חמלה שהיא אפילו 'מעבר לטיפול רפואי נאות' , מצד שני האשמות וכינויי גנאי וכמעט שמחה לאיד במקרה שהמסרבים להתחסן יחלו קשה או ימותו – האם בין שני הקצוות האלה אין שום אופציות אחרות?
   כי הערב בחדשות ערוץ 2 תועד מפגש בין חמישה מסרבים כאלה לבין רופא שאת שמו שכחתי (ההוא מ'מחוסגן'), והוא הקשיב בסבלנות לטיעונים ולפחדים שלהם, וענה כל כך יפה וחכם, שחשבתי שלרבים מאיתנו יש הרבה מה ללמוד ממנו.

   אשר לחוק בריאות העם ולעונש המאסר – בבקשה. שינסו להכניס מיליון (או אפילו רק חצי מיליון) לבית הסוהר. משעמם לא יהיה פה.

   אהבתי

   • לא מדובר בשמחה לאיד אלא בפרקטיקה הקשורה ביכולות הבכלה של מערכת הבריאות ובמקרה שאין ברירה, תעדוף בטיפול במחוסנים – כי בהם הטיפול קצר ויעיל יותר ופחות ברכה לבטלה מאשר בחולים קשים מאוד שאינם מחוסנים (וכאשר במציאות יש מחסור במיטות וצוות מטפל). הנה כבר מדברים על הפנייה של חולים קשים לטיפול בית בחסות קופות החולים. האם טיפול כזה לדעתך בכלל בר השוואה לטיפול של צוות מיומן במחלקות קורונה?
    את גם אולי אינך מודעת לתופעה (הלא נדירה בכלל) על רופאים שזורקים מעשנים חולי סוכרת ומחלות כרוניות קשות כשהם מגיעים לטיפול פרטי. מדוע זה מקובל על הציבור? תאמרי שזה אולי כך רק ברפואה פרטית ולא ברפואה ציבורית. אז זהו שזה לא כך במציאות.
    מי שמזלזל זוכה לפחות אהדה של הרופאים. והרופאים הם בני אדם. האם את היית מסוגלת לטפל באופן יעיל כאשר את מתה מלחץ עבודה ומעייפות של משמרת בת 48 שעות עם לבוש מיגון בבד? האם את חושבת שבמצב כזה סרבני חיסונים אידיאולוגים היו יכולים לזכות באהדה שלך?

    אני מבטיח לך שאם היו ננקטות סנקציות כבדות, מרבית המיליון היו מתחסנים! בילדותנו לא היה דבר כזה שהורים התנגדו לחיסונים. אחות בית הספר הייתה מחסנת את מרבית הילדים בכיתה. הייתה מגיעה לסבב ב' כדי לחסן את הילדים שנעדרו במועד הראשון. ואת הילדים שפחדו היו מזמנים למרפאה של אחות בית הספר, שם הייתה נוכחת אחות נוספת מהמערכת שגויסה ושתפקידה היה לאחוז ולרסן ילדים משתוללים. לא קרה שום דבר ל"נפש הרכה" שלהם. מספרם התמעט מחיסון לחיסון והם לא אושפזו בשל כך במוסדות לחולי נפש 🙂

    בשירות הצבאי שלי הייתה מגיפת צהבת שבה טבח חולה אחד הדביק כשליש גדוד קרבי (ההשלכה – הורדת פרופיל ל-24 למשך 3 חודשים ואח"כ צורך התייצבות בוועדה רפואית). כפראמדיק היה עלי לחסן את כל החיילים הבריאים בגדוד. קצין בכיר אחד פחד להתחסן וברח. לא הייתה לי ברירה אלא לגייס חייל אחד ויחד ריתקנו את הקצין לקרקע בעוד אני מחסנו. כאמור, כשמדובר בבריאות הציבור במגפה, אין מקום לדמוקרטיה! הצבא מבין את זה ויש לו אמצעי אכיפה!

    עוד בכנסת הקודמת קודמה חקיקה (כמדומני בקריאה ראשונה) לחובת חיסון ילדים כתנאי ללימודים בגני ילדים ובבתי ספר. הגיע לדעתי הזמן להשלים אותה. כשהבלתי מתחסנים מסכנים את הציבור, אין מקום להתייפיפות נפש בטיעונים מפוקפקים של הורים כגון שחיסונים גורמים לאוטיזם ושאר המצאות שלא היו ולא נבראו.
    עכשיו תאמרי לי, כמה את חושבת שיתחסנו מהמיליון בעקבות השיחה בטלוויזיה עם אותו רופא שציינת וכמה ימשיכו לדבוק בפייק ניוז המופץ ברשתות החברתיות על ידי סרבני החיסונים?

    אהבתי

    • אני לא אתווכח איתך בענייני טיפול רפואי שבהם אני לא מבינה. רק כמה הערות:

     1. בחיי הארוכים נתקלתי לא פעם ברופאים חסרי אהדה או חמלה. זה היה הרבה לפני הקורונה, ולא נגרם בגלל שלא שמרתי על עצמי מספיק לבל אחלה. פשוט – יש אנשים כאלה, בכל המקצועות. יש בהחלט הרבה רופאים נהדרים וחומלים – ויש גם אחרים. כשאני רואה באילו תנאים קשים הם עובדים בבתי החולים (אפילו בימים 'רגילים'), אני נמנעת מלצאת בהאשמות. אבל בגדול אני חושבת שרופאים, כמו כל אדם אחר בכל מקצוע אחר, צריכים לעשות כמיטב יכולתם. הם לא יכולים לעשות מעבר ליכולות שלהם, ואת מי שאינם יכולים להציל (וזה קורה הרבה, בכל מיני מחלות) – הם לא יצילו. אני חוזרת על דעתי שמי שמגיעים למצב הנפשי שתואר בפוסט המפורסם ההוא של הרופאה, צריכים לקבל עזרה. למרבה הצער, לא הציבור הוא שיכול לעזור להם, אלא מי שממונים על מערכת הבריאות.

     2. כבר בדקו את זה כמה פעמים, והמסקנה שהגיעו אליה היא שסרבני חיסונים אידיאולוגיים הם די מיעוט. הם נמצאים בכל העולם, לא מאתמול, ובצרפת ובגרמניה, למשל, הם גורמים נזקים הרבה יותר משמעותיים מאשר כאן. לדעתי אותם אין טעם לנסות לשכנע – אבל אני חוששת שהם לא ישנו את דעתם גם אם תשליך אותם לכלא (להפך). השאר (שזה הרוב) בכלל אינם סרבני חיסונים – הם פשוט פוחדים, מסיבות שונות (ולאו דווקא מושפעים תמיד מפייק ניוז). חייבים להודות שהמהירות שבה ההמלצות הרפואיות משתנות חדשות לבקרים בשנה האחרונה איננה מעוררת אמון. אם אתה חושב שאתה יכול לפתור פחד על ידי תוספת הפחדה – כבר אמרתי לך: בבקשה, תנסה. אבל אני לא אצטרף למאמציך, לא אקרא להם בשמות, ולא אכתוב עליהם את הדברים האיומים שאני רואה שאנשים שנחשבים משכילים ותרבותיים כותבים עליהם ברשתות החברתיות.

     3. הזיכרון שלי כנראה כבר לא מה שהיה פעם, אבל במעומעם אני זוכרת שכשחיסנו בבית הספר היה צריך להביא אישור בכתב מן ההורים, ובוודאי שהיה צריך שההורים ישלחו עם הילד פנקס חיסונים. בלעדיו אף אחד לא חוסן. ואני גם זוכרת שהיו הורים שדרשו שלא יחסנו את הילד בלי שהם עצמם יגיעו להיות איתו בזמן החיסון. ייתכן שהיו גם מתנגדים – אינני זוכרת. נכון שבעולם החדש יש יותר התעניינות ברצונות של הפרט, והרשתות החברתיות יוצרות סביב זה מחול שדים אינסופי. זה לא תמיד טוב, אבל זה מה שיש, ולא בטוח שהאלטרנטיבה עדיפה.

     4. למיטב ידיעתי – וכבר דובר על זה בבלוג הזה בפוסטים קודמים – ההתנגדות של חלק ממערכת החינוך לאפשרות של חיסונים בבית הספר היא, שילדים שהוריהם לא יאשרו זאת יסבלו מלחץ חברתי קשה. כשאתה רואה את הלחץ החברתי שמופעל כאן על מבוגרים (אפילו על ידי ראש הממשלה, לא פחות!), אתה יכול לשער מה עלול להשתולל בהקשר הזה בבתי הספר. אני לא יודעת מה ההבנה של רופאים בענייני לחץ חברתי, אבל יכולה להבטיח לך שאנשי חינוך יודעים על זה לא מעט. אז שרת החינוך אומרת את דעתה בעניין, וארגוני המורים אומרים גם, ומנגד משרד האוצר מבהיר את עמדתו (למשל, שזה יותר זול), ומשרד הרווחה יאמר, למשל, שעל ידי חיסון בבית הספר יכולים להגיע גם לילדים שהוריהם מזניחים את נושא החיסונים שלהם, מסיבות שונות, וכך הלאה. ובסוף ישקללו את כל הדעות ויקבלו החלטה, ואולי יחליטו לא להתחשב במה ששרת החינוך דורשת, וזה בסדר: אולי יש נימוקים מנוגדים שהם כבדי משקל יותר. אבל זכותה להשמיע את דעתה, ובניגוד להרבה מקודמיה במשרד, היא גם יודעת על מה היא מדברת, וההאשמות שמשמיעים נגדה בעניין זה הן מחוצפות.

     5. אינני יודעת כמה אנשים שפוחדים מחיסונים יושפעו מהכתבה של אתמול בערב בערוץ 12. השאלה הגדולה היא, כמה יושפעו מדיבורי ההפחדה והכפייה. אינני יודעת. אני רק יכולה לומר לך את תחושתי: מה שכתבה הרופאה ההיא בפייסבוק ישכנע בעיקר את המשוכנעים, ויפחיד עוד יותר את הפוחדים מקורונה (אלה שכבר התחסנו בשלושה חיסונים, מקפידים על מסכה כפולה ובכלל כמעט לא יוצאים מהבית). החרדה הנוספת לא תוסיף הרבה לבריאותם, משום בחינה. איך לשכנע אנשים שפוחדים להתחסן זו שאלה חינוכית, לא רפואית, והתפיסה שמה שלא הולך בכוח ילך בעוד יותר כוח היא מעניינת, אבל לא תמיד מוצלחת.

     אהבתי

     • אינני זוכר מה היתה הפרוצדורה המדוייקת. אבל אני זוכר שימי החיסונים בבית הספר תמיד כיכבו גבוה ברשימת הפחדים שלי, בכל מה שקשור לבית הספר. פשוט חייתי בפחד מאותו הרגע שבו האחות תופיע לפתע, ללא שום התראה, בפתח הכיתה.
      לא זוכר שום אישורים מההורים, ליווי של ההורים, או שאר ירקות.
      רק זוכר את הפחד. פחד אמיתי מאד, גדול מאד – ללא שום פרופורציה לדקירת המחט.

      אהבתי

     • אגב, ברוב המקרים ביקור האחות בכיתה לא היה כדי לחסן – אלא כדי לבדוק הימצאות כינים בראשי התלמידים. אני זוכר מין מקלות זכוכית כאלו, עם כדורית בקצה, ששימשו להעברת השערות מצד לצד…
      מזה, כמובן, לא פחדתי בכלל. אבל איזה פחד זה היה, עד שהתבררה הסיבה לביקור האחות בכיתה באותו היום…

      אהבתי

      • כן, זה באמת היה מפחיד מאד, גם אני זוכרת. ילדים פוחדים מחיסונים. למרבה המזל, הם לא פוחדים מחיסוני קורונה יותר ממה שהם פוחדים מחיסונים בכלל.

       אהבתי

 10. חלק מהעניין זו ההסתרה של הממשלה הנוכחית והקודמת של ההסכמים עם פייזר.
  אם היו פותחים את ההסכמים ולא עוסקים בהסתרה יכול מאוד להיות שזה היה גורם לחלק מהאוכלוסיה שלא התחסנה כן ללכת להתחסן.
  דבר נוסף זה ההתעלמות מתופעות הלוואי שיש לחיסון, שמשפיעות על אחוז מסויים מהאוכלוסיה. מי שאין לו תופעות לוואי לא יבין זאת, מי שאיכות חייו או חייו נהרסו כתוצאה מהחיסון חייו לא יחזרו להיות אותו הדבר לעולם.

  אהבתי

  • אני לא יודעת אם הם מתעלמים, אבל הם לא מסבירים את זה מספיק, וזה משאיר שאלות פתוחות. מכל מקום ברור שגם אם תופעות הלוואי הקשות נדירות מאוד, זה לא מנחם את מי שנפגע בהן, אפילו אם הוא בגדר מיעוט מוחלט. זה גם לא מרגיע את הפחד.
   בנוגע להסתרת ההסכמים – אני לא יודעת. אולי המשא ומתן הכספי חסוי, הרי יש הרבה תחרות בעולם בהקשר הזה, בפייזר בטח לא רוצים שידעו כמה שולם להם ויתחילו לשאול אותם 'למה לו מכרת ככה ולי ככה'.
   ותודה גם על התגובות האחרות שהשארת.

   אהבתי

 11. לא הבנתי מה הייתה המטרה של יוסי קליין. מומחים שמתראיינים בטלוויזיה הרבה פעמים מודים שאינם יודעים. אומנם לא במילים של יוסי קליין, אבל "אין מספיק מידע בשביל להסיק מסקנות", "יש כמה תשובות שעולות מן הנתונים", אלו תשובות מקצועיות ומדוייקות יותר. התשובה שיוסי קליין הציע בעצם אומרת שאותו מומחה בכלל לא ניסה לבדוק מה התשובה לשאלה שנשאל. זו לא התנהלות של מומחים מס' 1 בתחומם.

  בדיוק עכשיו אני רואה ראיון עם פרופ' ברבש בחדשות הבוקר של ערוץ 12, אומר שצריך לחכות קצת זמן בשביל לראות את ההשפעות של החיסון השלישי, ושלגבי וריאנט למדא יש לנו רק השערות.

  אהבתי

  • יש להניח שמטרתו הייתה המטרה הרגילה של כתיבה מסוג זה: למסור את התרשמותו המבודחת למחצה. לא נראה לי שהוא רומז שהמומחים לא ניסו לבדוק את התשובות, אלא שיש כל כך הרבה ערפל קרב, שהתשובות אינן ברורות לאיש. בהערה הראשונה שלי בתחתית הפוסט אכן ציינתי שיש גם מומחים שמודים שאינם יודעים. ואף על פי כן נכון בעיניי שיש הרבה מלל מצד מומחים למחצה ומומחים בעיני עצמם שיודעים מעט מאוד. מה שחסר הוא דווקא הענווה וההתבטאות הזהירה. דווקא פרופ' ברבש הוא בעיניי לא דוגמה קלסית לשתי הנ"ל.

   אהבתי

סגור לתגובות.