אחרי ערה"ש תשפ"ב

פתאום עלה בדעתי שלא כתבתי בבלוג שנה טובה, ובינתיים ראש השנה עבר.

היה בסדר. אירחנו קצת, בישלתי די הרבה, נלחצתי יותר (בישולים זה לא הקטע המובהק שלי, למרות שעבר בשלום). אפילו אפיתי את עוגת הלימון הפשוטה הנצחית שלי, וראש המשפחה דרש (וקיבל) שדרוג עם קרם שוקולד, ואפילו הוסיף בהמשך קצפת(!!). מן הקצפת לא טעמתי, אבל זאת עוגה נחמדה, ולדעתי היא מנחמת לא פחות מעוגת דבש (אולי אפילו יותר).

הפנסיה פרצה אצלי בכל עוזה. יצרתי קשר עם מחלקת המתנדבים העירונית, וכבר הייתי בשיחת פגישה ומילאתי טפסים וכו', ונראה שאחרי החגים אתחיל להתנדב בעזרה בלימודים בבית ספר כלשהו. מצד אחד זו עבודה שיש לי בה הרבה ניסיון, מצד שני לא צריך לחבר סילבוסים ומבחנים ולהתעסק עם ציונים וכיוצא בזה, וזו ברכה אמיתית בשבילי.

בינתיים – ובכן – אני לומדת דנית. התוודעתי אל תוכנה/אפליקציה שאפשר ללמוד בה שפות (duolingo), וגיליתי שם עולם ומלואו. בתור התחלה בחרתי בדנית.

אל הדנית התוודעתי עוד כשהייתי סטודנטית, כי עבדתי (חלקית) בעזרה בשיעורי בית לילדים עולים חדשים שידעו רק דנית ואנגלית. דנית ידעו יותר, כי זו הייתה ממש שפת אימם. אני עשיתי איתם שיעורים בתנ"ך וכדומה, והם בתמורה לימדו אותי מילים בדנית והתפוצצו מצחוק בכל פעם שניסיתי להגות איזו מילה חדשה. דנית בעצם די דומה לאנגלית ולגרמנית, אבל המבטא שלה – הסמטוכה שהם עושים מאיך שהוגים לעומת איך שכותבים – היא באמת דבר נדיר. שום דבר לא נשמע כמו שהוא כתוב. עולם הפוך (ומקסים מאוד, לטעמי).

אחר כך למדתי קצת דנית בירח הדבש שלנו, כשהיינו בסקנדינביה. קניתי ספר לימוד, וכשראש המשפחה נתקע שעות באיזו פינה כדי לצלם אותה מכל זוויות האור האפשריות, שלפתי אני את הספר ושיננתי. וכשהתחלנו לפני כמה שנים לצפות בסדרות טלוויזיה דניות (או שבדיות/נורבגיות, שדומות מאוד לדנית), גיליתי לשמחתי שאני מבינה די הרבה.

אז עכשיו לימודים מסודרים. נחמד.

מעבר לזה, ראש המשפחה כבר רוקם תוכניות למסעות. קורונה או לא קורונה, מנוי וגמור איתו לגרור אותי לאנשהו, והיות שאני כבר לא עובדת, לא נותרו לי תירוצי עבודה ו'מה יהיה אם חזרתנו תתעכב בגלל קורונה'. אני צריכה להתרגל לחיי החדשים, שיש בהם פחות חובות מקודם. אין עבודה מסודרת ואין הורים מבוגרים וחולים, ועוד מעט נהיה אנחנו בעצמנו זקנים וחולים מדי, אז אם לא עכשיו אימתי. בדרך כלל אני לא שוחרת מסעות, אבל בשנה האחרונה פיתחתי מעין ערגה למרחקים: רק לברוח מפה, הרחק מדיבורי הקורונה ומהדיונים האינסופיים בעד חיסונים ונגד מי שלא התחסנו, ועל איך שאנחנו ראשונים בעולם במשהו כזה או אחר.

כרגיל אני מוצאת את עצמי תקועה בתווך: מצד אחד התחסנתי, אפילו את ראש המשפחה שכנעתי בסוף לקבל חיסון שלישי (עד עכשיו הוא חושב שזה היה מיותר, אבל הרים ידיים) – ובכל זאת מצד שני משתגעת כשאני שומעת/קוראת את דיבורי הזוועות נגד מי שלא התחסנו (מסיבות שונות). מוטב שלא ארחיב בעניין (אם לא למען הבריאות הנפשית של הקוראים, אזי לפחות למען הבריאות הנפשית המקרטעת שלי).

אז כמו שאמרתי: לברוח. הרחק מכאן. זה מה שבא לי באמת. מי היה מאמין.

בינתיים: שנה טובה לכולם! בתקווה שתהיה טובה מקודמתה. כי באמת, מה כבר ביקשתי…

30 מחשבות על “אחרי ערה"ש תשפ"ב

 1. אפשר לנפוש גם בארץ, כי גם בחו"ל הקורונה תפסה את לב השיחות.
  שתהיה גימלאות מהנה ומתגמלת.
  גם אנחנו צופים בסדרות דניות/נורבגיות ולא לומדים אפילו מילה אחת.
  שנה טובה ובריאות טובה.

  אהבתי

  • ממה שהבנתי מאנשים שנמצאים בחו"ל, זה פחות בראש הכותרות. מצד שני ייתכן שהם פשוט פחות עוקבים/מבינים תקשורת במדינות אחרות. בישראל התקשורת היא מדורת השבט, אין כמעט איפה להסתתר מפניה.

   יש עכשיו גם סדרות איסלנדיות:)

   אהבתי

 2. שוודית מזכירה לי סרטים של ברגמן שאני מאד אוהבת וצליל של השפה נעים לי. ולהבדיל בין השפות הסקנדינביות השונות ממילא אין סיכוי שאבחין. הכל נשמע לי שוודית…
  לפני שבוע נבן שלי וייל בנורווגיה בין הפיורדים. הם מצאו צימר בבית קטן על אי קטן שהינ שמשך כמה ימים רק שלהם. השלווה שם הייתה מעבר לכל שלווה שחוו עד עתה. אז אם לברוח תיהנו שם אבל לא בחורף ..

  אהבתי

  • כמעט אין הבדל בין שוודית/נורווגית/דנית, חוץ מאשר במבטא ובחלק מן האותיות. ההבדלים במבטא די בולטים, אבל זה הכול.
   יש לי זיכרונות מאוד שוקטים ומרגיעים מנורווגיה. אולי באמת הגיע הזמן להרחיק עד לשם.

   אהבתי

 3. שנה טובה ומוצלחת!
  DUOLINGO זאת אפליקציה חביבה אבל נותנת רק את הבסיס. אם תרצי להרחיב יותר תצטרכי לחפש עוד כלים…

  כל הכבוד על הרצון להתנדב. תיהני מהפנסיה!

  אהבתי

  • אני עוד רחוקה מסיום הבסיס של duolingo. כשאגיע לשם, אחשוב מה הלאה (עדיין שמור אצלי הספר ההוא מירח הדבש, עם דקדוק, מילון, טקסטים ותרגילים).
   ואולי, במקום להעמיק, אעבור לאספרנטו…
   תודה:)

   אהבתי

  • מהקורונה למיטב ידיעתי אי אפשר לברוח, אבל אולי אפשר לברוח מהעיסוק האובססיבי בענייניה.
   שנה טובה, שלומות לילדון:)

   אהבתי

 4. לא מאוחר לאחל שנה טובה, וגם יום אחרי זה בסדר גמור.
  כיף שכתבת.
  עוגת הלימון שלך נשמעת מנצחת. אני אמנם עכשיו לא אוכלת עוגות – אבל כן לוקחת ביס קטן בכפית רק כדי ליהנות מהטעם.
  הפנסיה המתפרצת שלך נשמעת פעילה למדי. גם התנדבות בהוראה, גם לימודי שפה וגם תכנון נסיעה. מרשים ביותר. באמת כשאני מקשיבה לדנית (או שבדית, לפעמים יש גם וגם כמו ב"הגשר" ואני לא באמת מבחינה מתי מדברים בזו ומתי בזו) אני קולטת הרבה, כי יש באמת דמיון לאנגלית.
  מקווה שתמצאו יעד נחמד לטייל בו ולהתאוורר מכל מה שקורה כאן. קורונה באמת יש בכל מקום, אבל את שאר הדברים שכאן אפשר להותיר מאחור לתקופת מה.
  שמחה שראש המשפחה הסכים להתחסן חיסון שלישי. בלי קשר לעליהום על הבלתי מתחסנים, אני מאמינה שהחיסונים טובים ונחוצים ועוזרים, ועדיף איתם מאשר בלעדיהם.
  מאחלת לך ולראש המשפחה ולבני משפחתך שנה טובה, מתוקה, שלווה ומהנה ובעיקר בריאה בריאה

  אהבתי

  • גם אני חושבת שהחיסונים חשובים, אבל ספציפית השלישי הזה נראה לי קצת כמו רתימת הסוסים לפני העגלה, כך שאת המהססים בעניינו אני מבינה אפילו יותר מאשר את המהססים האחרים. אבל זהו, הוא התחסן לפני שבועיים, נדמה לי, ובזאת הורדנו את זה מסדר היום. מה שיהיה יהיה. בין כך ובין כך אין לנו שליטה על כלום, והקורונה רק מדגישה את זה.
   תודה על האיחולים. מאחלת גם לכם, לכולם, לכולנו – שנה טובה, בריאה ורגועה. זה כבר כל כך חסר לכולם.

   Liked by 1 person

  • מחזיקה אצבעות לכל הסובלים והסבילים בעניין הזה 🙂
   עקרונית אני ממש לא אוהבת להיות תיירת – אבל הקורונה הפכה את כל העולם על פיו, כך שאפילו בשבילי, טיול הרחק מכאן נראה כמו משהו קורץ במקצת.
   שנה טובה!

   Liked by 1 person

 5. אני ממש מפנטזת על עוגת הלימון שלך 🙂 יש מצב למתכון, או שזה סודי?
  כל הכבוד לך על כל הפעילות הענפה – ההתנדבות, לימודי הדנית. נשמע מעניין.
  אנחנו הספקנו לטייל בנורווגיה ממש לפני הקורונה, בקיץ 2019, וכל כך שמחנו שהספקנו, כי זו ארץ פשוט מדהימה. דרך מצוינת לחתום את טיולינו בעולם 🙂
  אם אכן תתגבש נסיעה – תיהנו ושמרו על עצמכם!
  וכמובן רק בריאות!
  שנה טובה וחתימה טובה.

  אהבתי

  • זה לא סודי, וזה אפילו לא מתכון שלי, אלא של הבלוגרית נ*גה מישראבלוג. כתבתי על העוגה כאן:

   שט ירח


   ונ*גה הגיבה בפוסט ההוא ופירטה את המתכון באחת התגובות.
   אני משתמשת בשמן במקום חמאה, ומוסיפה לקמח הרגיל כפית לא מאוד מלאה של אבקת אפייה. זו עוגונת מאוד קטנה וצנועה, אבל טעימה.
   תודה על האיחולים!

   אהבתי

    • כוס אחת (גג 250 מ"ל – קמח תופח או לחילופין רגיל עם כפית אבקת אפייה). זאת עוגה מאוד קטנה (המתכון מציין תבנית אינגליש קייק. אני משתמשת בתבנית עגולה מס' 22). אם את רוצה שזה יהיה בגודל פחות או יותר של עוגה רגילה, צריך להכפיל כמויות. אבל אז זה הרבה גירור של לימונים…

     אהבתי

     • תקשיבי, העוגה יצאה נהדר! טעימה ונימוחה. נכנסה רשמית לפנתיאון העוגות הקבועות 🙂 הכנתי גרסה טבעונית – במקום ביצים השתמשתי בתחליף ביצים (מוצר מחנות טבע, משהו אמריקאי, אבקה מחומרים טבעיים בריאים, לא מלאכותי). מה שכן, יצאה מאוד נמוכה באינגליש קייק. אולי אכפיל כמויות בהמשך, נראה…
      המון תודה!

      אהבתי

      • אני שמחה לשמוע, על לא דבר. כל הקרדיט – למתכון של נ*גה:)
       ונכון – זאת עוגה קטנטונת. כשאני אופה בתבנית עגולה, אני מוסיפה קרם שוקולד, מקררת וחותכת לריבועים (בקצוות נוצרים משולשים) ושמה במנג'טים. חטיף:)

       אהבתי

 6. אמא שלי באמת נהנית מאז שהיא יצאה לפנסיה, סוף סוף יש לה זמן בשביל עצמה והדברים שלה.
  כמובן שיש גם עזרה עם הנכדים (עכשיו כבר יש 3, שני ילדים לאחי ואחד לאחותי).
  אבא שלי עובד בחצי משרה, וזה טוב כי הוא מהטיפוסים שלא יודעים להעסיק את עצמם (ואם הוא היה כל היום בבית הוא היה משגע את אמא שלי).
  התקופה של הפנסיה היא דבר נהדר, היא מאפשרת להוריד הילוך ולעשות דברים שבזמן שעבדת היה לך קשה עד בלתי אפשרי למצוא זמן עבורם.

  אהבתי

  • זה נכון שזו תקופה שפותחת הרבה אפשרויות שלא היו קודם. צריך רק ללמוד לנווט ביניהן ולשלוט איכשהו על עודף הזמן, כדי שלא יתמסמס בין האצבעות.

   אהבתי

 7. פינגבק: זה כבר לא מקורי מצדי, באמת – אור בשולי הענן

סגור לתגובות.