היא מדברת!

אתמול בערב, לגמרי שלא כצפוי, הייתה תקלה עולמית גדולה ברשתות החברתיות של פייסבוק – כולל אינסטגרם וואטסאפ. שזה שוב מוכיח שלא טוב לשים את כל הביצים בסל אחד (או, כהמלצתו של מרק טוויין, אם כבר שמים אותן בסל אחד, צריך לשמור על הסל). כרגיל אני נלחצת מכל בעיה באינטרנט, אבל היות שזה היה כלל עולמי, זו לא הבעיה שלי, ומלבד זאת בלי פייסבוק ואינסטגרם אני יכולה לחיות היטב. ואטסאפ הוא אומנם יותר ממכר ונחוץ, אבל גם לו יש תחליפים (למשל מסרונים, שלא לדבר על שיחות טלפון אמיתיות). על כן אני שמחה לדווח שאחרי שהיקף התקלה התברר לי, לא הייתי לחוצה בכלל (רק מסוקרנת), וזה, בשבילי, הישג עצום.

מדי פעם נכנסתי לטוויטר כדי לראות מה קורה ברשת הכמעט יחידה ששרדה. אז מסתבר שכולם שם היו כל כך המומים, שזנחו כמעט לגמרי את הוויכוחים האינסופיים בנוגע לחיסונים, והתרכזו ברשתות החברתיות האבודות-אלוהים-יודע-עד-מתי. חייבת לומר שהשתעשעתי מהרבה דברים שקראתי שם – החל מן ההכרה המבוהלת בכך ש'אשכרה עכשיו נהיה מוכרחים לדבר זה עם זה' ('ולא תהיה לי ברירה אלא להתקשר להוריי בטלפון ולשאול מה שלומם'), עבור דרך ההגיגים הקומיים בעניין גורמי התקלה ('המוסד החליט לחפש את רון ארד דווקא בפייסבוק' [וע"ע נאום בנט שעות ספורות קודם לכן]), וכלה בדיווחים על שיטות הישרדות מומלצות ('תעברו לטלגרם!' – כאילו, רק זה חסר לי עכשיו). הכי אהבתי את הסטטוס של האימא שכתבה 'מה אתם יודעים, מתברר שבת ה-12 יודעת לדבר!'

מה שמיד הזכיר לי את רומיאו שמתחבא בחושך מתחת למרפסת של ג'ולייט, וג'ולייט יוצאת למרפסת ואומרת משהו (לעצמה, או לאומנת), ורומיאו המאוהב מכריז בהתפעמות: היא מדברת!
(!She speaks). אני זוכרת איך המרצה שלנו באוניברסיטה צחק כשהוא תיאר לנו את הסצנה הזאת, וחושבת איך רומיאו זכה להתפעמות כזאת אפילו לפני שבכלל מישהו חלם על תקלות בפייסבוק ובאינסטגרם.

הבוקר קמתי למציאות המתוקנת: כל הרשתות חזרו בשלום, העולם שב לקדמותו, כולם נשמו לרווחה. עכשיו הכול טוב (נניח). עד לפעם הבאה.

וסליחה על השימוש שלוח-הרסן בסוגריים: ככה יצא.

27 מחשבות על “היא מדברת!

 1. אני לא מחובר לאינסטגרם או לטוויטר. בפייסבוק אני נמצא ממש מעט.
  לווטסאפ אני דווקא כן מחובר – והוא אפילו מהווה כלי תקשורת חשוב עבורי.
  במקרה של הווטסאפ, צריך לקחת דברים בפרופורציה.
  מאותו יום, שהפסקתי (בינתיים?), באופן יזום ובכוונה תחילה, להתווכח פוליטית עם חברי הביביסט – היקף התעבורה בווטסאפ צנח פלאים.
  אלמלא שמעתי על כך בחדשות – בכלל לא הייתי יודע שיש תקלה…

  אהבתי

 2. לא משתמש בשום רשת חברתית (באופן אידיאולוגי) מלבד 2 קבוצות משפחתיות בווטסאפ (בעיקר להעברת תמונות משפחתיות). כל השאר לא מעניין אותי. לגבי האינטרנט ככלל, מזל שהוא מבוזר ובנוי מהמוני שרתים. נפילה של האחד לא תשפיע על האחרים, כי התקשורת אינה עוברת דרך שרת ראשי אחד.
  אבל צפי לגרוע מכול – סערת שמש אלקטרומגנטית בעצמה שהתרחשה ב 1 בספטמבר 1859, תחזיר אותנו לחיים כמו במאה ה-19. זו לא שאלה של אם, אלא של מתי. מבצע הגנה של כל שנאי החשמל בעולם מפני קטסטרופה כזו הוא עניין של השקעת טריליונים ולכן לא ישקיעו בכך. ואז יום בהיר אחד….
  https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/20/ART2/379/282.html

  אהבתי

 3. "היא מדברת" מאד משעשע…
  אצלנו במשפחה כמעט ולא הרגשנו בתקלה. לאשתי פייסבוק היה חסר, הילדים ואני הסתדרנו מצוין

  אהבתי

 4. אני והבחור מנסים כבר שבועות להיזכר בשעה הגיונית לקבוע לילדון תור להסתפר. אתמול בערב זה סוף סוף קרה. תיאמנו בינינו מתי החלונות זמנים האפשריים ואז הבחור שלח הודעה לספר בווטסאפ. רק אחרי כמה דקות שזה לא נשלח נזכרתי שראיתי איזה דיבורים על תקלה. אלמלא זה לא היינו שמים לב בכלל.
  אבל אז גם אני נכנסתי לטוויטר לראות מה אומרים. הכי הצחיק אותי היו הסטטוסים בסגנון: "איזה כיף ליהנות מערב שקט".

  אהבתי

 5. אני דווקא בעד סוגריים, הרבה פעמים הם מכילים את האמירות הכי חשובות 🙂
  אני בקושי נכנסת לפייסבוק. הווטסאפ הוא הכלי היחידי שמשמש אותי מכל מה שהושבת. אבל במידת הצורך באמת תיקשרתי במסרונים. אכן היה להרבה אנשים ערב שהצית את הדימיון היצירתי באווירת סרט מדע בדיוני על יום הדין 🙂

  אהבתי

 6. נדמה לי שעוד לא הגעת לרמת השימוש הנוירוטית של ברנר בשלוש נקודות.
  מזכיר לי את הסצינה ב'האדונית והרוכל', שם המספר מגלה לנו שיוסף לאחר שהליני חייכה אליו, חשב לעצמו: הנה אני כמו אחד מהשרים והאדונים. ואז אמרתי לי: זה כמו שאחד מכם יפגש את נועה קירל,היא תחייך אליו באינטימיות והוא מייד יחשוב שהוא כמו "מרגי" או כל בחור אחר שהיא מתחילה אתו.
  צחוק עז התפוצץ בכיתה, לשמחתי.

  אהבתי

 7. היינו ברכב בדרך חזרה מבתי וניסינו להתקשר אל בני דרך וואטסאפ ולא הצלחנו, אז חשבנו שהבעייה בקליטה אצלנו והתקשרנו אליו דרך טלפון רגיל. לא היה לו זמן לדבר והוא אמר שיחזור אלינו אחר כך, ואז אחרי זמן מה קיבלנו ממנו סמס שגם הם לא מצליחים להשתמש בוואטסאפ. ככה גילינו את התקלה שאחר כך כמובן גם הוזכרה בחדשות. T צורך פייסבוק מידי פעם אבל אני כמעט שלא, ושנינו לא משתמשים באינסטגרם כך שמעבר לוואטסאפ באמת שלא הפריע לאף אחד מאיתנו שהכל נפל. כשהייתי צריכה לתקשר עם מישהו בשעות הבודדות האלה או שסימסתי או שהתקשרתי. אבל כן, אני מתארת לעצמי שמי שמחוברים לזה כל היום הרגישו עיוורים וחרשים ומנותקים.
  צחקתי בקול כשסיפרת על האם שגילתה שביתה יודעת לדבר. אשכרה, כמו שאומרים.
  אגב אין לי שום בעייה עם השימוש שלך בסוגריים 😉
  ועוד אגב – הידיעה על הנפילה של פייסבוק על שלוחותיו יצאה מיד אחרי שדיווחו ששוב פייסבוק הסתבכה עם הרשויות – עובדת שהלשינה בתכנית ששים דקות או משהו, עוד שימוע בסנאט (סליחה על הבורות, אני לא צורכת חדשות כפי שאת כבר יודעת). אז לרגע חשבתי שהם הפילו בכוונה כדי להראות כמה הם חזקים וכמה לא מסתדרים בלעדיהם…..

  אהבתי

  • בשבילי כל האירוע היה בעיקר משעשע: נחמד לי (ונדיר לי) כשיש תקלה באינטרנט שלא מצליחה להדאיג אותי כלל – כי בדרך כלל הן די מדאיגות, כשהן מפריעות לעבודה ולתקשורת הכרחית. אגב, שמעתי שיש אנשים שממש עובדים דרך פייסבוק ואינסטגרם (למשל בשיווק), ולהם אכן נגרמו נזקים. אני מניחה שהם היו הרבה פחות משועשעים.

   Liked by 1 person

 8. פינגבק: השועל והעורב – סיפור לשבת – החיים שלי (או של אחרים)

 9. אני מתנתקת מכל הרשתות החברתיות לשבוע פעמים בשנה. זו הרגשה כמו צום, זיקוק וניקוי הורידים מאד מומלץ. גם אני מאד אוהבת לקרוא עם סוגריים.

  אהבתי

  • שמעתי על העניין הזה של צום אינטרנט. לפעמים אני עושה את זה באופן לא מסודר, פשוט מחוסר זמן או נגישות, ובדרך כלל מתפלאת כמה בקלות זה הולך – אם כי, כמובן, צום בלוג, אימייל וחדשות הוא עניין אחר, קשה יותר.

   אהבתי

 10. "היא מדברת" מפחיד כמה זה נכון ומתאים לרבים ורבות….
  אין ספק שהאינטרנט והטלפון שאני קוראת לו "החכם מכל אדם" שינו לגמרי את רמת התקשורת והאינטראקציה…
  מעניין לאן זה יוביל (ונתעלם מתחזיות אפוקליפטיות)

  אהבתי

 11. גם בעולם המחשבים משתמשים במושג של לא לשים את כל הביצים בסל אחד.
  את אף פעם לא יכולה לדעת מה יקרה וכשיש סל אחד,אם קורה משהו ארגון שלם יכול להיות מושבת.
  כל דקה של השבתה עולה כסף, המון כסף.

  אני משתמשת גם בטלגרם, זה הרבה יותר נוח מוואטסאפ
  אבל רוב האנשים שאני מכירה נמצאים בוואטסאפ אז….
  בהחלט אפשר להסתדר בלי רשתות חברתיות
  פתאום אנשים מגלים כמה זמן מתפנה להם שהם לא עסוקים בזה….

  אהבתי

סגור לתגובות.