שווא ידברו

מאז שהפכתי מאישה עובדת לפנסיונרית, התחלתי לחלום בלילות על כל מיני עניינים לא פתורים בעבודה. לא בעבודתי האחרונה, ששם התנהלו הדברים רוב הזמן לשביעות רצוני – אלא בעבודות ישנות יותר, מלפני שנים רבות. קרו שם כל מיני דברים שנראו לי לא הוגנים כלפיי, עד כדי עוול (מקצועי), וכדרכי בקודש לא ממש טיפלתי בהם, ולא אמרתי עליהם כלום למי שצריך, ויחסית (טוב, רק יחסית) גם לא ריכלתי עליהם עם מי שלא צריך. אבל עכשיו הם חוזרים אליי בחלומות.

וכדרך החלומות – שווא ידבֵּרו. הנפשות הפועלות – שחלקן כבר לא בחיים – קמות בחלומות לתחייה, והן בשיא חיותן. רק אני לא משתנה בחלומות: במקום להגיד את מה שהיה צריך, אני לא אומרת כלום. מצד שני, לפחות בחלומות אני עושה פרצוף חמוץ ונוקטת שתיקה מענישה. לדעתי בדרך כלל כשאני עושה את זה, זה לא מתפרש נכון (כלומר, אף אחד לא שם לב, ושתיקתי המענישה מתאדה באוויר). וגם אימי הזהירה אותי בילדותי (כנראה בצדק), כשאת מתנהגת כך, אנשים פשוט חושבים שאת גאוותנית. אבל בחלומות, כדרך החלומות, הנפשות הפועלות שקמו לתחייה דווקא מבינות בדיוק, ואני מצליחה לשמור על עליונותי בלי לפתוח את הפה אפילו. ואני רואה שלא נעים להן, מה שגורם לי (אפילו תוך כדי חלום) שמחה וגילה ודיצה.

אבל אז אני מתעוררת ויודעת שלא מניה ולא מקצתיה, ושהם לא הבחינו בדבר, וגם אם גרמו לי עוול הם לא יודעים שאני יודעת, וחוץ מזה הם כבר לא בחיים ולא ערים לכלום בין כך ובין כך.

24 מחשבות על “שווא ידברו

 1. אוי עדה אני מצטערת על העוול שנגרם לך בזמנו (גדול כקטן). אבל כל הכבוד לתת המודע ולחלומות (שהואילו בטובם לחכות לפנסיונריותך ופניותך לנושא) שעושים סוג של תיקון. בחלום שתיקתך המענישה ופרצופך החמוץ עושים את העבודה, ואת זוכה לסוג של סגירת מעגל. וגם אם את מתעוררת מאוכזבת מהם ומעצמך, יש לי הרגשה שהעבודה והעיבוד שנעשה בחלומות האלה משחרר לך מהגוף קצת מן המרירות והאכזבה שהיו אצורות בו כל השנים.
  אגב ובלי קשר, גם אני (תשע שנים אחרי) עדיין מוצאת את עצמי חולמת על עצמי בעבודה – בכל מיני מקומות עבודה ישנים (ולאו דווקא האחרון, ממש כמוך) ולא פעם תוך כדי חלימה אני שואלת את עצמי איך ייתכן שנשאבתי בחזרה לעבודה כאשר כל כך חיכיתי כבר להשאיר את התחום הזה מאחורי?

  אהבתי

 2. חלומות הם מנגנון מאוד מוזר… לא מזמן חלמתי חלום הקשור לעבודה ולא היה הגיוני בכלל אבל השאיר אותי עם הרגשה רעה גם בחלום וגם אחרי שהתעוררתי.
  לפעמים אני ממש שמח לא לזכור חלומות 🙂

  אהבתי

  • מעניין. אני (לשמחתי…) אף פעם לא חולם על העבר (לפחות לא זוכר חלומות כאלה). יש לי מספיק חומרים לחלומות גם בהווה:)

   אהבתי

  • למוטי:
   לגמרי מוזר. קשה מאוד למצוא בהם היגיון. ובכל זאת יש כנראה איזה טריגר שמעורר אותם כשאנחנו נרדמים.
   קראתי איזו תיאוריה שאומרת שגם אין טעם לחפש את ההיגיון בחלומות: המוח הישן רואה תמונות בלתי קשורות, ורק בגלל שהוא אוהב סיפורים מסודרים הוא מנסה לקשר ביניהם כדי ליצור עלילה. לא פלא שהעלילה יוצאת מבולבלת. אני לא יודעת אם זה באמת כך, אבל התיאוריה מאוד התחבבה עליי.

   Liked by 1 person

 3. אחרי שהגבתי באריכות, קבלתי הודעה שאין לי אינטרנט :-(.
  אני מצטערת בשבילך, כנראה שבראש סדר העדיפות, לא עמדה עדה וצרכיה אלא הרצון ללמד.
  יתכן שעכשיו שפרשת הריקושטים מגיעים, כלומר אני מסיקה שמדובר בתנאים סוציאליים ושכר שהיית זכאית להם ומפאת "לא נעים", ויתרת ומחלת על כבודך.
  עתה משאת פנסיונרית העוול בא לידי ביטוי ולכן מופיע בחלומותיך.
  לפחות כך את יכולה להרגיש שהשליטה בידיך.

  אהבתי

  • זה היה יותר על כל מיני עניינים מקצועיים – דעות והוכחות ומאמרים – וקשה לי באמת להסביר למה לא התווכחתי יותר. אבל זה נשאר בצורה של עלבון וכעס לא פתורים, ואלה דרכם לחזור ולהציק. וכן, בחלום הייתי לגמרי בשליטה:)

   אהבתי

 4. מהחוויות החלומיות שלי, בדרך כלל הן מתייחסות באופן קצת עקיף ומוזר, אבל בצורה רלוונטית לאיפה שאני נמצאת עכשיו. אולי מכיון שאת מתחילה עבודות חדשות, את נזכרת בחלומות בחוויות שהיו לך בעבודות חדשות קודמות, ומקווה שלא יחזרו עכשיו. אולי.

  אהבתי

  • יכול להיות. ובעניין המוזרות, ראי תגובתי למוטי, למעלה. חלומות הם אכן מוזרים ביותר, אולי זו הסיבה שיש בהם גם איזה יסוד מפחיד.

   אהבתי

 5. טוב, חלומות זה בלילה.
  ומה עושה ה"פנסיונרית הטריה" בכל הימים כולם?
  הבנתי שהיא חוקרת כיצד הברבורים ישנים – אבל לא תמיד היא בשוויץ… 🙂

  אהבתי

  • אה, בימים. התחלתי להתנדב בבית ספר – עוזרת בלמידה לתלמידים (בודדים) שזקוקים לכך. ועוד כל מיני תחביבים ישנים וחדשים, עוד יגיע הזמן לפרטם כאן. ובינתיים שום שווייץ, אני עוד מנסה להירגע מחו"ל בארץ:)

   אהבתי

 6. מכמיר לב. הכל טיימינג בחיים, ויש עוולות שאי אפשר לתקן. מכירה עניינים לא פתורים שכאלה, שכבר לא יפתרו, והם רק תמרור לאיך בעתיד לנהוג אחרת.

  אהבתי

 7. חצי מחיי הם חלומות. אני אוהב לחלום מאוד. אני רק לא אוהב סיוטים [כשאינני לוקח תרופות כמו שצריך, יש סיכון רב לסיוט ].
  אני גם מאלה שמסוגלים לשנות את החלום, וגם לתקן עיוותי עבר.
  תני לי לחלום, וזהו.

  אהבתי

 8. חלומות, בטוח יש להם תפקיד כלשהו במערךחיינו. נכתבו, נכתבים ויכתבו עוד הררים.
  מעניין מדוע אלו שבאים אליך באים עתה. אני בטוחה שבעלי מקצוע שונים ינתחו ויביאו הסברים שונים ואולי מנוגדים. הכי חשוב זה מה הם משאירים בך. ואולי עצם הכתיבה פה היא העניין. רצו לצאת לאור:-), אולי….)))))
  המשך חלומות טובים.

  אהבתי

 9. בחיים יש המון מצבים שעליהם בדיעבד אנחנו חושבים ש'אם רק הייתי אומרת כך וכך' או מתנהגת אחרת. חלומות אולי שווא ידברו, אבל הם שסתום בטחון אמיתי, וגם אני שמחה שהצלחת לפחות להעביר את המסר בחלום, לאנשים שכבר לא איתנו. זה משחרר.

  אהבתי

סגור לתגובות.