Bloganuary 3

(English after the Hebrew)

כתבי על הפעם האחרונה שבה יצאת מאזור הנוחות שלך

אה, זה קל. אתמול בערב, כשנודע על חיסון רביעי לבני +60. עכשיו צריך להחליט, ואני שונאת להחליט.

כמובן, בסוף אלך ואתחסן, כמו בכל הפעמים הקודמות. אבל עד אז אוסיף להתחבט בין שתי האפשרויות, שעל אף אחת מהן אני לא יודעת מספיק, ושתיהן גרועות בעיניי, ואין שום ביטחון באף אחת מהן.

איפה אני ואיפה אזור הנוחות שלי.

*

ידוע ולא
לפחוד מפני הלא נודע?
והלא הוא ידוע היטב.
זו הנעל השנייה
שתינתק מחוט השערה
אשר עליה היא תלויה,
תצנח עליי בקול שאון
ברגע זה, או שֶבַּבָּא

*

Write about the last time you left your comfort zone

Ah, that's easy: last night, when the 4th Covid (booster) shot was announced for ages 60+. Now I have to decide whether to get it or not – and deciding is something I really hate doing.

Of course – eventually I will go and get the vaccine, like I did before (three times already, and it does not get any easier). But in the meantime I will keep procrastinating, deliberating this and that and the opposite. Both options are bad, and I don't know enough about either one of them.

No comfort zone for me.

*

Known Unknown
Fearing the unknown?
I know it only too well.
It is that other shoe
That is about to tumble down
Upon my head,
Unpredicted
Yet fully expected

18 מחשבות על “Bloganuary 3

 1. לא יודע אם זה ממש "יציאה מאזור הנוחות"… אבל את יודעת יותר טוב במקרה הזה.
  וגם אני לא יודע כרגע מה אעשה כשהחיסון הרביעי יאושר לקבוצת הגיל שלי (וזה ודאי יקרה) ובוודאי אחרי התלבטות קצרה אתחסן

  Liked by 1 person

  • בהקשר הזה אני לגמרי לא באזור הנוחות. אבל מה לעשות, זה מה יש. הידע המועט על הפעם הרביעית של החיסון הזה פוגם בתחושת הביטחון, אבל בסוף אולי לא תהיה ברירה.

   Liked by 1 person

 2. unpredicted but totally expected אהבתי!
  האמת שגם אני, שבכל הפעמים הקודמות רצתי בין הראשונים להתחסן, תוהה על בסיס מה הוחלט עכשיו לתת לי את הבוסטר הרביעי. ממש לא ברור. אבל כמוני כמוך מבינה ששתי האופציות בעייתיות, ומבין שתיהן כנראה שגם אני אלך להתחסן. אגב T התייעץ עם הפרופסור האם כדאי לו להתחסן וקיבל תשובה כנה של "אינני יודע". אוף.

  אהבתי

 3. אפילו לא מתחבט לרגע לגבי החיסון הרביעי, משלוש סיבות :
  א. מבדיקה שנערכה על מדגם גדול של עובדי שיבא תל השומר, רמת הנוגדנים נגד הנגיף בדם ירדה באופן משמעותי לאחר 3-4 חודשים ממתן החיסון השלישי.
  ב. בתור ביולוג ומדען במדעי הרפואה {כולל ידע מקיף באימונולוגיה), אני יודע שאין אף חיסון לדורותיו, שיש לו תופעות לוואי רחוקות טווח. במקרה הגרוע, תופעות לוואי למשך 2-3 ימים וכל כך נדיר מעבר לכך. לעומת זאת סיכוני הקורונה כולל LONG COVID עולים פי 3.000 לפחות מתופעות הלוואי של החיסון שמופיעות ב- 0.0001% מהמחוסנים, כאשר אצל רובם הגדול הן מינוריות וחולפות.
  ג. מקורונה אפשר למות. לעומת זאת אף אחד לא מת מחיסונים. גם אם קיימת אלרגיה לחיסונים היכולה להוביל לשוק אנפילקטי, אף אחד לא מת מזה {זריקת אטרופין, לכן מתבקשים להמתין במקום רבע שעה לאחר מתן החיסון) וגם זה ממש נדיר.
  ד. בציבור קיימת בעייה רצינית בהערכת סיכונים. לצערי כל הסברה אינה עוזרת לרבים. ואני כבר חושד שמלבד חוסר הבנה בסיסי במה שכולם חושבים שמבינים (ואולי שלא באשמתם עקב כמויות האינפורמציה השיקרית או הלא מדוייקת המופצת ברשתות ובתקשורת) – מדובר בעצם בתופעה פסיכולוגית שמכונה נונ-קונפורמיזם. במקרה זה נונקונפורמיזם יכול להרוג!!!

  אז כפי שאת מבינה, ובמיוחד ששלושה חיסונים עברו ללא תופעות לוואי של ממש. אין בי שמץ של היסוס להתחסן פעם רביעית ובמיוחד שיש עדויות מוכחות שהחיסונים מונעים תחלואה קשה. כמדומני אף לא אחד מהחולים שקיבלו בוסטר מת מקורונה. מה שאינו נכון לגבי החולים הלא מחוסנים.

  אהבתי

  • א. אבל הסבירו לנו כל כך הרבה פעמים שחיסוניות אינה תלויה רק בנוגדנים, ושעצם ירידתם איננה הוכחה לאי-חיסוניות, ושחשוב גם הזיכרון התאי (שאינני יודעת מהו). אז מה קורה עם זה? את זה לא בודקים?

   האמת שאני דווקא זוכרת שהיו גם מי שקיבלו בוסטר ונפטרו מקורונה אחריו. אבל זה לא אומר הרבה על הסטטיסטיקה בכללותה.

   אהבתי

   • אכן קיים גם חיסון תאי, אבל בניגוד לרמת הנוגדנים, רמתו של הראשון אינה מדידה! לעומת זאת קיים הבדל סטטיסטי משמעותי ביותר במספר המקרים הקשים – בין הנדבקים שקיבלו בוסטר לעומת אלו שקיבלו רק 2 חיסונים ונדבקו 4-5 חודשים לאחר קבלתם.
    אז האם את מוכנה להסתמך על כך שבתאוריה רכשת חיסון תאי שייגן עלייך מפני האומיקרון?
    למיטב ידיעתי, הקומץ שבקומץ הנפטרים לאחר שקיבלו בוסטר – נפטרו ככל הנראה עם קורונה אך לא בשל הקורונה.
    עדה היקרה. אם החיסון השלישי עבר ללא תופעות לוואי, את יכולה להיות שקטה לגבי הרביעי. מקווה שהתחסנת גם כנגד השפעת (אם כי הוא אינו יעיל במאת האחוזים כנגד כל הזנים).

    אהבתי

    • למנהל פרפרים:
     תודה על ההסבר. סביר להניח שבסופו של דבר אתחסן, אני מכירה את עצמי. לומר שאני סומכת על זה – אני לא יכולה. לא סומכת על כלום, ומרגישה די לא מוגנת רוב הזמן (וכן, התחסנתי נגד שפעת, וגם שם ההגנה לא אקזמפלרית). אני לא אוהבת את האופן שבו מקבלים כאן החלטות, ואני לא אוהבת את העובדה שמשתמשים בחיסון בעיקר לצורך מניעת הדבקה, למרות שמלכתחילה היה ברור שלא זה תפקידו. מסתמן שבתפקידו כמונע הדבקה הוא יעיל רק לחודשיים שלושה, וזה בעייתי, כולל הצורך שזה מעורר לחזור ולחסן אוכלוסיות עצומות שוב ושוב כל כמה חודשים (בזמן שבחצי השני של העולם לא מחסנים כלל, כך שהווירוס ישוב וירים את ראשו עוד ועוד, ובעולם גלובלי כמו שלנו זה בלתי נמנע שיגיע לכל מקום). ולזה אפשר להוסיף את מה שכתבת עליו אצלך (על ערבוב חיסונים).

     אהבתי

  • אני נפגעתי מהחיסון. בכך אין ספק. אני יודעת שאילו הייתי חולה בקורונה היה הרבה יותר גרוע אבל להגיד שלא נפגעים מחיסון גם זה לא נכון.

   אהבתי

   • אסתי:
    ראשית, גם אם כך נאמר לך, במבחן בית משפט יקשה עליך להוכיח שמצבך נגרם ללא כל ספק כתוצאה מהחיסון (מלבד קשר נסיבתי של תופעות לאחר החיסון). למשל יש עוד סיבות להופעת פרפור פרוזדורים ללא כל קשר לקורונה, אפילו כתוצאה מהדבקה ויראלית שאינה קורונה, למשל נגיפי מערכת נשימה שונים). מה שקיים הם מחקרים סטטיסטיים. ממחקר שנערך בישראל על 2.5 מיליון מחוסנים (לאחר חיסון שני) ופורסם לאחרונה בכתב העט הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine, מדובר בקשר נסיבתי נדיר ביותר. המחקר שנערך על ידי המערך הקרדיולוגי בבלינסון בשיתוף עם מערך המחקר של קופת חולים כללית, העלתה שהסיכוי ללקות בדלקת שריר הלב בעקבות החיסון הוא נדיר ביותר, וגם כשהוא מתממש, מדובר במרבית המקרים במחלה קלה מאוד, ללא השפעה על תפקוד הלב. ובעצם מתוך 2.5 מיליון מחוסנים, רק ב- 142 מיקרים דווח על מיוקרדיטיס בתוך 30 יום לאחר קבלת החיסון השני. ב-129 מאותם מקרים המחלה הייתה קלה. אף אחד לא מת מכך. כמה אלפים מתו מקורונה? מתוך 142 המיקרים שהתפתח מיוקרדיטיס, מרביתם בגברים צעירים. הסיכון הלך וירד באופן משמעותי עם הגיל. כך שאת מבינה שאת (גיל + מגדר) מקרה נדיר שבנדיר במיוחד.
    לא דווחו מקרים לאחר החיסון השלישי (בוסטר) ולכן גם לא צפוי לאחר חיסון רביעי.

    אהבתי

 4. ראשית, גם אם כך נאמר לך, במבחן בית משפט יקשה עליך להוכיח שמצבך נגרם ללא כל ספק כתוצאה מהחיסון (מלבד קשר נסיבתי של תופעות לאחר החיסון). למשל יש עוד סיבות להופעת פרפור פרוזדורים ללא כל קשר לקורונה, אפילו כתוצאה מהדבקה ויראלית שאינה קורונה, למשל נגיפי מערכת נשימה שונים). מה שקיים הם מחקרים סטטיסטיים. ממחקר שנערך בישראל על 2.5 מיליון מחוסנים (לאחר חיסון שני) ופורסם לאחרונה בכתב העט הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine, מדובר בקשר נסיבתי נדיר ביותר. המחקר שנערך על ידי המערך הקרדיולוגי בבלינסון בשיתוף עם מערך המחקר של קופת חולים כללית, העלתה שהסיכוי ללקות בדלקת שריר הלב בעקבות החיסון הוא נדיר ביותר, וגם כשהוא מתממש, מדובר במרבית המקרים במחלה קלה מאוד, ללא השפעה על תפקוד הלב. ובעצם מתוך 2.5 מיליון מחוסנים, רק ב- 142 מיקרים דווח על מיוקרדיטיס בתוך 30 יום לאחר קבלת החיסון השני. ב-129 מאותם מקרים המחלה הייתה קלה. אף אחד לא מת מכך. כמה אלפים מתו מקורונה? מתוך 142 המיקרים שהתפתח מיוקרדיטיס, מרביתם בגברים צעירים. הסיכון הלך וירד באופן משמעותי עם הגיל. כך שאת מבינה שאת (גיל + מגדר) מקרה נדיר שבנדיר במיוחד.
  לא דווחו מקרים לאחר החיסון השלישי (בוסטר) ולכן גם לא צפוי לאחר חיסון רביעי.

  אהבתי

סגור לתגובות.