Bloganuary 22

(עברית אחרי האנגלית)

What is your favorite quote and why

At first I thought I would only quote Goethe's maxim,

"Alles Gescheite ist schon gedacht worden, man muss nur versuchen, es noch einmal zu denken" (Johann Wolfgang von Goethe) –

meaning 'everything clever has been thought of already, all you need to do is try to think about it one more time.'

But then I decided to add a little quote from a children's story in Hebrew, by Miriam Yalan Shtekelis: 'The Journey to Island Maybe' – where the teddy bear tells the little boy, towards the end the journey:

"למה אתה מתפלא… כל הדברים החשובים פשוטים הם מאוד. ועתה, עתה נחזור הביתה" (מרים ילן שטקליס, 'המסע אל האי אולי') –

meaning 'Why are you so surprised? All imprtant things are basically very simple. And now – let's go home.'

Why I like these two sayings is this:
The idea is to keep it simple. And if you think about it once again, perhaps you will find a simpler way of saying it.

*

מהו הציטוט האהוב עלייך, ולמה

בהתחלה חשבתי לצטט את יוהאן וולפגאנג פון גתה, שאמר שעל כל דבר חכם כבר חשבו פעם, ובסך הכול צריך לחשוב עליו פעם נוספת:

"Alles Gescheite ist schon gedacht worden, man muss nur versuchen, es noch einmal zu denken" (Johann Wolfgang von Goethe).

אבל אז החלטתי להוסיף גם משהו מן הסיפור 'המסע אל האי אולי' של מרים ילן שטקליס, שבו אומר הדובון אל הילד דני, לקראת סוף המסע:

"למה אתה מתפלא… כל הדברים החשובים פשוטים הם מאוד. ועתה, עתה נחזור הביתה" (בתוך 'שיר הגדי', עמ' 136).

את שני הציטוטים האלה – כן, גם את השני – כללתי במבוא לדוקטורט שלי, אי אז בימים. זה היה כשהתאמצתי להוכיח שאפשר וצריך לתאר דברים באופן הפשוט ביותר האפשרי, ואם חושבים עליהם שוב, אולי גם מצליחים בכך.


28 מחשבות על “Bloganuary 22

 1. פינגבק: https://odblogiada.wordpress.com/2022/01/22/bloganuary-22/ – Bloganuary

 2. יש סיפור על התקופה שבה ארה"ב ובריה"מ התחרו מי תגיע ראשונה לירח. כשהתחילו הנסיעות המאויישות הראשונות לחלל, האסטרונאוטים של שתי המדינות גילו שהעטים שהיו קיימים באותה תקופה לא עבדו כמו שצריך בסביבה ללא כבידה (כפי שהיה בחלל). הסיפור מספר האמריקנים עבדו מאוד קשה כדי להמציא עט שיעבוד בחלל כמו שצריך – אבל הרוסים פשוט לקחו איתם לחלל עפרונות.

  סביר להניח שהסיפור לא ממש נכון, כי לא בהכרח טוב להשתמש בעפרונות בחלל (הם עלולים להשבר והגרפיט עלול להכנס למכשור, וכך גם העץ שמחודד מהעפרון) – אבל אני מניחה שזה אותו הרעיון.

  Liked by 1 person

   • עיפרון זה סוג של נוסטליה, גם טוב לרישום ולציור.
    אבל אם לא טורחים להמציא עט שכותב בחלל, כמו גם שלל פתרונות אחרים, המדע והטכנולוגיה לא היו מתקדמים – ואנחנו היינו נשארים עם עפרונות.
    לתוכנית החלל היו אינספור השלכות על חיי היום יום שלנו.

    ולא, לא על כל דבר חכם חשבו פעם. בואי ניקח דוגמאות:
    חיסון בשיטת RNA Messanger.
    מכונית חשמלית.
    תוכנת WAZE.
    ברמה הפילוסופית זה אולי ציטוט נחמד – אבל לא ברמה המעשית.
    אם כי, כמובן, הכל תלוי כיצד את מגדירה "דבר חכם".

    אם אמא שלי היתה עדיין חיה – היתה חוגגת עכשיו יומולדת 100, עגול.
    מבטיח לך, שלפני 100 שנים אף אחד עדיין לא חשב על שלוש הדוגמאות שציינתי.

    אהבתי

    • הקטע של העפרון מדבר יותר על הפרקטיות של הפתרון ופחות על ההיבט הטכנולוגי והפיתוח הטכנולוגי. למרות שאפשר להגיד שגם חשוב שפיתוח טכנולוגי יהיה ממוקד מטרה ולא מיותר.

     אהבתי

    • נדמה לי שכבר הערתי על זה פעם – אתה נוטה לפרש ביטויים כפשוטם. נראה לי עדיף לא לעשות זאת, בטח לא כשמדובר בפתגמים. הרי ברור שגתה לא התכוון לכך שהמין האנושי צריך לעצור את הקדמה ולשוב למערות.

     אהבתי

      • אני בטוחה שאין לך צורך בהסבר שלי על לשון ציורית וכדומה. אני מאמינה שגתה התכוון לכך שדברים רבים – אירועים, מעשים ודיבורים – נוטים לחזור על עצמם. זה כולל, אגב, גם מגפות, וגם התנהגות של חברות בני אדם לחוצים בזמן מגפות. וראה גם תשובתי ל-motior למטה.

       אהבתי

 3. אהבתי מאד את שמי הציטוטים אבל זה של המסע אל האי אולי העלה לחלוחית בעיני. גדלתי על מרים ילן שטקליס וגם ילדיי זכו לקרוא חלק משיריה וסיפוריה (לדעתי אני ידעתי בשלב מסוים בעל פה את כולם) ואפילו לנכדיי הצלחתי לספר את המסע אל האי אולי…..אז יש לזה פינה ענקית בלבי…ואני מודה לך על התזכורת

  אהבתי

  • הספרים של מרים ילן שטקליס זה לגמרי פינה חמה בלב. זוכרת מילדותי, זוכרת מהילדות של ילדיי. מקווה שגם הילדים שלהם יכירו.
   ועל לא דבר, תודה לך.

   Liked by 1 person

 4. כל כך נכון וכל כך קשה ליישם. פעם אחר פעם אני מזכירה לעצמי שהדברים שנראים הכי מסובכים, הם בעצם פשוטים מאוד. העניין הוא לזכור את זה במקום להתאמץ בלחפש רמזים ופתרונות.

  Liked by 1 person

 5. את הציטוט של מרים ילן שטקליס לא זכרתי, את זה של גתה לא הכרתי. עם שניהם אני נוטה לא להסכים. מניסיוני רוב הדברים החשובים ממש לא פשוטים ואני מקווה שיש הרבה דברים חכמים שעדיין לא חשבו עליהם

  אהבתי

 6. אמנם כתיבת פוסט בנושא זה שמורה רק לכותבים בוורדפרס, אך אילו ניתן היה לכותבי בלוגספוט, בפוסט שלי הייתי בוחר בשלושה ציטוטים:

  1. "רוב בני האדם מעריצים את המדע, כל עוד הוא מסייע בפרנסתם (ומשרת את אמונותיהם – תוספת שלי). הם מוכנים לקדש אפילו את הטעויות כל עוד הן מביאות להם תועלת" (גֶתֶה).

  2. "עובדות אינן נעלמות כאשר מתעלמים מהן" (אלדוס האקסלי).

  3. "אמת מדעית חדשה אינה מנצחת משום שמשכנעים את מתנגדיה לראות את האור, אלא משום שהם מתים ובמקומם קם דור חדש המבין אותה" (מאקס פלאנק).

  אהבתי

  • כולם, בכל הבלוגיות, יכולים לכתוב – פשוט וורדפרס לא יכלול את הפוסט שלך ברשימות ובקהילה שלהם.
   1. על זה אני מוכנה גם להוסיף, שאף שרוב בני האדם מעריצים את המדע, לרובם אין מושג מה הוא עושה, ובאילו שיטות. במילים אחרות, הדיווחים בערוץ 12 ובYNET הם לא מדע, ולא משנה בכמה התלהבות יחזרו עליהם.
   2. כמובן. כמובן 🙂 הציטוט הזה הוא סימן ההיכר הבדוק שלך.

   אהבתי

 7. 1. נכון פעמיים: אכן, רוב בני האדם אינם מבינים בשיטות המחקר המדעי ואצל רוב בני האדם המדע הוא מה שמתפרסם בתקשוורת וב YNET .

  Liked by 1 person

 8. מידי פעם אני אוספת ציטוטים. בעיקר בלוחהפתקים שבטלפון. רק כשמחליפה טלפונים (וזה קורה לא לעיתים מאוד רחוקות מכל מיני סיבות) הציטוטים נעלמים ואני מתחילה באוסף חדש)))
  תודה על שלך. מעוררים לחשיבה

  אהבתי

 9. "ועתה, עתה נחזור הביתה."

  בדיוק מה שצריך לעשות.

  בקשר לדוקטורט ולכתיבה אקדמאית – אני חושבת שאפשר לכתוב בצורה בהירה על דברים מסובכים ואז הם יותר ברורים, אפילו אם לא פשוטים.

  אהבתי

סגור לתגובות.