שוב גינת בר

מאיר שלו נפטר אתמול, ואני התעצבתי אל ליבי. מסתבר שאת רוב ספריו החשובים לא קראתי (למשל רומן רוסי), אבל לשמחתי קראתי גם קראתי את גינת בר (שבכלל איננו רומן), שהוא פשוט יפהפה. כתבתי עליו הרבה בבלוג (אפשר למצוא על פי התגית 'גינת בר'), ואני חושבת לחזור ולקרוא אותו שוב בשלמותו (ונחמד שיש לי אותו מודפס על נייר, מה שיקל על הדפדוף הלוך ושוב ועל העיון בציורים הנפלאים של רפאלה שיר – מה שקשה לעשות בספר דיגיטלי).

בעיקר זכרתי אתמול את הציטוט ההוא שכתבתי עליו אי שם בבלוג, מסוף הפרק על העונות – ששם העיר שלו בעניין החצבים שאינם ממהרים לפרוח [כי "כשמונה ואף עשר שנים חולפות מזריעת החצב ועד פריחתו הראשונה!" (עמ' 19)]:

"וכיוון שמדובר כאן בי ובגינה שלי, המשמעות היא שגם בעוד כמה שנים אזרע בה חצבים, אבל כבר לא אראה אותם פורחים" (עמ' 83, הדגשה שלי).

*

א-פרופו כל הנ"ל, הגעתי שוב למסקנה שאני נוטה לשכוח אינסוף דברים, אבל אם אני כותבת עליהם בבלוג, אני דווקא כן זוכרת אותם. לכן גם חבל לי שכבר לא מתחשק לי לכתוב כמו שהיה פעם. עכשיו אשכח יותר דברים.

מה שמזכיר לי שבשבוע שעבר מניתי שבע עשרה שנים לפתיחת הבלוג הראשון שלי בישרא. שבע עשרה שנות בלוגריות זה ממש הרבה, לא פלא שנמאס לי כל כך. ובכל זאת אולי כדאי להמשיך – אם לא מסיבה אחרת, אז מהסיבה שהזכרתי.

16 מחשבות על “שוב גינת בר

 1. אני מודה שבתור ילדה מאוד אהבתי לקרוא, אבל אני חושבת שבית הספר ובעיקר תיכון כל כך הרס לי את חווית הקריאה בעזרת ״שיעורי הספרות״ שמאז הפסקתי לקרוא ספרות ״טובה״ והתמקדתי בעיקר בספרות קלילה לנשים, ספרים של סטיבן קינג (שבזמנו נחשב למי שכותב ״זבל״ אבל כיום נחשב לסופר איכותי בתחומו), ובכמה ספרים שנכתבו על ידי עיתונאים על סמך כתבות שלהם.

  אהבתי

  • שבוע שעבר, בעקבות רצון לבדוק איך מזריעים רקפות, חזרתי אל "גינת הבר" ואם כבר לבדוק משהו אז חזרתי לקרוא בו…
   ואני כן קראתי את ספריו גם את ספרי הילדים. אהבתי מאוד את כתיבתו, עושר שפתו, ה,רימוניות," שלו.
   עצוב לי

   אהבתי

 2. זכור לי שהקדשת לו פוסטים. מאד אהבתי את האיש והכתיבה שלו. בזכותו "נולדו" לי מספר שירים. תמיד קבלתי השראה כשקראתי את ספריו.

  אהבתי

 3. אני זוכרת את הפוסט שלך וכפי שכתבתתי לא אהבתי את הספר.
  אבל ממש לפני שבוע סיימתי רומן רוסי ונהניתי מהספר מאד.

  אהבתי

 4. אני חושב שקראתי את רוב הספרים שכתב… וגם אני מאוד אהבתי את "גינת בר". יהי זכרו ברוך.

  כל הכבוד על 17 שנות התמדה כבלוגרית.

  אהבתי

 5. שבע עשרה שנה בלוגרית זה מכובד. וכן, אני אישית הייתי מאד רוצה שתמשיכי. בטח. ובהחלט הבלוג הוא מקור מצוין כדי להיזכר בפרטים מן העבר. הנה דרך הבלוג הצלחתי לגלות מתי עשינו כאן (לפני עשר שנים) את המפגש המשפח-טי הרב דורי האחרון……….
  זוכרת שכתבת על גינת הבר, זוכרת שגם אני אמרתי שאני לא מצליחה לקרוא את מאיר שלו. מישהו כאן המליץ לי על "הדבר היה ככה" שלכאורה היה אמור להיות שונה מהאחרים, אבל גם אותו צלחתי רק עד האמצע. מוזר. התחלתי כמה וכמה ספרים שלו ולא הצלחתי. ואת ספרי הילדים שלו לא אהבתי, בלשון המעטה. אבל זה לא גורע מהכשרון שלו וממי שהוא היה. אולי אנסה את רומן רוסי או עשו (שהוא טען שהוא הכי אוהב). מישהו אמר שהוא בעצם כתב את אותו הספר שוב ושוב. שמעתי ממש השבוע פרק בפודקסט של שירלי יובל יאיר "ליהנות מהדרך" שבו היא ראיינה אותו ביוני של השנה שעברה. מאד מאד נהניתי מהראיון הזה. גם בראיון הוא הזכיר שכאשר הוא זורע חצבים הוא תוהה אם יזכה לראות את פריחתם. הוא גם הזכיר שהוא מגיע לגיל שבו אביו נפטר. לדעתי בזמן הראיון עדיין לא ידע שיש לו סרטן. יהי זכרו ברוך.

  אהבתי

  • נראה לי שהרומנים היחידים שלו שקראתי הם 'יונה ונער' ו'שתיים דובים'. אבל לא התחברתי לאף אחד מהם כפי שהתחברתי לגינת בר, שהוא משהו אחר לגמרי, משהו מעין קובץ פנינים.
   והוא גם היה מרואיין מוכשר – משעשע אבל רציני, חד כתער ואמיתי.
   ותודה, בינתיים אני ממשיכה… בעצלתיים, אבל ממשיכה.

   Liked by 1 person

 6. מתברר שרבים רבים מצטערים על פטירתו, אבל כמעט לא קראו את ספריו, או רק חלק, וחלק לא זוכר אפילו מה היה שם.
  מעניין אם כך, מדוע הצער הרב הזה?
  מה מסמל שלו במציאות הישראלית העכשווית, שרבים, אבל ממש רבים – מצטערים, אך לא קראו ממנו דבר, למעט אולי רומן אחד או ספר ילדים.
  משתתף בצערך.
  אישית לא הצערתי כמו שלא הצטערתי על מותו של ויזילטיר. כמובן חבל על כל דהולך מכאן, אבל אין בי רגש כלפי מותם.

  אהבתי

  • אני לא חושבת שצריך לקרוא את כל מה שמישהו כתב כדי להעריך אותו ולהצטער על לכתו. נדמה לי שקראתי מפרי עטו ספר ילדים אחד, שני רומנים ואת 'גינת בר'. שמעתי אותו בהרבה ריאיונות והתרשמתי מחריפותו, תבונתו, בקיאותו וחוש ההומור שלו. התחברתי להרבה מאוד ממה שכתב ב'גינת בר'. נראה לי שזה מספיק כדי להתעצב על שלא אשמע אותו יותר, ושהוא לא יכתוב עוד דברים חדשים.
   את הכתיבה של ויזלטיר לא ממש הכרתי, ולכן מבחינתי זה היה שונה.

   אהבתי

סגור לתגובות.